Geliriniz az ise ya da yüksek maaş almıyor olsanız bire bazı akılıl hamlelerle birikim yapmanız mümkün. Nasıl mı? İşte tasarruf önerileri…

Kumbara edinin

Kumbara edinin

İlk olarak kendinize bir kumbara yapın. Bur bir kola kutusu bile olabilir. Her gün 1-2 TL ya da haftalık bu kumbaraya mutlaka para atın. Arada daha yüksek tutarlı para atmayı da unutmayın. Tabi kumbarayı çok ama çok zor durumda kalmadıkça kullanmamak için arkadaşlarınızın huzurunda yemin edin.

Gereksiz harcama yapmayın

Gereksiz harcama yapmayın

Kumbara birikiminin ardından zorunlu ödemelerinizi yaptıktan sonra faturalar, kira vs. gibi diğer harcamaları zorunlu olmadıkça yapmayın. Unutmayın para pek çok insan için kolay kazanılacak bir şey değildir.

En son model cep telefonunu kullanmak zorunda değilsiniz

En son model cep telefonunu kullanmak zorunda değilsiniz

Dünyanın çok zengin pek çok insanın çok daha düşük model cep telefonu kullandığını biliyor muydunuz? 100 TL’ye de 2.000 TL’ye de telefon var. Yeni çıkan son modeli yerine birkaç model altını almanız hiçbir şey değiştirmeyecektir. Diğer teknolojik ürünlerde de aynı şey geçerli.

Tatile sezon sonu çıkmaya ne dersiniz?

Tatile sezon sonu çıkmaya ne dersiniz?

Yaz tatiline Temmuz, Ağustos gibi aylarda çıkmak zorunda mısınız? Bu aylarda ödeyeceğiniz paranın 1/3’ü fiyatına Mayıs ya da Eylül Ekim gibi aylarda tatile çıkabilirsiniz. Unutmayın Eylül sonu hatta Ekim’de bile güneyde çok rahat denize girilebilir.

Ev partisine ne dersiniz

Ev partisine ne dersiniz

Bu önerilerde eğlenceyi de unutmadım. Dışarıda yemekli içkili bir eğlence kişi başı en az 100 TL. Oysa ki arkadaşlarınızla evde toplanarak çok daha ekonomik eğlenebilirsiniz.

Saçınızı evde kendiniz boyayabilirsiniz

Saçınızı evde kendiniz boyayabilirsiniz

Bu önerim aslında kadınları ilgilendiriyor. Kuaförler kızacak ama kadınların saç boyası, manikür vs. gibi güzelleşmek için her ay yaptığı harcamalar dikkat çekici. Oysa ki genelde evde, ara sıra kuaförde saç boyayabilir, 15 gün yerine ayda bir ya da 45 günde bir manikür yaptırabilirsiniz.

Fırsat sitelerine dikkat!

Fırsat sitelerine dikkat!

Fırsat siteleri bir yandan çok avantajlı seçenekler sunarken, bazen de fiyatına kanıp alıp sonra da gitmeyi bile unuttuğumuz oluyor. Eğer özel bir gün kutlaması ya da gerçekten ihtiyacınız olan bir şey alacaksanız avantajlı olacaktır. Ama burası güzelmiş, giderim deyip gereksiz alışverişlerden kaçının.

Kampanya ve indirimlere kanmayın

Kampanya ve indirimlere kanmayın

Pek çoğumuz markette ya da mağazada indirimli gördüğümüz ürünü ihtiyacımız olmasa bile %50 ya da %70 indirime girmiş diye satın alırız. Sonra da çoğu kez kullanmadan bile atarız. Gerçekten ihtiyacınız yoksa indirime girmiş hiçbir ürünü satın almayın.

Işık ve su tasarrufu

Işık ve su tasarrufu

Gereksiz yere lamba açmaktan ya da suyunuzu kullanmaktan kaçının. Hatta doğalgazı evde değilseniz açmayın. Üzerinizi biraz kalın giyinerek gereksiz yere kalorifer derecesini de açmamış olursunuz. Bu ufak alışkanlıklar faturalarınızda aylık 200-300 TL’lik indirim anlamına gelir.

Kredi kartlarınızı düzenli ödeyin

Kredi kartlarınızı düzenli ödeyin

Kredi kartı ödemeleriniz düzenli yapmanız çok önemli. Ödemeleri aksatırsanız hem faiz ödersiniz hem de faturalarınız içinden çıkılmaz bir hale gelebilir.

Küçük bile olsa yatırım yapın

Küçük bile olsa yatırım yapın

Para biriktirip kenarda bekletmek yerine küçük bile olsa bir şeyler almayı deneyin. Örneğin 20.000 TL peşinatınız varsa şehir dışında 80.000 TL ya da şehir içi 100.000 TL civarında küçük bile olsa bir ev satın alabilirsiniz. Kalan kısmı borçlanıp paranızı katlayabilirsiniz. Çünkü genelde eğer iyi bir yatırım yaptıysanız satın aldığınız ev, faiz getirisinden daha çok kazanacaktır. Konut fiyatları yıllık ortalama %10-15 dolayında artıyor.

Peşinatım yoksa ne yapacağım

Peşinatım yoksa ne yapacağım

Evet arsa, ev, ofis gibi peşinatlarınız yoksa o zaman ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu kredinin parasına dokunmayın. Onu bankada tutun. Örneğin 3 yıl vadeli 30.000 TL kredi kullanmak isteseniz aylık taksitleriniz 700 TL civarında olacaktır. Ayda ancak 500 TL ayırabilirim derseniz15.000 TL ayda yalnızca 300 TL ayırabilirim derseniz de 10.000 TL kredi kullanabilirsiniz. Tabi bu kredileri bir şey almak için peşinata saymanız koşuluyla. Hatta evinizi İstanbul’dan ya da büyük şehirlerden de almak zorunda değilsiniz. Küçük şehirlerdeki fiyatlara da göz atabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
402 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN