Balıkesir Edremit Şehir Rehberi

Balıkesir Edremit Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Türkiye
Bilinen İsimleri:
Dil:Türkçe
Nüfus:154.487
Din:
Tel Kodu:+90
Para Birimi:TRY
Zaman Dilimi:GMT+03:00
Vize:
Konsolosluk:
world

Genel Bilgiler / Rehber

M.Ö. 1443 yılında kurulan ve tarihi boyunca Perslerden Büyük İskender’e, Romalılardan Osmanlılara kadar onlarca medeniyetin hakimiyeti altında kalan, Edremit, doğal bir koruma alanına sahip Edremit Körfezi ve antik dönemlerden beri pek çok efsaneleye konu olan Kaz Dağları (İda Dağı) ile tanınıyor. Alp Dağları’ndan sonra dünyadaki en yüksek ikinci yüksek oksijen seviyesine sahip olan Kaz Dağı Milli Parkı; el değmemiş doğal güzellikleri, çam ormanları, şelaleleri, kamp alanları ve yürüyüş alanlarıyla tüm dünyadan doğa severleri kendine çekiyor. Balıkesir şehrine bağlı Edremit, sadece doğa turizmi konusunda değil, mavi bayraklı güzel plajları ve turistik ilçeleriyle de yaz tatilleri için ülkemizde en çok tercih edilen yerlerden biri. Akçay, Altınoluk ve Güre gibi turistik olanakların geliştiği beldelerde tertemiz bir deniz, kaliteli butik oteller ve restoranlar bulabilirsiniz.

Zeytinyağları ile de ünlü Edremit’in çevresi milyonlarca zeytin ağacıyla yemyeşil bir manzaraya sahip. Tüm dünyaya ihraç edilen bu zeytinyağları, yerli ve yabancı turistler tarafından hediyelik eşya olarak da satın alınıyor. Güre ve Derman kaplıcalarıyla yüzlerce yıldır bir sağlık merkezi olan 155.837 nüfuslu ilçe, hem temiz havası hem de şifalı kaynak sularıyla her mevsim keyifle ziyaret edilebilecek yerler arasında ve özellikle yaz aylarında ilçenin nüfusu turistlerle iki katına çıkıyor.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Akdeniz iklimi etkisi altında olan Edremit’te yazlar oldukça sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve hafif yağışlı geçiyor. Yıllık ortalama hava sıcaklığının 16 derece olduğu ilçede yaz aylarında 25 ve 30 derece arasında seyreden sıcaklıklar, kış aylarında ise 5 ve 7 derece arasında Kaz Dağı Milli Parkı, Darıdere Tabiat Parkı, Edremit’in mavi bayraklı plajları ve kaplıcalarının tadını çıkarmak için en güzel zamanlar ise ilkbahar, sonbahar ve yaz ayları.

world

Nasıl Gidilir

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği turistik bir ilçe olan Edremit, kara yolu ve hava yolu ile ülkenin pek çok şehrine bağlanıyor. Edremit şehir merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta olan Balıkesir Koca Seyit Havalimanı; İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin yanı sıra hem Türkiye'nin hem de dünyanın birçok şehrinden direkt veya aktarmalı uçuşlarla yolculara hizmet sunuyor. Edremit Otogarı’na ise Türkiye'nin her şehrinden ve ilçesinden her saat otobüs bulabilirsiniz. İsterseniz İstanbul Yenikapı'dan feribot ile Bandırma'ya oradan da minibüsler veya taksiler ile kolayca ilçeye ulaşma şansınız da var. Edremit, İstanbul'a 75 kilometre, Ankara'ya 630 kilometre, İzmir'e 195 kilometre ve Balıkesir'e ise sadece 87 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Deniz ürünleri bakımından çok zengin olan Edremit mutfağı, aynı zamanda Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu bölgelerinin mutfaklarından da etkileniyor. Zeytin üretiminin yapıldığı ve zeytinyağlarının hemen her yemekte kullanıldığı ilçede ilk denemeniz gereken lezzet ise Balıkesir'in simgesel lezzetlerinden biri olan keşkek. Kuzu eti, buğday ve zeytinyağı ile hazırlanan keşkekleri ilçe merkezinde pek çok restoranda bulabilirsiniz. Sevilen bir yöresel yemek olan tirit, ot kavurmaları, saçaklı mantı ve tavuklu mantı da Edremit sofralarını süslüyor. Tatlı severlerin ise ünlü höşmerim tatlısını mutlaka atmasını öneririz. Eşsiz deniz manzaraları sunan birçok balık restoranı olan ilçede Hasanaki Balık Restaurant, Yakamoz Restaurant, Saklı Bahçe Restaurant, Şahin Tepesi Şelale Restaurant, Ömür Lokantası ve Nur Mutfağı, yöresel lezzetlerin tadını çıkarabileceğiniz sevilen restoranlar arasında yer alıyor.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Kaz Dağı Milli Parkı: 1994 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınan ve 20.935 hektar alana yayılan Kaz Dağı Milli Parkı, İsviçre Alp Dağları ile birlikte dünyadaki en yüksek oksijen seviyesine sahip yerler arasında. Edremit gezilerinin ilk duraklarından biri olan milli park, her mevsim yeşilin onlarca tonunu sunan el değmemiş doğal güzellikleri, dereleri, büyüleyici şelaleleri ve iyi düzenlenmiş yürüyüş yollarıyla doğayla iç içe keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yer. Antik ismi İda Dağı olan ve Biga Yarımadası'nda en yüksek dağ sırası konumundaki Kaz Dağları eteklerinde yer alan milli park, binlerce yıllık tarihi eserleri görebileceğiniz arkeolojik kazı alanlarıyla tarihçileri; donanımlı kamp alanlarıyla ise tüm dünyadan kampçıları kendine çekiyor. Zengin bitki çeşitliliği ve vahşi yaşam zenginliğiyle doğa fotoğrafçılarının sık uğradığı yerlerden biri olan park, Edremit merkezine sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Şahindere Kanyonu: Edremit Körfezi'nin bacası olarak bilinen etkileyici Şahindere Kanyonu, Altınoluk beldesinde yer Kaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor ve her yıl binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor. Yüksek oksijen seviyesinden dolayı sağlık turizmi amaçlı turların da düzenlendiği kanyon, 27 kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun kanyonlarından biri konumunda. Balıkesir ve Edremit’in doğa sporları merkezi de olarak Şahindere Kanyonu; trekking, doğa yürüyüşleri, kaya tırmanma, dağcılık ve kampçılık gibi pek çok etkinlik için ülkemizdeki en ideal yerlerden. 700 metre açıklığa sahip kanyonu rehberli turlarla gezebilir, harika fotoğraflar çekebilir ve temiz havada yenilenebilirsiniz.

Güre Kaplıcaları: Edremit Körfezi'nin el değmemiş doğal güzellikleri ile ünlü beldelerinden olan Güre, aynı zamanda kaplıcalarıyla da ilgi görüyor. Tarihleri Roma dönemine kadar uzanan, 60 derece sıcaklıkta mineraller bakımından zengin şifalı kaplıca sularında hem rahatsızlıklarınız için ek tedaviler uygulayabilir hem de yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Sağlık merkezlerinin de bulunduğu bölgede uzman terapistlerden masaj hizmeti alabilir; çamur banyosu, çamur kürü, süt banyosu, bitkisel banyo ve tuz odası gibi olanaklardan faydalanabilirsiniz. Güre Kaplıcaları, Edremit merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta.

Sütüven Şelalesi: Yine Kaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan bir tabiat harikası olan Sütüven Şelalesi, özellikle yaz aylarında buz gibi sularıyla yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği bir yer. Zeytin ve çam ağaçları ile çevrili, harika manzaralar sunan şelale, deniz seviyesinden 700 metre yüksekte yer alıyor. Buz gibi sularla dolu göletlerinde yaz aylarında keyifle yüzebileceğiniz Sütüven Şelalesi’nin çevresi ise mesire alanları, kamp alanları ve doğa yürüyüşü parkurlarıyla çevrili. Her mevsim harika fotoğraflar çekebileceğiniz şelaleyi gezdikten sonra çok yakın olan Hasan Boğuldu Şelalesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Darıdere Tabiat Parkı: Kaz Dağları eteklerinde yer alan başka bir ünlü park da Darıdere Tabiat Parkı. Kaz Dağları’nın güney yamacında bulunan ve muhteşem Edremit Körfez manzaralarını izleyebileceğiniz tabiat parkı, kuzeyden esen dağ rüzgârları ve güneyden esen deniz rüzgârlarıyla her mevsim keyifli bir gezi sunuyor. Onlarca çeşit ağaç ve bitki türüne ev sahipliği yapan tabiat parkı; kamp ve karavan alanları, spor sahaları, kayıkla gezebileceğiniz göleti, piknik alanları ve çocuk oyun alanlarıyla çok donanımlı.

Antandros Antik Kenti: Edremit Altınoluk beldesine sadece 2 kilometre uzaklıkta, yüzlerce yıllık mozaikleri ile dikkat çeken bu çarpıcı antik kentin tarihi M.Ö. 7. ve 8. yüzyıla kadar uzanıyor. Tarih ve kültür gezileri ile ziyaret edebileceğiniz, Roma dönemine ait olduğu düşünülen antik kent; eşsiz mozaikleri, mabetleri ve surlarıyla sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak.

Derman Kaplıcaları: Edremit’e bağlı Kadıköy beldesinde hizmet veren Derman Kaplıcaları, her yıl şifa arayan binlerce insanın ziyaret ettiği yerlerden biri. Çevresi termal oteller ile çevrili ilçenin şifalı suları, romatizmadan sindirim ve cilt rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığın tedavisine yardım amaçlı kullanılıyor. Edremit’e oldukça yakın olan kaplıcalar, ilçeye sadece 3,5 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Ayazma Pınarı Tabiat Parkı: Edremit ile Çanakkale arasında yer alan Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, yemyeşil pınarın kenarındaki kafe ve restoranları, ahşap köprüleri, yürüyüş parkurları ve kamp alanlarıyla çok popüler. Her mevsim gezebileceğiniz tabiat parkı, Edremit’e sadece 3 saat uzaklıkta.

world

Ne Yapılır

Edremit plajlarında yüzmek: Balıkesir'in tatil cenneti olan Edremit, hem merkezinde hem de turistik ilçelerinde mavi bayraklı onlarca güzel plaja sahip. İlçe merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz Zeytinli sahilinde yer alan Altınkum Plajı, yerli ve yabancı turist arasında en sevilen plajlardan biri. İnce kumları ve masmavi deniziyle ünlü plajda güneşin ve denizin tadını çıkarabilirsiniz. Akçay beldesinde yer alan, sessiz ve huzurlu ortamıyla tanınan Saka Çim Plajı, Edremit’e 12 kilometre uzaklıktaki Güre beldesinde muhteşem gün batımları sunan Güre Plajı, Altınoluk beldesinin en sevilen plajlarından olan Altınoluk Kalk Plajı ve Özdemir Plajı, Edremit'te yaz aylarında mutlaka uğramanız gereken en güzel plajlar arasında.

Doğa yürüyüşleri: Çevresi yemyeşil milli parklarla çevrili Edremit, Türkiye’nin önemli doğa yürüyüşü ve doğa sporları merkezlerinden biri haline geldi. Kaz Dağı Milli Parkı, Darıdere Tabiat Parkı, Ayazma Pınarı Tabiat Parkı, Sütüven ve Hasanboğuldu şelaleleri gibi çok popüler yürüyüş alanının yanı sıra Şahindere Kanyonu ve Pınarbaşı da en sevilen doğa yürüyüşü rotalarından.

Sarıkız Zirvesi manzaraları: 1726 metrelik zirvesi ile Kaz Dağları’nın muhteşem panoramik manzaralarını sunan Sarıkız Tepesi, Edremit tatillerinde mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri. Çam ormanları arasında keyifli bir yürüyüş yaparak ulaşabileceğiniz zirvede hüzünlü bir hikayesi olan Sarıkız Türbesi’ni ziyaret edebilir, temiz havanın tadını çıkarabilir ve tatilinizin en iyi fotoğrafları çekebilirsiniz.

Köy Gezileri: Dağ eteklerine yayılmış tarihi taş evleri, otantik atmosferleri ve yöresel lezzetleriyle ünlü Edremit köylerine yapılan geziler çok seviliyor. Sütüveren Şelalesi'ne çok yakın olan Zeytinli Köyü, çam ağaçları arasına gizlenmiş ve Tuncel Kurtiz'in mezarının da yer aldığı Çamlıbel Köyü, panoramik deniz manzaraları sunan ve asırlık ağaçları tanınan Tahtakuşlar Köyü, taş evleri ve kamp alanlarıyla Mehmetalan Köyü, zeytin bahçeleri ile çevrili Beyoba Köyü, köy gezilerinin en önemli durakları arasında.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği Edremit’in gece hayatı da bu mevsimde oldukça canlı ve hareketli. Sahil kenarındaki plaj kulüplerinden rock barlara, güzel kafelerden canlı müzik mekanlarına kadar pek çok seçenek bulabileceğiniz ilçede her zevke göre bir eğlence mekanı var. Edremit merkezi, Akçay ve Altınoluk beldelerinde yoğunlukta olan eğlence merkezleri arasında Akçay’da Leman Akpınar Caddesi üzerinde yer alan, canlı müzik ve konserlerle keyfi zaman geçirebileceğiniz Atlas Live Music; rock, caz ve blues dinleyebileceğiniz The Rock Cafe Bar, yöresel türküler ile Nisan Türkü Evi, Altınoluk beldesinde hizmet veren Rujj Bar, DJ performansları ile eğlenebileceğiniz Club Elysium ve Köprü Beach Club Lounge, ilçenin en sevilen eğlence mekanlarından bazıları.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Milyonlarca zeytin ağacıyla geniş zeytinliklere sahip Edremit, Türkiye'nin zeytinyağı ihtiyacının neredeyse %10’unu tek başına karşılıyor. İlçeyi gezen yerli ve yabancı turistlerin de en çok aldığı ürünler zeytinyağı ve zeytinyağı ile yapılan sabun, duş jeli ve kolonya gibi çeşitli ürünler. İlçe merkezinde her çarşamba kurulan köy pazarı da çok popüler. Çevre köylerden getirilen organik sebze ve meyvelerin yanında höşmerim gibi yöresel lezzetleri ve bölgede çok sevilen kelle peyniri gibi yiyecekleri de bu köy pazarında satın alabilirsiniz.

Edremit’in sahil kesiminde tatil alışverişleri yapabileceğiniz mağazalar, plaj giysisi satan dükkanlar ve hediyelik eşya dükkanları sıralanıyor. İlçede onlarca mağazası ile hizmet veren Novada Edremit Alışveriş Merkezi ve Akçay beldesinde yer alan Yasa Outlet de her türlü ürünü bulabileceğiniz modern alışveriş merkezleri.

world

Festival / Fuar

Zeytinli Rock Festivali: Türkiye'de düzenlenen en büyük açık hava rock festivali olan Zeytinli Rock Festivali, her sene ağustos sonunda Edremit Akçay sahilinde gerçekleştiriliyor ve tüm ülkeden müzik severlerin akınına uğruyor. Onlarca ünlü müzisyen ve grubun sahne aldığı festivalde 4 gün boyunca rock müziğe doyabilir; iyi düzenlenmiş kamp alanlarında çadırınızı kurabilir, tertemiz sahilde denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Edremit Kitap Fuarı: Altınkum’da her yıl ağustos ayında gerçekleştirilen başka bir güzel etkinlik de kitap fuarı. Onlarca yazar ve yayınevinin katıldığı fuarda söyleşiler ve imza günleri ile güzel zaman geçirebilir, sevdiğiniz kitapları indirimli fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Uluslararası Yoga Festivali: İlçenin en ilginç festivallerinden biri de Yoga Akademisi tarafından Kaz Dağları eteklerinde düzenlenen Uluslararası Yoga Festivali. Tüm dünyadan yoga eğitmenleri ve yoga severlerin katıldığı festivalde bol oksijenli temiz hava ve büyüleyici manzaralar eşliğinde yoga yapabilir veya yoga eğitimleri alabilirsiniz.

Kazdağı Ekofest: Ülkemizin en ünlü doğal cennetlerinden biri olan Kaz Dağları’nı korumak amacıyla ağustos ayında düzenlenen Kazdağı Ekofest, ekolojistler ve doğa severleri bir araya getiriyor. Çevre sorunları ve çözümleri konusunda söyleşilerle çok bilgilendirici geçen festival, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından Darıdere Tabiat Parkı’nda gerçekleştiriliyor.

Geleneksel Edremit Yağlı Pehlivan Güreşleri: Edremit’in 15 yıldan uzun zamandır gerçekleştirilen en köklü etkinliklerinden biri olan yağlı güreş müsabakaları, her yıl haziran ayı sonunda Edremit Güreş Alanı’nda düzenleniyor. Yağlı güreşlerin yanı sıra dans gösterileri, folklor performansları, çeşitli yarışmalar ve eğlenceli etkinliklerle çok hareketli geçen festivale yöre halkı da büyük ilgi gösteriyor.

Hasat Sonu Şenliği: Zeytin hasadı Edremit'te oldukça önemli bir olay ve hasat sonunda düzenlenen zeytin hasadı sonu şenlikleri; yağlı güreş etkinlikleri, folklor gösterileri ve keşkek gibi yöresel lezzetlerin tadımlarıyla çok yoğun geçiyor. Şubat ayında düzenlenen şenliklere bu dönemde ilçede bulunuyorsanız mutlaka uğramanızı öneririz.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

1 Ocak (Yılbaşı),
23 Nisan (Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı),
1 Mayıs (İşçi Bayramı),
19 Mayıs (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı),
30 Ağustos (Zafer Bayramı),
29 Ekim (Cumhuriyet Bayramı),
Ramazan ve Kurban Bayramları

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

- Edremit’in ünlü milli parkları, şelaleleri ve kanyonlarını gezecekseniz, yanınızda mutlaka kaymayan ayakkabılar, sıcak tutacak giysiler ve bolca su almalısınız.

- İlçenin sahilinin ve plajlarının bazı bölümler dalgalı olabiliyor ve çabuk derinleşebiliyor. Özellikle çocuklu ailelerin plajlarda çok dikkatli olmasını öneririz.

- Müzekart alarak Edremit’teki bütün müzelere, antik kentlere ve ören yerlerine rahatça giriş yapabilirsiniz.

world

Ulaşım

Edremit’te şehir içi ulaşımda belediye otobüsleri ve minibüslerin yanı sıra taksiler de yoğun olarak kullanılıyor. İlçenin her mahallesi ve caddesinde duraklarını bulabileceğiniz belediye otobüsleri ve minibüslerin yaz aylarında sefer sayıları arttırılıyor. Toplu taşıma araçlarıyla sahil kenarındaki pek çok turistik noktaya ve otele kolayca gidebilirsiniz. İlçe merkezinde 7 gün 24 saat hizmet sunan birçok taksi durağı bulunuyor ve taksilerle sadece ilçe içindeki yerlere değil, çevre turistik beldelere de ekonomik fiyatlarla gitme şansınız var.

Şehir merkezinden kısa bir yürüyüş mesafesinde, Yeni Garaj Caddesi üzerinde yer alan Edremit Otogarı’ndan her yarım saatte bir hem Balıkesir'e hem de Akçay, Ayvalık, Burhaniye, Erdek ve Manyas gibi turistik ilçelere minibüs ve otobüslerle gidebilirsiniz. İlçe merkezinden Balıkesir Koca Seyit Havalimanı'ndan ulaşım için ise taksiler ve havalimanı transfer servisleri yolculara hizmet veriyor.

Nihan Bayram
Nihan Bayram

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

Para birimi