• Anasayfa
  • Bilgi
  • Cep telefonunuz gibi internetinizi de kolayca taşıyabilirsiniz!

Cep telefonunuz gibi internetinizi de kolayca taşıyabilirsiniz!

betulsungurlu

BTK kararının ardından internet servis sağlayıcınızı değiştirmek, cep numaranızı taşımak kadar kolay! Üstelik taşıma sırasında internet kesintiniz sadece birkaç saat ile sınırlı ve servis sağlayıcısını değiştirme işlemi yılda 4 kez yapılabiliyor!

Aslında konu yeni değil, uygulama neredeyse 2 yıldır yürürlükte! 2010 yılı sonlarına doğru BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) tarafından uygulamalaya geçirilen kararın ardından, ADSL servis sağlayıcısını değiştirme işlemi oldukça pratik hale geldi. Tüketicilerin kendilerine uygun olan avantajlı tarifelere geçme işlemini kolaylaştırmak adına yapılan yeni düzenleme sayesinde mevcut aboneliğin iptali işlemi ile uğraşmaya gerek yok.

Talebinizi form ve kimlik belgesi ile iletmeniz yeterli!

Seçilen internet servis sağlayıcısına talebin iletilmesi geçiş işlemi için yeterli oluyor. Kimlik belgesi ile birlikte imzalı geçiş formunun doldurulmasından ardından yeni servis sağlayıcınız gereken işlemleri sizin yerinize gerçekleştiriyor.

Uygulama öncesinde ise abonenin mevcut aboneliğini bizzat iptal ettirmesi gerekiyordu. İşlemler tamamlanana kadar birkaç gün internetsiz kalması gereken tüketici ise kolay kolay geçiş kararı alamıyordu. Yeni uygulama, hem geçişi kolaylaştırdı hem de yaşanan internet kesintisini sadece birkaç saat ile sınırlanmış oldu.

 

İnternet yılda 4 kez taşınabiliyor

ADSL geçişi 90 gün içerisinde 1 kez yapılılabiliyor. Dolayısıyla geçtiğiniz servis sağlayıcısını yeniden değiştirmek isterseniz 90 günlük süreyi tamamlamanız gerekiyor.

Sabit internette pazar lideri ADSL

ADSL abone sayısındaki görülen yavaşlamaya rağmen sabit internet pazarında ADSL kullanıcıları hala başı çekiyor. Yaklaşık 500’er bin civarında olan fiber ve kablo internet abonelerinin yanında 6,6 milyon ADSL abonesi bulunuyor.

TTnet haricinde DSmart, Doping, Superonline gibi bir çok alternatif servis sağlayıcısı da ADSL sunmaya devam ediyor.

Size en uygun tarife ve servis sağlayıcısını belirlemek üzere https://www.enuygun.com/internet-baglantilari adresinden inceleme yapabilirsiniz.


betulsungurlu
Betül Sungurlu
129 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN