Uçak bileti fiyatları neye göre değişir?

Uçak bileti fiyatlarının değişiklik göstermesinde önem arz eden çokça faktör var. Bunlar:

-Rotalar ve o rotalara mevcut fiyatlar,

-Uçuş tarihleri,

-Kampanyalar,

-Uçuş sınıfları,

-Uçuşun hangi havaalanına yapılacağı ve

-Rekabet gibi faktörler.

Ama asıl olarak uçak bileti fiyatlarını etkileyen en önemli üç faktör boş koltuk sayısı, rekabet ve taleptir demek mümkün. Tabii geçmişe dayalı veriler de fiyatların belirlenmesinde başrolde olan diğer etkenlerden. Hava yolu şirketleri genelde geçmişteki verilerden yola çıkarak o dönemde söz konuşu uçuşa ne düzeyde talep olacağını ve kaç koltuğun boş kalacağını yorumlayarak fiyatları oluşturuyor. Tabii fiyatın belirlenmesinde söz konusu seferi rakip hava yolu şirketlerinden gerçekleştiren bir alternatifin olup olmadığı da etkili. Yani o uçuşun başka bir hava yolu şirketinde muadili yoksa fiyatlar doğal olarak daha pahalı oluyor. Rekabet kavramı da uçak bileti fiyatlarını bu şekilde etkiler özellikte.

Örneklerle netleştirecek olursak bayram tatillerinin olduğu dönemlerde bilindiği üzere uçak biletleri normal bir döneme göre daha pahalı oluyor. Bu durumun nedeni talebin fazla olması aslında. Hava yolu şirketleri böyle bir dönemde uçak biletlerini daha pahalı sunduklarında da alabilecek bir hedef kitlenin olduğunun farkındalar. Bu nedenle talebin yüksek olduğu dönem fiyatlar da yüksek oluyor.

Tüm bunların yanı sıra kampanya dönemlerinde uçak biletleri daha uygun fiyatlı. Farklı sınıf biletlerin de fiyatları değişkenlik gösteriyor. Aynı uçakta, Business Class uçak biletleri doğal olarak daha pahalı oluyor.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara