Farklı tarih ve rotalar belirleyin

Daha uygun fiyatlarla uçmanın 5 Yolu

Uzun zamandır Roma'yı görmeyi çok istiyor olabilirsiniz ama tatile çıkacağınız tarihlerde uçuşlar çok doluysa bu doluluğa bağlı olarak fiyatlar yükselecektir. Alternatif tarih ve rotalar belirleyerek seyahat masraflarınızı azaltabilirsiniz. Örneğin en yakın tatiliniz yerine ikinci yıllık izninizde çok istediğiniz yere gidebilir, ilkinde ise yurt içi ve yurt dışında alternatif rotalar belirleyebilirsiniz.Böylece uzun süredir görmediğiniz aileniz ve arkadaşlarınızı da ziyaret edebilirsiniz. 

Biletinizi daha erken alın

Bilinen en eski yöntem olsa da en çok işe yarayanı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Gideceğiniz rota ve tarih önceden belliyse biletinizi daha erken bir tarihte alabilir, son güne kalmadan uygun fiyatlarla uçuşunuzu planlayabilirsiniz.Biletinizi erken almanın tatilinizi erken planlamak ve otel rezervasyonunda da daha uygun fiyatlardan yararlanmak demek olduğunu da unutmayın. Peki, ya uçuş tarihim değişirse diye düşünüyorsanız, uçuş sınıfınıza bağlı olarak biletinizde değişiklik yapabileceğinizi de unutmayın. Tabii eğer değişiklik yapma olasılığı fazlaysa öncelikle uçuş tarihinizi kesinleştirmekte yarar var. Uçak bileti fiyatları doluluk oranına göre anlık olarak değiştiğinden aynı tarihte veya yakın tarihlerde benzer fiyat avantajını yakalamanız mümkün olmayacaktır. Özetlemek gerekirse, öncelikle yolculuğunuzun tarihini kesinleştirin, sonra da en kısa sürede biletinizi almaya bakın. 

Yüksek sezonlara yakın tarihlerde uçun

Her şehrin belirli tarihlerde daha yüksek ve düşük sezonları vardır. Yaz döneminde gidilebilecek Ege – Akdeniz gibi tatil rotalarına kış mevsiminde gitmek çok anlamlı olmayacaktır elbette ancak Mayıs sonu veya Eylül – Ekim gibi ara sezonlarda da bu rotaların keyfini çıkarabilirsiniz. Özellikle bayram öncesi, resimi tatiller gibi dönemlere denk gelen tarihlerde biletfiyatlarının çok fazla arttığını unutmayın. Eğer tarih konusunda daha esnekseniz, resmi tatillere yakın tarihlerde uçmamaya özen gösterin. Böylece herkesin uçakları doldurduğu ve doğla olarak fiyatların yükseldiği tarihler yerine fiyatların bütçenize zarar vermeyecek seviyede olduğu dönemlerde uçabilirsiniz.

Aktarmalı uçuşları değerlendirin

Daha uygun fiyatlarla uçmanın 5 Yolu

Elbette direkt uçuşlar daha rahat ve konforlu ancak gideceğiniz yere aktarmalı uçarak özellikle yüksek sezonlarda ciddi kazançlar sağlayabilirsiniz. Üstelik uçuşlar arası saat farkı fazlaysa, aktarmanızı uzun zamandır görmediğiniz yakınlarınızın yaşadığı şehirlerden seçerek onları ziyaret edebileceğinizi ve bir taşla iki kuş vurabileceğinizi de hatırlatalım. Özellikle yurt dışı uçuşlarında akatarmalar arası zaman farkı fazlaysa belirli bir süre bulunduğunuz şehirde vakit geçirebilirsiniz. Böylece kısa bir süre de olsa farklı bir şehri tanıma ve keşfetme fırsatı da yakalayabilirsiniz. Aktarmaların diğer iyi tarafı da havaalanında daha fazla zaman geçirmektir. Böylece gideceğiniz yerde yapacaklarınızı, gezeceğiniz yerleri önceden planlayabilir veya çikolata, hediyelik eşya gibi yanınızda götüreceğiniz şeyleri alabilirsiniz. 

Millerinizi kontrol edin

Birçok havayolu şirketi sık uçan yolcularına sadakat programları kapsamında mil kazanma olanağı sunuyor. Sizin de böyle çok uçtuğunuz bir şirket veya mil kazandıran kredi kartınız varsa, uçuşunuzu karşılayacak kadar mil kazanmış olabilirsiniz. Bu programların bazıları dönemlik kampanyalar düzenleyerek bazı rotalarda miliniz yeterli olmasa da uçma olanağı da veriyor, kontrol etmekte yarar var. Yine bazı havayolu şirketleri bankalarla yaptıkları anlaşmalarla belirli kredi kartlarından daha fazla mil kazanma ve harcama olanağı sağlıyor. En sık uçtuğunuz havayolu şirketinin anlaşmalı olduğu banka ve kartları öğrenerek uçuşlarınızı daha avatajlı fiyatlarla gerçekleştirebilir, fazladan mil kazanarak bedava uçabilirsiniz. Üstelik bu kartlar yurt dışında da mil kazandırma ve havaalanlarında özel yolcu salonlarından ücretsiz yararlanma gibi farklı birçok avantajı da beraberinde getiriyor. 

 

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.