Hesaplı Market Alışverişi Tüyoları

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Eğer alışverişten hoşlanıyor ve vakit sorunu yaşamıyorsanız, marketlerdeki kampanyaları takip etmenizi öneririz. Yakınınızdaki birkaç markete gidip fiyat karşılaştırması yapabilir ya da bozulma sorunu olmayan kampanyalı ürünleri alarak stok yapabilirsiniz.

Kampanyaları takip edin

Bir evin temel ihtiyaç malzemeleri bellidir. Özellikle deterjan ve hijyen malzemelerinde bozulma sorunu yaşanmadığı için bu tip ürünleri kampanyalı almak faydalı oluyor. Bazı marketler bir alana ikinci ürünü yüzde 50 indirimle satarken, bazı marketlerde ise o hafta bir üründe ciddi bir indirime gidebiliyor. Bu durumda yakın zamanda bitecek bir çamaşır deterjanınız, şampuanınız ve kağıt havlu gibi ürünleriniz varsa bunları enuygun fiyatta gördüğünüz marketten almayı deneyin. Bazen çok pahalı markalar bile haftalık ya da aylık kampanyalarda ürünlerini çok uygun fiyata satabiliyor. Üstelik bu tip ürünlerin saklama koşulları çok katı değil.

Acil alışveriş daha çok para harcatır

Deterjan ve hijyen malzemeleri dışında kuru bakliyat, sıvı yağ ve benzeri kavanozda, poşette daha uzun süreli koruması olan yiyecekleri de alıp kilerinizde ya da buzdolabınızda bekletebilirsiniz...Acil durumlarda da markete gidip alma zahmetine katlanmazsınız. Zamandan ve de paradan tasarruf edersiniz.

Markete gitmeden önce evdeki ihtiyaçlarınız listesini yapmakta işinizi kolaylaştırır. Aksi durumda hem alacağınızı unutursunuz hem de market raflarında size cazip görünen ama ihtiyacanız olmayan ürünleri de almak durumunda kalırsınız.

Kasiyerlere indirimli ürünleri sorun

Migros haftasonu ve pazertesi günleri birçok ürünündeikincisini yüzde 50 indirime sokuyor. Sık kullandığınız bir şey ise iki tane alabilirsiniz. Bir de 50 TL ve üzeri alışverişlerde yine her hafta birkaç ürünü 5 TL gibi ekonomik fiyattan satıyor. Carrefour marketleri dehaftada 3 gün 30 TL ve üzeri alışverişlerde bir ürününü yüzde 50 indirimle satıyor. Kiler, Real, Kipa, Adessa gibi diğer zincir marketler de benzer kampanyalar yapıyor. Market çalışanları sizi uyarmayı unutabilir, indirmli ürün de gözünüzden kaçabilir. Ödemeniz bu miktarı geçtiğinde kasiyerlere indirimli ürün olup olmadığını mutlaka sorun.

Ev alışverişini basit görmeyin

Zincir marketler dışındaki süpermarketler de hafta içi özellikle semt pazarının olduğu günlerde Halkgünü ilan ederek pek çok üründe indirim yapıyor. Sebze ve meyveleri seçerek alacağınız için marketten almak pazardan daha cazip gelebilir. Ev alışverişinde bütçenizi dengelemek istiyorsanız bu konuyla ilgili daha önceki önerilerimizi de okumanızı tavsiye ederim.

Ev alışverişini basit bir ev alışverişi diye düşünmeyin. Cüzdanınızın hesabını bilin. Güzel bir alışveriş listesi yaparak ve kampanyalı ürünleri takip ederek kazançlı çıkın. Bizden söylemesi…

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar