Ülke genelinde sık sık ev satış istatistikleriyle ilgili bilgiler veriyoruz. Bu kez il değil ilçe bazlı analize bakmak ister misiniz? Gelin geçtiğimiz yıl en çok ev satılan ilçelere göz atalım. 2020 yılında Türkiye genelinde en çok ev İstanbul’un Esenyurt ilçesinde satıldı.

36 binden fazla evin satıldığı Esenyurt’u 27 binden fazla evle Ankara’nın Çankaya ve 25 bin evle yine Ankara’nın Keçiören ilçeleri takip etti. En çok ev satılan ilçeleri Ankara’nın Mamak ve Etimesgut ilçeleri izlerken Antalya’nın Kepez, Bursa’nın Nilüfer ve Gaziantep’in Şahinbey ilçeleri sıralamada ilk 10’a giren ilçeler.

Ankara’nın ilçeleri zirvede

En çok ev satılan 10 ilçe arasında Ankara’dan 5 ilçe olması dikkat çekici. En çok ev satılan ilçeler aslında bir anlamda da en fazla yeni binanın evlerin yapıldığı yerler. İstanbul uzun yıllar sonra son nüfus sayımında ilk kez nüfusu azalan iller arasına girdi. En büyük ilçelerinden Kadıköy’de bile satılan ev sayısı Konya Selçuklu, Ankara Şehitkamil, Kayseri Melikgazi, Antalya Muratpaşa gibi ilçelerin gerisinde kaldı.

Yatırım amaçlı alan da çok

Aslında büyükşehirlerdeki ilçe merkezlerinde ev satışının artmasında bir başka sebep de örneğin Ankara’nın çevre illerinde yaşayanların da yatırım amaçlı olsun ara sıra oturmak için vs. gibi sebeplerden dolayı başkentte bir ev alması. Ev fiyatıyla kira çarpanı da Ankara’da iyi bir durumda, bu yüzden de yatırım amaçlı ev alanlar da tercih edebiliyor. Ya da Yozgat, Çankırı, Çorum, Amasya gibi komşu illerde oturanlar da Ankara’dan ev satın alabiliyor.

İstanbul’da kira çarpanı yüksek

İstanbul’da ev fiyatları yüksek, bu yüzden kira çarpanı 250 ayı geçebiliyor. Biraz da bu sebep yüzünden son bir yıldır İstanbul ilçeleri ev satışı konusunda Ankara, Antalya, Gaziantep gibi illerin gerisinde kaldı.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar