Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların Cumhuriyet altını ve ziynet altınlarının alım ve satımını yapmasına yönelik yönetmelik taslağı hazırladı. Taslağın yayımlanması halinde bankalar altın da alıp satabilecek.

Altın alıp satmanın bankalara dolayısıyla ekonomiye nasıl bir faydası olacak? Bu soruya şimdiden yanıt vermek güç. Ancak birikimlerin ekonomiye faydalı olması için yatırım yapılması ya da harcama yapılması gerekir. Altın birikiminin ekonominin çarklarını işletecek bir mekanizması yoktur.

Türkiye’de geçen yıl yaklaşık 200 ton bu yılın ilk yarısında ise 100 ton hurda ton hurda altın dönüşü olduğu tahmin edilirken, İş Bankası, Denizbank, Bank Asya ve Kuveyt Türk yıl sonuna kadar 25 ton civarında yastık altı altın toplamayı hedefliyor.

Ülke genelinde 40 bin kuyumcu ve sarraf var. Bunların durumları hakkında net bir yorum yapılamıyor.

Kuyumcular: Gerekirse pos makinalarını iade ederiz

Kuyumcular ise bu tasarıya şiddetle karşı geliyor. Kapalıçarşı’daki kuyumcular BDDK’nın kararına tepki göstererek gerekirse pos makinalarını iade edeceklerini açıkladılar.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alattin Kameroğlu bankaların da taslağa karşı olduğunu belirterek Türkiye’nin 5 büyük bankasından birinin üst düzey yöneticisiyle görüştük. Onlar da taslağa karşılar. Daha önceki denemelerde ellerinde mal kaldığını söylediler. Hazine’den bu konuda görüşmek için taleplerimiz oldu. Bu konuyla ilgili gerekli mücadeleyi vereceğiz. Kuyumculardan pos makinalarını iade etme yönünde talepler geliyor.” dedi.

Bankalar ve kuyumcuları karşı karşıya getiren yasa tasarısında şimdilik vatandaşın lehine herhangi bir uygulama yok gibi duruyor. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz.

 

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.