Hamile veya emziren kadına günde 7,5 saat mesai

tugbahacibayramoglu

Hamile veya emziren kadınların günde 7,5 saatten fazla çalıştırılmamasına ilişkin yasal düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre hamile ya da emziren kadınlar günde 7,5 saatten fazla ve gece vardiyalarında çalıştırılamayacak. Eğer hamile ya da yeni doğurmuş biriyseniz de ya da hamile kalmayı planlıyorsanız yeni düzenlemelere göz atın. Sabah Gazetesi’nde yer alan haberde belirtilen yeni düzenlemeye göre;

- Kadın çalışanlar gece çalışmaya zorlanamazlar.

- Yeni doğum yapmış kadının bir yıl boyunca gece çalıştırılması yasaktır. Bu sürenin sonunda da sağlık açısından rapor alınırsa gece çalışmama hakkı devam eder.

- Gebe ya da emziren kadınlar günde 7.5 saatten fazla çalıştırılamaz.

- 100-150 kadın çalışanı olan işyerlerinde, emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine en çok 250 metre uzaklıkta bir emzirme odasının kurulması zorunludur.

- 150'den çok kadın çalışanı olan işyerlerinde, 0-6 yaşındaki çocukların bırakılması, bakımı ve emziren çalışanların çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın EK-IV'te belirtilen şartları taşıyan bir yurdun kurulması zorunludur. Yurt, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür.

- Gebe çalışanlara gebelikleri süresince, periyodik kontrolleri için ücretli izin verilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar