Yozgat Otobüs Bileti Ara

Yozgat Hakkında

İç Anadolu Bölgesi'nde yer alan Yozgat, hayranlık uyandıran tarihiyle Türkiye'nin en güzel yerleşimlerinden biri. 14 ayrı ilçeden meydana gelen şehrin nüfusu ise 400 binden daha fazla. Tarihçilere göre 5000 yıldan uzun zamandır yaşam alanı olarak kullanılan bu bölgede kurulan en eski medeniyetlerden biri Hititler. Üstelik günümüzde de Yozgat ve civarındaki antik kentlerde Hititler ve diğer uygarlıklardan izlere rastlamak mümkün. Aydıncık, Çandır, Saraykent ve Sorgun gibi ilçelerden oluşan Yozgat'a ulaşım genellikle karayolu üzerinden sağlanıyor. Şehrin ekonomisi ise büyük ölçüde meyve sebze ve tahıl tarımı üzerine kurulu. Vişne, üzüm, elma, soğan, patates ve ayçiçeği yörede en fazla yetiştirilen ürünler arasında.

Yozgat’ta gezinize 1900'lü yıllarda inşa edilen Tarihi Yozgat Kulesi’ni görerek başlayabilirsiniz. Akşam saatlerinde ışıklandırılan kule bu sayede fotoğraflar için çok daha çekici bir manzara sunuyor. Kent merkezinde yer alan Çapanoğlu Camii 1700’lü yıllardan bu yana Yozgat siluetinin önemli parçalarından. Eski bir konağın içinde hizmet veren Yozgat Müzesi ise şehrin geçmişi ile bugününü bir araya getiriyor. Yozgat’ta ayrıca çok fazla ziyaretçi çekmeyen yapılardan biri olan Behramşah Kalesi’ni görerek eski dönemlere doğru zaman yolculuğu yapabilirsiniz. Eğer sodyum ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olan şifalı sulardan faydalanmak isterseniz de yolunuzu muhakkak Saraykent Kaplıcalarına düşürün. Her yıl pek çok ziyaretçiyi buluşturan kaplıcalarda suyun sıcaklığı 70 derece civarında. 

Şehir ayrıca başta Yozgat böreği ve bulama çorbası olmak üzere yöresel yemekler konusunda hayli zengin. Arabaşı ise enfes tadının ötesinde aynı zamanda önemli bir sosyalleşme aracı olarak. Baklava dilimi şeklinde kesilen hamurlar çorba ile birlikte konuklara servis ediliyor. Hem yerli hem de yabancı ziyaretçilerin beğenisini kazanan çorba Yozgat kültüründe büyük yer tutuyor. Sivas, Çorum, Kayseri, Amasya ve Kırşehir gibi şehirlerle komşu olan Yozgat’a ulaşmak için tercih edilen araçların başında otobüsler geliyor. Eğer şehre uçakla seyahat etmek isterseniz, Kayseri ve Ankara üzerinden rahatlıkla Yozgat’a yolculuk yapabilirsiniz. Özellikle başkentten her saat başında hareket eden otobüsler bu anlamda işinizi hayli kolaylaştıracak. Ayrıca karasal iklimin hakim olduğu Yozgat’ı ziyaret için bahar aylarının son derece ideal sayıldığını belirtelim.

Şehir Merkezinden Yozgat Terminali’ne Ulaşım

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehirlerinden Yozgat’ta hizmet veren otobüs terminaline kent merkezinden minibüslerle kolaylıkla erişilebiliyor. Ayrıca firmalara ait servis araçlarından faydalanabilir veya taksi gibi daha pratik seçenekleri tercih edebilirsiniz. 

Minibüs 

Yozgat’ın çeşitli noktalarından geçen minibüslere bindiğinizde ortalama 20 dakika içinde terminal binasının önüne kadar gelebilirsiniz. Şehirde yıl boyunca hizmet veren minibüsler, hem sefer sıklığı hem de nakit ödeme olanağı sayesinde pek çok yolcu tarafından tercih ediliyor. Üstelik bu araçların seferleri sabah erken saatlerden başlayarak neredeyse gece yarısına dek devam ediyor.

Servis Aracı 

Şehre hizmet veren firmaların servisleri ise herhangi bir ücret ödemeden Yozgat Terminali’ne ulaşmak isteyenler için ideal. Üstelik servisler bazı yakın ilçe merkezlerinden de kentin terminaline ulaşım olanağı sunuyor. Bu araçlarda yerinizi almadan önce tercih ettiğiniz firmadan kalkış noktalarını ve hareket saati detaylarını öğrenebilirsiniz.

Taksi 

Yozgat Terminali’nin merkeze yakın konumu sayesinde taksiler, şehirde pratik ve bütçe dostu seçenekler arasında sıralanıyor. Kentin belirli noktalarında bulunan duraklara gün boyunca telefonla ulaşabilir ve istediğiniz adrese araç çağırabilirsiniz. 

Yozgat Otogarı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Yozgat şehir merkezinde, Fuar Caddesi üzerinde yer alan Yozgat Otogarı’na ulaşım oldukça kolay. Ücretsiz yolcu servisleri, belediye otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile de hem şehir merkezinde her noktaya hem de ilçe ve köylere rahatça gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Sabah saat 07:00 ve 23:00 arasında hizmet veren belediye otobüsleriyle Yozgat Adalet Sarayı, Yozgat-Fatih Tabiat Parkı, Yozgat Bozok Üniversitesi, Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü ve Yozgat Şehir Hastanesi gibi pek çok merkezi noktaya kısa sürede ulaşabilirsiniz. Belediye otobüslerinin Çapanoğlu Mahallesi, Şeyhosman Mahallesi, Bahçeşehir Mahallesi ve Karatepe Mahallesi gibi kalabalık mahallerde de durakları bulunuyor. Pek çok duraktan geçtikleri için belediye otobüsleri yolcuların en çok tercih ettiği ulaşım araçları arasında.

Ücretsiz Yolcu Servisleri

Yozgat Otogarı’nda 20’den fazla ulusal ve yerel otobüs firması hizmet veriyor. Çoğu firma kendi yolcuları için her yarım saatte bir ücretsiz yolcu servisi sağlıyor. Bu servisler her mahalleye uğramasa da şehrin İstiklal Caddesi, Bozok Caddesi, Yurt Caddesi ve Sanayi Caddesi gibi ana caddelerine; Yozgat Müzesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi Öğrenci Yurdu gibi önemli noktalarına kolayca ve ücretsiz olarak yolcuların gidebilmesini sağlıyor.

Minibüsler

Yozgat Otogarı içerisindeki kendi peronlarından hareket eden ilçeler arası minibüslerle Yozgat’ın bütün ilçe ve köylerine her saat başı gitmeniz mümkün.

İlçe içi minibüslerin durakları ise Fuar Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarı üzerinde bulunuyor. Minibüslerle Karatepe Mahallesi, Medrese Mahallesi ve Taşköprü Mahallesi gibi merkezi mahallere, üniversite kampüsüne ve resmi dairelerin bulunduğu noktalara kolayca ulaşabilirsiniz.

Taksi

0354 212 98 70 numaralı telefonla da ulaşabileceğiniz Yozgat Otogar Taksi, 7/24 yolculara hizmet veriyor. Otogar içerisinde durağı bulunan taksi durağında istediğiniz saatte taksi bulabilir ve hızlı bir şekilde şehrin istediğiniz her yerinde gidebilirsiniz. Cumhuriyet Meydanı’nda 24 saat açık Yozgat VIP Taksi’ye 0546 423 31 97 numaralı telefondan, yine 24 saat hizmet veren Hastane Taksi’ye ise 0354 217 03 57 numaralı telefondan ulaşabilir ve bulunduğunuz noktaya taksi çağırabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Yozgat Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Yozgat
95 TL1011 sa
roomİzmir - Yozgat
110 TL711 sa 45 dk
roomAnkara - Yozgat
40 TL163 sa
roomAdana - Yozgat
100 TL18 sa
roomBursa - Yozgat
60 TL89 sa 30 dk
roomAntalya - Yozgat
140 TL112 sa 30 dk
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  12 saat schedule
 • İzmir
  13 saat schedule
 • Ankara
  0 saat schedule
 • Adana
  8 saat schedule
 • Bursa
  9 saat schedule
 • Antalya
  10 saat schedule
 • Trabzon
  10 saat schedule
expand_less