• Anasayfa
  • Bilgi
  • 30'una gelmeden yapmanız gereken seyahat aktiviteleri

30'una gelmeden yapmanız gereken seyahat aktiviteleri

tugbahacibayramoglu

Seyahatin yaşı yoktur. Kendinizi sağlıklı ve dinç hissederseniz 80 yaşında bile dünyanın öbür ucuna gidebilirsiniz. Ancak bazı aktiviteler var ki gerçekten de 30’lu yaşlardan sonra yapmanız zorlaşıyor. Ya yaşın getirdiği olgunluk ya çoluk çocuğa karışma anne baba olma ya da başka sebeplerden bu tür aktivitelerden uzaklaşıyorsunuz.

İçindekiler

Bungee jumping

Adrenalini oldukça yüksek bir spor. Aslında tehlikesi az gibi görünüyor. Yani sizin ayaklarınız ve gövdeniz halata benzer bir şeye bağlanıyor ve baş aşağı aşağı sarkıyorsunuz. Yani gökyüzünde bir anda bir kuş gibi havalanıyorsunuz ancak son dakika bu kararı vermek gerçekten zor. Yaş ilerledikçe böyle bir aktivite yapmaktan çekiniyorsunuz. İyisi mi bu aktiviteyi 30’undan önce deneyin. İstanbul’da Forum İstanbul’da, Çeşme Aya Yorgi’de, Fethiye’de, İzmir Kordon ve benzeri yerlerde yapabilirsiniz.

Bungee jumping

Uçak Bileti

Yamaç paraşütü

Özellikle Fethiye yamaç paraşütü yapanların en sevdiği yerlerin başında geliyor. Burası dünyaca ünlü bir yer. Siz atlarken fotoğrafınız ve videonuz bile çekiliyor. Ben bir kaç kere yapmaya karar verdim ancak Babadağ’dan kendimi aşağıya bırakamadım. Amatörler atlayışlarını hocalarla birlikte yapıyorlar. Fethiye’den atlayış ücretleri yaklaşık 200 TL’den başlıyor.

yamaç paraşütü

 

Parasailing

Paraşüt takılı vücudunuzla birlikte bir motorun arkasına bağlanıyorsunuz ve motor hızlandıkça siz gökyüzüne doğru yükseliyorsunuz. Ege ve Akdeniz sahillerinde çok popüler. Bungee jumping ve yamaç paraşütüne göre de daha güvenli. Ancak zaman zaman elektrik tellerine takılanlar ya da rüzgardan dolayı denize hızlı ve sert düştüğü için ayağını bacağını kıranlar olabiliyor. Yine de hem uçma deneyimi tattırdığı hem de yüksekten manzara seyretme imkanı yarattığı için denenebilir.

Parasailing

Skydiving

Uçaktan paraşütle yapılan atlayışa verilen ad. Yamaç paraşütüne benzer ancak bunda uçaktan atlıyor olmanız ve özel bir eğitim almanız şart. Tehlikeli bir spor dalı. Türkiye’de Türk Hava Kurumu destekliyor ve zaman zaman özel eğitimler veriyor.

Skydiving

Flyboard

Son yıllarda sahillerde gördüğümüz bir başka çılgın eğlence aracı da flyboard. Jetski motoruna bağlı bu alet bir süre sonra havalanıyor. Ve siz havada adeta karın üstünde kayar gibi bir kaykayla kalıyorsunuz. Taklalar atarak görsel bir şov yapabilirsiniz. Hatta dünyada bununla ilgili yarışmalar da düzenleniyor. Ancak suya hızlı ve sert düşme gibi bir tehlikesi var.

Flyboard

 

Kiteboard

Ayaklarınıza bir sörf tahtası bağlanıyor ve parasaling gibi havalanıyorsunuz. Dengede kalma konusunda çok dikkatli olmanız lazım. Biraz da sörf bilmeniz iyi olacaktır. Son yıllarda moda oldu., Akyaka’ya, Fethiye’de, Gökçeada’da merkezleri var.

Kiteboard

Rafting

Diğer ekstrem sporlara göre çok daha güvenli ancak yine de çok coşkulu bir suyun üzerinde yapıyorsanız ürpertici olabilir. Ülkemizde çok güzel rafting yapılan yerler var. Genelde turlar eşliğinde yapılıyor. Sizi otelinizden alıp rafting yapılan çaya götürüyorlar ve özel kıyafetleri giyerek suya giriyorsunuz. Sıkı tutunursanız yüzme bilirseniz çok da korkacak bir şey yok.

Rafting


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1457 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar