• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ev alırken yeni mi yoksa ikinci el mi tercih etmeli?

Ev alırken yeni mi yoksa ikinci el mi tercih etmeli?

tugbahacibayramoglu

Ev satın alırken pek çok kişi bu soruyu soruyor. Tabi ki genelimiz yeni yani sıfır bir ev satın almak ister ancak özellikle merkezi yerlerde yeni binaların fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle ikinci el evi tercih etmek zorunda kalabiliyoruz ya da başka daha bir çok sebepten... Eğer siz de bu konuda kararsızsanız, saydığım özelliklere dikkat ederek tercihinize yön verebilirsiniz.

İçindekiler

Herkes çalışıyorsa merkez

Eğer 4-5 kişilik bir aileyseniz ve herkes merkezi yerlerde çalışıyor ya da okuyorsa, o zaman sizin için yeni ama uzakta bir ev düşünmek hayal gibi. Merkezi yerlerde daha eski bir ev satın alıp şimdi paranız yetiyorsa onarım yaptırırsınız, bütçeniz kısıtlıysa bir kaç sene sonra tadilat yapabilirsiniz. Artık evin için yenilemek eskisi kadar zor değil. Hem her bütçeye göre dolap, taş, çerçeve vs. seçenekleri var hem de bu işleri sizin adınıza yapacak şirketler. Bu mimarlık şirketleri de çok büyük paralar istemiyor. Yapı marketlerden bile kendiniz bir şeyler temin ederek yavaş yavaş da tadilat yapabilirsiniz.

Bir tek baba çalışıyorsa

Eğer ailede bir tek baba çalışıyorsa o zaman uzaklık çok önemli olmayacaktır. En azından aileden bir kişi belki biraz işe gidip gelirken zorlanacaktır ama çocuklar küçük ve anne de ev hanımıysa, o zaman biraz uzaklığı göze alabilirsiniz. Hele çocuklarınız için iyi bir okul bulduysanız o zaman hiç eski evle uğraşmayın, yeni ama uzak ev tam size göre. Merkezden uzakta daha uygun fiyatlı ev satın alırsanız belki bir müddet eşinizin de çalışmasına gerek kalmayabilir.

 

Eski evler daha büyük

Büyük ev seviyorsanız eski evleri tercih etme ihtimaliniz yüksek. Ne yazık ki artık yeni evler daha küçük yapılıyor, pek çok evin balkonu bile yok. Siz ille de büyük balkonlu geniş camlı bir ev arıyorsanız o zaman eski ev satın alıp içini tamirat yapmaktan başka şansınız yok. Eski ev yeni ev kriterinde aslında en çok dikkat etmeniz gereken nokta evin genel sağlamlığı. Yani içinin mutfak banyo vs. gibi yerleri istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Ancak bina sağlamsa eski evden çok da korkmaya gerek yok. Bazı binalar gerçekten de zamanında çok sağlam yapılmış olabiliyor. Hatta apartman içlerindeki merdivenleri bile yeni taşlarla mermerle vs. kaplayıp dışına da izolasyon ve güzel cephe yaptırıp yeni hale getiren binalar da var. Yine eski evin siz satın aldıktan sonra kısa sürede yıkılıp yeniden yapılma ihtimali de bulunuyor. Bu durumda daha kazançlı bir tercih yapmış olabilirsiniz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN