Avrupa’da sorunsuz bir tatil için 5 öneri

muratekinay
İçindekiler

Seyahat etmek ve yeni yerler görmek her zaman güzeldir. Bununla birlikte yazılı olmayan bazı kurallara dikkat ederek seyahatinizi çok daha keyifli ve eğlenceli hale getirmeniz mümkün. Rotasını Avrupa’nın tarihi şehirlerine ve kasabalarına çevirmek isteyenler, daha rahat bir seyahat için bu önerilere göz atmadan yola koyulmayın.

İşinize yarayacak sözcükleri ezberleyin

İster İtalya’nın tarihi şehirlerinde isterseniz Fransa veya İspanya’nın dağ köylerinde olsun gideceğiniz yerde sıklıkla kullanılan kelimelerin bazılarını öğrenmeniz seyahatiniz süresince işinizi tahmin etttiğinizden çok daha fazla kolaylaştırabilir. Eğer Birleşik Krallık veya Malta gibi İngilizce konuşulan bir ülkeye gidiyorsanız işiniz çok daha kolay. Ancak Çek Cumhuriyeti veya Yunanistan gibi kullanılan dilin son derece farklı olduğu bir ülkenin yolunu tutacaksanız en azından basit selamlaşmaların karşılığını öğrenmeniz alışveriş sırasında pazarlık gibi konularda yardımınıza yetişecektir. Eğer bu iş tahmin ettiğinizden çok daha zor geliyorsa da endişelenmeyin. Google Translate benzeri siteler ve mobil uygulamalar sayesinde seyahat ettiğiniz ülkede çok daha rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

Yazılı olmayan kuralları öğrenin 

Avrupa'da gideceğniz ülkenin dilne ait temel cümle kalıplarının yanında ülkede geçerli olan genel davranış ve kurallarla ilgili fikir sahibi olmanız da seyahat sırasında fazlasıyla işinize yarayacak. Örneğin Fransa’da para hakkında konuşmak pek hoş karşılanmıyor veya İngiltere’de insanlara çok fazla yaklaşmak rahatsız edici olarak kabul edilebiliyor. Özellikle ilk defa yurt dışına çıkacaksanız bu kurallara daha fazla özen göstermelisiniz. Yurt dışında farklı ülkelerde dikkat etmeniz gereken kurallarla ilgili ipuçları için tıklayın.

 

Toplu taşımayı kullanın

Eğer Avrupa'da küçük bir kasabaya veya toplu taşıma sistemi çok gelişmeyen bir şehre yolculuk yapıyorsanız en iyisi havalimanından araç kiralamak ve seyahatiniz boyunca bu araçtan yararlanmak olabilir. Ancak Paris, Londra veya Madrid gibi büyük ve gelişmiş şehirlerden birine seyahat ediyorsanız araç kiralamadan önce toplu taşıma seçeneklerini değerlendirmenizde yarar var. Bu sayede şehir içinde seyahat ederken zaman kazanabilir ve ekonomi yapabilirsiniz. Üstelik bu şehirlerde görülmesi gereken neredeyse tüm önemli yerlere ve yapılara metro ile kolayca ulaşarak otopark ve benzin gibi ekstra masraflardan da kurtulabilirsiniz. Metro ile hızlı ve rahat yolculuğu tercih ediyorsanız, dünyanın en gelişmiş metro hattına sahip şehirlerine de mutlaka göz atın.

Sokak lezzetlerini deneyin

Eski Kıta'da seyahat ederken en fazla para harcanan şeylerden biri de yemektir. Eğer Avrupa turuna balayı gibi özel bir tatil için çıkmadıysanız lüks restoranlar yerine sokak ve caddelerde bulabileceğiniz leziz ve ekonomik tatları tercih edin. Böylece hem seyahat ettiğiniz şehrin yerel tatlarını daha yakından tanıyabilir hem de ekonomi yapabilirsiniz. Örneğin Amsterdam'da tadı donuta benzeyen ve ''oliebollen'' olarak anılanan leziz hamurlu atıştırmalıklar bulabilirsiniz. Malta'da ise içi peynirle doldurulan nefis pastizziler yiyebilirsiniz. 

Konaklamayı ucuza getirin

Büyük metropollerden daha küçük köy ve kasabalara kadar nerede kalıyor olursanız olun konaklarken ekonomi yapabilirsiniz. Bunun için her zaman tercih ettiğiniz klasik oteller veya tatil köyleri yerine Airbnb gibi uygulamalardan çok uygun fiyata günlük kiralayabileceğiniz bir ev veya oda bulabilirsiniz. Üstelik bu yerler arkadaşlarınızla birlikte seyahat ediyorsanız çok daha ucuza gelecek ve konaklama masraflarının neredeyse yarı yarıya inmesini sağlayacaktır. Eğer tercihinmiz yine de klasik otellerden yana ise en uygun tesisleri sıralamak ve rezervasyon yaptırmak için tıklayın.

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar