Dünyanın en renkli 10 şehri

nihanbayram

Dünyada görülmeye değer güzelliklerin elbette hepsi doğa yapımı değil. İnsanların da hayata renk verebilmek gibi bir hüneri var. Bu listede bulunan şehirlerdeki evler renklendirilerek harika görüntüler oluşturulmuş. Bu çabanın sonucu olarak da bu bölgeler turist ve fotoğrafçı akınına uğruyor.

Bo-Kaap

Bo-Kaap

Güney Afrika’nın en önemli şehri olan Cape Town’da bulunan Bo-Kaap, genelde 19. Yüzyılda bölgeye getirilen Malezyalıların olmasından dolayı Malezya Mahallesi olarak da anılır. Renkli evler turistlerin ilgi odağı.

Kulusuk

Kulusuk

Grönland’da bulunan Kulusuk çok da büyük olmayan bir kaya parçasının üzerine kurulmuş bir yerleşim bölgesidir. 1999 yılında ilk oteli yapılan bölgeye turistler genelde buz kaplı dağlar ile bu renkli evleri aynı karede çekebilmek için gidiyor.

La Boca

La Boca

Buenos Aires, Arjantin’de bulunan bu yerleşim yeri bölge halkının renkli zevkini temsil ediyor. Evler dışında kalan renkli binalarsa Arjantinli ünlü futbolculara ve tango dersliklerine ait.

Manarola

Manarola

Sahilde bulunan yerler renkli olduğu zaman görsel olarak daha zengin bir hal alıyor. İtalya’da bulunan Manarola da böyle bir yer. Akdeniz manzarası ve espresso kahvesi ile meşhur.

Punda

Punda

Karayip Adaları’ndan biri olan Hollanda kolonisi Curaçao’da yer alan Punda bölgenin alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapıyor. Okyanus kenarında hoş bir konuma sahip.

Guanajuato

Guanajuato

Rengarenk yemekleri, kıyafetleri ve sokak hayatının meşhur olduğu Meksika’dan Guanajuato gibi bir yer çıkmasaydı şaşılırdı. 16. yüzyılda maden zengini olan bu kasaba tünelleri ve yapıları ile de meşhur.

Nyhavn

Nyhavn

Danimarka’da bulunan Kopenhag limanının görüntüsü, arama motorlarında güzel manzara aradığımız zaman karşımıza çıkanlardan birisi. Hem evlerin renkli oluşu hem de sahil boyu uzanan restoranlar etkileyici.

Portofino

Portofino

İtalya’nın bu şirin kasabası çok ünlü, her yıl binlerce turist bu deniz kenarında kurulu olan bu yeri görmeye geliyor. Turizm ve gece hayatı da gelişti. Bizim önerimiz hem renkli evlerin hem de güneşin doğuşu, batışı gibi romantik anların tadını çıkarmanız.

Pelourinho

Pelourinho

Brezilya’ya bağlı bir Eyalet olan Bahia’da bulunan Salvador; Portekiz mimarisinin en güzel örneklerinin görülebileceği yerlerden birisi. Tarihi olan bu bölge Pelourinho olarak bilinir.

Jodhpur

Jodhpur

Listedeki tüm şehirlerden farklı olan Jodhpur mavi rengin ağırlıkta olduğu ve renk cümbüşünden çok ahengi simgeleyen bir kent. Hindistan’da bulunan bu bölgeye mavi şehir de deniliyor.

nihanbayram
Nihan Bayram
521 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar