Dünyanın en hızlı büyüyen turizm şehirleri

nihanbayram

Dünyada en hızlı büyüyen turizm şehirlerini karşılaştıran Hedef Şehirler 2014 Endeksi yayınlandı. Listeye Türkiye’den hangi şehir girdi ve bakın turizm gelirleriyle kaçıncı sırada yer aldı.

Londra

Londra

MasterCard tarafından yapılan ve dünyanın 132 şehrinin incelemeye alındığı ‘Hedef Şehirler Endeksi’ne göre dünyanın en çok ilgi gören şehirleri açıklandı. Ziyaretçi sayıları ve turizm gelirleri hesaplanarak hazırlanan listede ilk sırada Londra var. İngiltere’nin başkenti Londra, 2014’te hedeflenen 18,69 milyonluk ziyaretçi sayısıyla zirvede ilk sıraya oturdu. Ziyaretçilerin 19.3 milyon dolar harcaması bekleniyor.

Uçak Bileti

Bangkok

Bangkok

Listede ikinci sırada Tayland’ın başkenti Bangkok var. Uzakdoğu’nun bu gelişmiş kentini ziyaret edeceklerin sayısı 18,37 milyon kişi olarak tahmin ediliyor. Londra’ya yaklaşmasına az kalmış. Bangkok’a gidecek turistlerin 13 milyon dolar harcaması bekleniyor.

Paris

Paris

Listede üçüncü sırada Avrupa’nın önemli şehirlerinden biri olan Paris var. Paris’i ziyaret edenlerin sayısı 15,57 milyon kişi olarak hedefleniyor. Paris’te turistlerin yapacağı harcama 17 milyon dolar olarak tahmin ediliyor.

Singapur

Singapur

Listeye dördüncü sıradan giren bir başak Uzakdoğu ülkesi de Singapur. Singapur’u ziyaret eden kişi sayısının 12,47 milyon olması bekleniyor. Ziyaretçilerin Singapur’da yaklaşık 14.3 milyon dolar harcayacağı tahmin ediliyor.

Dubai

Dubai

Arap yarımadasının son yıllarda hızla popülaritesi artan şehri Dubai, listede 5.sırada. Dubai’yi 11.95 milyon kişinin ziyaret etmesi planlanıyor. Dubai’de turistlerin yapacakları harcama 10.9 milyon dolar olarak hesaplanmış.

New York

New York

Dünyanın moda, sanat, kültür ve teknoloji şehirlerinden biri olan ABD’nin New York şehri, listede altıncı sırada yer aldı. New York’u 11.81 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. New York’ta turistlerin yapacağı harcamanın 18,6 milyon dolar olacağı açıklandı. Bu da listede daha üst sıralardaki şehirlere göre daha yüksek.

İstanbul

İstanbul

Listeye 7. sırada giren şehrimiz İstanbul’u 11.6 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Geçen yıl İstanbul’u 9.87 milyon kişi ziyaret etmişti. İstanbul aynı zamanda Londra ve Paris’ten sonra Avrupa’nın en çok turist çeken 3. şehri oldu.

İstanbul Paris’i geçebilir

İstanbul Paris’i geçebilir

Mastercard’ın araştırmasına göre İstanbul’un, önümüzdeki yıl Paris’i bile geride bırakması bekleniyor. İstanbul’u ziyaret edecek turistlerin 9,4 milyon dolar döviz bırakması bekleniyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen şehri

Dünyanın en hızlı büyüyen şehri

İstanbul, 2009-2014 arası verilere göre dünyada ziyaretçi açısından en hızlı büyüyen kent oldu. İstanbul’a havayoluyla gelen ziyaretçilerin sayısı bu beş yıl içinde toplam yüzde 104,6 oranında arttı. Havayolu endeksine göre İstanbul’un arkasından Hong Kong, Dubai, Moskova ve Singapur geliyor.

Büyükşehirleri geride bıraktı

Büyükşehirleri geride bıraktı

İstanbul bu araştırmaya göre Barcelona, Amsterdam, Roma gibi Avrupa’nın önde gelen turistik şehirlerini geride bıraktı. 2014 yılının ilk yarısında İstanbul’a gelen yabancı ziyaretçiler arasında Alman, Rus, Amerikalı, İranlı, İngiliz, Fransız ve İtalyanlar geliyor.

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur

Listede İstanbul’un ardından Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur geliyor. Kuala Lumpur’u ziyaret edeceklerin sayısının 10.81 milyon olması bekleniyor. Bu şehirleri Hong Kong, Seul, Barcelona ve Amsterdam izliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN