Artık uçaklar uydu sistemini kullanacak

mervekilic
İçindekiler

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Türkiye’de uçakların artık yerde kurulu sistemler yerine uydulardan yararlanarak iniş kalkış yapacağını açıkladı.

Bu sistemle ilgili Türkiye’de ilk uygulama da başlatıldı. Van’da gerçekleştirilen ilk uygulamada uydu sistemlerinden yararlanıldı. Artık 13 Aralık’tan itibaren kademeli olarak tüm Türk uçak firmalarının bu sistemi kullanarak uçacağı açıklandı.

Olumsuz hava koşullarında yardımcı olacak

Bu yeni sistemin olumsuz hava şartlarında gerçekleştirilen uçuşlarda yaşanan sefer iptallerinin ve pas geçme ihtimalinin azalmasına önemli katkı sağlayacağı bildirildi. Uydu sistemi, özellikle coğrafi şartlar bakımından sorunlu bölgelerde uçuş güvenliğini maksimum seviyeye çıkaracak, uçuş iptallerini ortadan kaldıracak. Hava seyrüseferi için dünya çapında kullanılan uydulardan alınan bilgiler, belli yöntemlerle pilotlarla paylaşılacak. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin bu konuda çok ciddi çalışmalar yürüttüğü ve yeni sistemin ilk olarak 7 havalimanında geçerli olacağı kaydedildi.

 

İlk uygulama Van’da başlatıldı

Yeni sistem geçmişte uçak kazasıyla andığımız ve pilotlar için çok riskli havalimanlarından biri olarak görülen Van Havalimanı’nda başlatıldı. Uydu sisteminin özellikle riskli pistler için daha emniyetli bir sistem olmasını temenni ediyoruz.

mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Uzman Yazarlar