Dünyanın en çok uçulan havaalanları

nihanbayram

Dünya üzerinde her gün milyonlarca insan bir yerden bir yere uçakla seyahat ediyor. Peki, en çok hangi şehirlerden uçakla seyahat ediliyor biliyor musunuz? Gelin bakalım dünyada en çok yolcu taşınan şehirler hangileri?

Atlanta Uluslararası Havalimanı

Atlanta Uluslararası Havalimanı

Dünyanın en çok yolcu taşınan havalimanı Amerika Birleşik Devletleri’nin Missouri eyaletinde bulunan Atlanta şehrinde. Yılda 100 milyondan fazla yolcuya ev sahipliği yapan bu havalimanından Japonya’dan Güney Amerika’ya dünyanın dört bir yanından uçuş gerçekleşiyor.

Uçak Bileti

Pekin Uluslararası Havalimanı

Pekin Uluslararası Havalimanı

Çin’in başkenti Pekin ise 100 milyona yakın yolcu sayısıyla dünyanın en çok yolcu taşınan ikinci havalimanına sahip. Aynı zamanda dünyanın en kirli havasına sahip şehirlerden biri olan Pekin, kalabalık nüfusu ile birçok konuda ilk sıralarda yer alıyor.

Dubai Uluslararası Havalimanı

Dubai Uluslararası Havalimanı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yükselen yıldızı Dubai de özellikle son yıllarda yapılan yatırımlar ve şehrin akıl almaz gelişimiyle havayolu taşımacılığında dünyanın önde gelen rotalarından biri haline geldi. Dubai’nin Uluslararası Havalimanı transit yolcularla birlikte 90 milyondan fazla yolcuyu ağırlıyor.

Londra Heathrow Havalimanı

Londra Heathrow Havalimanı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Heathrow Havalimanı yılda 90 milyona yaklaşan yolcu sayısıyla dünyanın en kalabalık ve işlek havalimanlarından biri. Uluslararası havayolu firmalarının çoğunun kendine özel terminalleri ve yolcu salonları da var.

Tokyo Haneda Havalimanı

Tokyo Haneda Havalimanı

20 milyondan fazla nüfusuyla aynı zamanda dünyanın en kalabalık şehirlerinden Tokyo’nun hava trafiği de yoğun. Şehrin uluslararası havalimanından bu yıl 80 milyona yakın yolcu taşınması bekleniyor.

Los Angeles Uluslararası Havalimanı

Los Angeles Uluslararası Havalimanı

Amerikan film endüstrisi Hollywood’la ve güneşli iklimiyle ünlü şehri Los Angeles da en kalabalık havalimanlarından birini barındırıyor. Bu yıl şehirde uçan yolcuların sayısının 70 milyondan fazla olması bekleniyor.

Chicago Uluslararası Havalimanı

Chicago Uluslararası Havalimanı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Chicago şehri de en kalabalık havalimanlarından birini barındırıyor. Hem ülke içinden hem de dışından bu yıl 70 milyona yakın yolcu buradan edecek.

Paris Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı

Paris Charles de Gaulle Uluslararası Havalimanı

Dünyanın en yoğun havalimanlarından biri de Paris’te. Bu yıl 65 milyondan fazla yolcuyu ağırlaması beklenen havalimanı, başta Avrupa ve Afrika kıtaları olmak üzere dünyanın birçok noktası için en önemli aktarma merkezlerinden biri.

Dallas Uluslararası Havalimanı

Dallas Uluslararası Havalimanı

Amerika Birleşik Devletleri’nden listeye giren dördüncü şehir Dallas da en fazla trafiğe sahip havalimanları arasında. Başta Kuzey ve Güney Amerika olmak üzere Avrupa ve Asya’nın birçok noktasına direkt uçabileceğiniz Dallas 65 milyona yakın yolcuyla sıralamada yer alıyor.

Hong Kong Uluslararası Havalimanı

Hong Kong Uluslararası Havalimanı

Aynı zamanda sunduğu eğlence ve dinlenme olanakları, zengin yeme içme alternatifleri gibi birçok konuda dünyanın en iyi havalimanları arasında gösterilen Hong Kong Uluslararası Havalimanı yılda 60 milyondan fazla yolcunun rotası veya aktarma merkezi durumunda.

Frankfurt Havalimanı

Frankfurt Havalimanı

Amerika, Asya ve Afrika için hem kesişim hem de büyük bir aktarma merkezi görevini üstlenen Frankfurt da Hong Kong’un hemen arkasından geliyor ve 2015’de dünyanın en kalabalık 11. havalimanı olarak gösteriliyor. İstanbul Atatürk Havalimanı Bu yıl 56 milyondan fazla yolcu taşıması beklenen Atatürk Havalimanı sadece ülkemizin değil, dünyanın da en kalabalık havalimanları arasında. Türkiye’nin uçuşlara açık hemen her noktasına ulaşabileceğiniz Atatürk Havalimanı’ndan başta Avrupa ve Orta Doğu olmak üzere dünyanın hemen her yerine direkt veya aktarmalı olarak ulaşmak mümkün.

Amsterdam Schiphol Havalimanı

Amsterdam Schiphol Havalimanı

Amsterdam’ın ve yakın çevrenin en büyük havalimanı Schiphol, hem Hollanda hem de Avrupa kıtasının en büyük uçuş ağlarından birine sahip. Amsterdam’dan Çin’e, Japaonya’ya ve Amerika’nın en batısındaki şehirlere direkt uçmak mümkün. Singapur Changi Havalimanı Dünyanın en büyük ticaret merkezlerinden biri olan Singapur havayolu taşımacılığında da gitgide daha fazla söz sahibi olan rotalar arasında. Bölgenin en büyük aktarma merkezi Singapur’dan özellikle Avrupa çıkışlı Avustralya ve Uzak Doğu uçuşlarında tercih ediliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN