Dünyada İnternet'ten milyonlarca dolar kazanan isimler ve kurdukları şirketler....

Mark Zuckerberger

Mark Zuckerberger

İnternet günlük hayatımızın bir parçası olunca kendi zenginlerini de yarattı. 20-30 sene öncesinde iş hayatına atılsalar belki de milyoner olamayacak pek çok kişi, bu sektörden büyük paralar kazanıyor. Arama motoru, arkadaşlık sitesi vs internet dünyası da kendi zenginini yarattı. İlk sıraya dünyanın en çok tıklanan arkadaşlık sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberger var. Harvard Üniversitesi’nden arkadaşlarıyla birlikte kurduğu Facebook ile dünyanın en zengin genç insanı unvanını da aldı. 2011 itibariyle Zukcerberg’in kişisel serveti 24 milyar dolardır.

Lawrence Page

Lawrence Page

Google internet arama motorunun geliştiricisi Larry Page, internet milyonerleri listesinin başlarında yer alıyor. 1973 doğumlu Page, hala Google da Ürünler Müdürü olarak çalışıyor.

Sergey Brin Mihailovic

Sergey Brin Mihailovic

Rusya’dan ABD’ye göç etmiş Rus yahudisi bir ailenin çocuğudur. Stanford Üniversitesi’nde doktora yaparken tanıştığı arkadaşı Larry Page ile birlikte Google’u kurmuştur. Halen Teknoloji başkanlığı yapan Sergey Brin’in 20.3 milyar dolarlık serveti var. Buna rağmen Brin, küçük bir evde kiracı olarak oturuyor ve sıradan bir otomobil kullanıp işe patenle gitmeyi tercih ediyor.

Bram Cohen

Bram Cohen

İnternet zengin kişilerin en büyük özellikleri genelde 30-40 aralığında olmaları. İşte onlardan biri de 1975 doğumlu yazılımcı Bram Cohen, popüler dosya paylaşım sitesi torrent’in kurucusudur. Firmanın aynı zamanda CEO görevini üstleniyor.

Mike Morhaime

Mike Morhaime

Listede oyunlarıyla zenginler listesine katılan Mike Morhaime var. Starcraft, warcraft ve diablo gibi oyun serilerinin yaratıcısı firması olan Morhaime, Blizzard Entertainment'in kurucu üyesi ve başkanıdır.

Jimmy Wales

Jimmy Wales

İnternette bilgi edinmek için sık sık başvurduğumuz sitelerden biri de Wikipedi’dir. Kar amacı gütmeyen Vikipedi’nin ve Wikimedia Vakfı’nın kurucusu Jimmiy Wales, bu listeye giren isimlerden biri.

Craig Newmark

Craig Newmark

Craig Newmark, Amerikanın en önemli ve büyük insan kaynakları sitesi "craiglist.org" un kurucusu. Ayda 6 milyon ziyaretçisi olan sitenin yıllık geliri yaklaşık 25 milyon dolar.

Marissa Mayer

Marissa Mayer

İnternet zenginleri listemize giren tek kadın Marissa Mayer. Google’un popüler yüzü Mayer uzun yıllar Google’da üst düzey yöneticilik yapmış daha sonra Yahoo’nun başına getirilmiştir. Özellikle hamileliğine rağmen bu görevin başına getirilmesi çok konuşulmuştur.

Chad Hurley

Chad Hurley

Dünyanın en çok tıklanan sitelerinden biri olan video paylaşım sitesi Youtube’un kurucusudur. Kendini yayınla sloganı ile Chad Hurley, Steven Chen ve Jawed Karim tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Youtube’u daha sonra Google satın almıştır.

Janus Friis

Janus Friis

Dünyanın en çok kullanılan kısa mesajlaşma programı Skype’ın kurucusudur. 29 yaşında bir Danimarka vatandaşı olan Janus Friis, servetini her geçen gün büyütüyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
397 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN