Genellikle seyahat acentleri tarafından özel olarak bir uçak kiralanması sonucu düzenlenen özel seferlere Charter uçuş denir. Charter uçuşlar yalnızca başlangıç ve varış noktası olmak üzere tek güzergah arasında sefer yapar. Bu seferler bir aydan üzün sürmez.

Charter uçuş nedir?

Charter uçuş kimler tarafından düzenlenir?

Genelde havayolu firmaları ya da seyahat acenteleri Charter seferleri düzenleyebilir. Fakat nadir de olsa spor karşılaşmaları, iş gezisi için büyük firmalar ve daha büyük etkinlikler için belirli kurumlarca da düzenlenebilir.

Charter uçuş neden düzenlenir?

Seyahat acenteleri ve havayolu firmaları bilhassa yaz ve kış tatili ya da bayram dönemlerinde yaşanan yoğun talep karşısında hem yolcuların mağdur olmaması hem de daha ekonomik seçenekler sunabilmek adına uçak kiralayarak charter sefer düzenlerler.

Charter uçuşun avantajları nelerdir?

  • Tarifeli uçuş seferlerine nazaran daha ucuzdur.
  • Yolculara nispeten daha özel bir seyahat deneyimi vadeder.
  • Charter uçuşlarda hizmet veren uçaklar daha küçük havalimanlarına iniş yapabilir.
  • Seyahat acentesinden 1-2 haftalık otel satın aldığınızda size daha ucuz olabilecek charter seferi önerebilirler.

Charter uçuşun dezavantajları nelerdir?

Charter uçuş seferlerinde uçaklar tarifeli uçuşlar gibi kesin saatlerinde kalkmayabilirler.

Charter uçuş nasıl bulunur?

Özellikle yurtdışından Türkiye’ye yazın çok sayıda charter uçuşu yapılıyor. Fakat Charter sefer için klasik uçak bileti gibi havayolu firmasından bilet satın alamazsınız.

Charter uçuş hakkında bilmeniz gereken önemli detaylar

Önemli: Örnekle Beşiktaş’ın ya da bir başka takımın, Şampiyonlar Ligi’nde oynayacağı maç için karşılaşmanın oynanacağı şehre özel turlar düzenlenir. Ve genelde maç turları charter uçuşlarıyla yapılır. Çünkü o gün İstanbul’dan çok sayıda uçak kalkar ve tarifeli seferler tek başına yetmez. Böyle durumda ise charter seferi daha pahalıya çıkabilir.

Enuygun seyahat uzmanı önerisi: Yurtdışına yönelik turlarda da çok sık rastlayabilirsiniz. İtalya, İspanya, Fransa gibi yoğun tur düzenlenen ülkeler için birkaç seyahat acentesi de birleşik charter seferi yapabilirler. Charter uçuş satın aldıysanız dikkat edeceğiniz en önemli nokta seferden bir iki gün önce uçak saatini kontrol etmektir. Çünkü charter seferlerinde tur şirketinin uçak saatini değiştirme yetkisi bulunur.

Merve Kılıç

Merve Kılıç

Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.

Hızlı Uçuş Ara