Yeni bir yıla daha girdik. Pek çoğumuz yeni yılda bizi nelerin beklediğini merak ederiz. Bu durumda burç yorumlarına göz atmadan da duramayız. Seyahat programlarınızı yapmadan önce burçları nasıl bir yılın beklediğini merak edenler için Türkiye’nin ünlü astroloji danışmalarından Şenay Devi’nin kapısını çaldım. 3 yıl önce söyledikleri çıkmıştı, bakalım bu yıl için neler söylemiş…

İçindekiler

Ateş grupları (Koç, Aslan, Yay)

2019’da ateş grupları Koç, Aslan ve Yaylar bu sene yurt dışı gezilerine ağırlık verebilirler. Yurt dışına daha önce hiç çıkmadılarsa, kültürel bakış açılarını, psikolojik baskılarını, yurt dışı seyahatleriyle aşabilecekleri güçlü enerjilerle karşı karşıyalar. Karnavalların, dini ritüellerin olduğu yerler, Amsterdam’dan Çin’e Hindistan’a kadar yerlere gidebilirler.

Toprak grupları (Boğa, Başak, Oğlak)

Boğa, Başak ve Oğlak toprak grupları ruhsal anlamda onları dinlendirebilecek, doğayla baş başa kalabilecekleri, ülkemizden ya da yurt dışından iç huzuru yakalayıp ruhsal meditasyon yapabilecekleri yerlere gidebilirler. Bu sene bu 3 burç çok gezecek, seyahat edecek. Jüpiter yay geçişi ateş grubu ve toprak grubu burçlarını sıkıştıkları alandan uzaklaştıracak. Özellikle toprak gruplarına tavsiyem, ülkemizde Göbeklitepe’yi ziyaret etmeli. Göbeklitepe ve mistik yerler onların ruhsal anlamda geçmiş kaygı ve korkularını alt etmeleri açısından psikolojik terapi olabilecek.

Uçak Bileti

Hava grupları (İkizler, Terazi, Kova)

İkizler, Terazi ve Kovalar bu yıl yurt içinde daha önce fark edemedikleri pek çok yeri fark edebilecekleri bir kaşif edasıyla ülkemizde bakir alanlarda huzur bulacakları enerjiyle karşı karşıyalar. Ülke içerisinde yapacakları seyahatlerle köylerin masumiyetiyle duygusal hayatlarında daha romantik huzurlu gelişmeler yaşayabilirler. Yılın ikinci yarısından itibaren de yurt dışında romantik geziler yapabilirler. Prag bu grup için etkileyici olacak, özel hayatlarında yeni başlangıç sürprizler olacak.

Su grupları (Akrep, Balık, Yengeç)

Su grupları Akrep, balık ve yengeçler yılın en az seyahat edecek burç grupları. Onlar daha ziyade kendileriyle baş başa kalabilecekleri, kısa tatillerle yıl içerisinde enerjilerini dengeleyebilirler. Özellikle sahil kasabalarını tercih edip yaz ya da kış tatil dönemlerini beklemeden küçük kaçamaklarla enerji depolayabilecekler.

senaydevi

-Burçları nasıl bir yılın beklediğini anlattınız peki seyahat edeceklerin dikkat etmesi gereken tarihler var mı?

Yengeç, Balık ve Akrep burçlarının ikinci ve üçüncü 10 gününde doğanlar seyahat planlamalarında ay ve güneş tutulmalarına dikkat etsinler çünkü yengeç oğlak arasında ilerleyen kuzey ve güney ay düğümü seyahatlerde hırsızlık ve aksamalarla karşı karşıya bırakabilir. Tüm burçlara tavsiyem ay ve güneş tutulmalarına dikkat etsinler. Özellikle tutulmadan önceki 3 gün ve sonraki 10 gün önemli. Bu yılki tutulma tarihleri 6 Ocak - 21 Ocak -2 Temmuz - 17 Temmuz, 26 Aralık.

-3 yıl önceki röportajımızda Rusya ile barış olacak dediniz, söylediğiniz tarihte anlaşma yapıldı. Ardından da Göbeklitepe’nin çok önemli bir yere geleceğini söylemiştiniz ve UNESCO tarafından dünya mirası listesine alındı hem de 2019 Göbeklitepe yılı ilan edildi.

Göbeklitepe’de insanlığı yazılı tarihinden öncesine dayanan tüm inanç sistemlerine farklı bir noktaya taşımış. “Astroloji bilim midir” diye tartışanlara en iyi cevap. Astrolojinin insanlığın yazılı tarihinden öncesine dayandığını orada bulunan astrolojik semboller ortaya koydu. Seyahat etmekten hoşlanan herkese Urfa Göbeklitepe’yi ziyaret etmesi ve oradaki 43 ve 47. sütunu yakından incelemelerini tavsiye ediyorum. Göbeklitepe mucizevi bir şekilde ortaya çıktı. Kuyrukluyıldızın çarpması sonucu ortaya çıktığına dair bilim adamları önemli veriler buldu. Bizim ülkemizde çıkması insanlığın yazılı tarihini değiştiren bu sistemle karşı karşıya olmamız, Yüce Yaradan’ın bu topraklara armağanı. Bundan 12 bin yıl önce bilinen bu uygarlığı iyice araştırmalı, bu toprakların ne kadar büyük medeniyetleri barındırdığını dünyayla paylaşmalıyız. Bilimle tarımla ilgili pek çok gerçek var, o sütunların oraya yerleşmesi ve her sütunun bir gezegene denk gelmesi dikkat çekici. İnkılap Yayınevi’nden Göbeklitepe ile ilgili araştırma kitabım çıkacak.

- Bu yıl için ülkemizden öne çıkacak başka yerler var mı?

Bu sene Didim özellikle Apollon ve Artemis tapınağı, Göbeklitepe kadar olmasa da tüm insanlık adına çok önemli bir şekilde saklanmış bilgilerin öne çıkması açısından önemli yerler olacak. Dünyada popüler olacak yerler nereleri? Dünyada da Hindistan ve Çin öne çıkacak. Özellikle Güney Hindistan da bizimle ilgili Taç Mahal gibi Hint İslam kültürü olan şehirler öne çıkacak. Hint İslam kültürü ile kültürel bağ yeniden dirilecek. Ülkemizde Urfa Harran fazlasıyla dikkat çekecek yerler arasına girecek. 2019’da özellikle Göbeklitepe’de yapılacak araştırmalar bizim astronomi alanında yaptıklarımıza kıymet gösterip yeni bir astroloji üniversitesinin açılmasına sebep olabilecek.

- Türk turizmini bu yıl nasıl enerjilerle karşı karşıya?

Son derece güçlü enerjilerle karşı karşıyayız. Hem batıda hem de doğuda hem de güneyde alışa gelmiş sahil kasabalarının dışında farklı kültürel özelliklerimizi tanıtabileceğimiz çok güçlü enerjiler var. Özellikle farklı kültürleri barındıran coğrafyamız içerisinde güzellikleri pek çok kitleye ulaştırabilecek bu seneyi iyi değerlendirmemiz lazım.

- Son yıllarda gurme turizmi modası var bunu nasıl buluyorsunuz?

Çok keyifli bizim mutfağımız batıdan doğuya mutfak açısından çok zengin insanlar artık hazır gıda tüketmekten yoruldu doğada ne varsa buna yöneliyoruz. Kars da bu anlamda önem taşıyacak, kaşarından kazına çok fazla insanın uğrak yeri olacak. Tarımla ilgili noktalar da popüler olacak.

-Teşekkürler


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1482 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar