Kuyucak Otobüs Bileti Ara

Kuyucak Hakkında

Şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan Kuyucak, idari anlamda Aydın’a bağlı ilçelerden biri. Buharkent, Karacasu, Nazilli ve Sarıgöl ile komşu olan ilçede ekonomik yaşam genellikle tarım üzerinde yoğunluk kazanıyor. Özellikle kiraz, kestane, zeytin ve elma bölgede sıklıkla yetiştirilen tarım ürünleri arasında. Sabahattin Ali tarafından kaleme alınan ünlü Kuyucaklı Yusuf kitabında geçen ilçenin adı bir rivayete göre eskiden burada bulunan çok sayıda kuyuya dayanıyor. ‘’Kuyu çok’’ diye anılan bölgenin zamanla ‘’Kuyucak’’ ismini aldığı anlatılanlar arasında.

Günümüzde toplam nüfusu 30 bine yaklaşan ilçede geçmiş çağlarda Hititler, Lidyalılar, Romalılar, Persler, Anadolu Selçukluları ve daha sonra Osmanlılar hüküm sürdü. 1400’lü yıllarda Osmanlı idaresine geçen ilçede günümüzde de gezerken pek çok göz kamaştırıcı antik kalıntıya ve görkemli tarihi esere rastlamanız mümkün. Özellikle Kuyucak yakınlarında yer alan Mastaura Antik Kenti bu anlamda muhakkak görülmesi gereken yerler arasında ve buraya ilçeden günübirlik gezi için gelebilirsiniz. Antik kentin muazzam tiyatrosunu ve diğer alanlarını gezerken kendinizi bir anda binlerce yıl öncesine götüren bir zaman makinesinde gibi hissedebilirsiniz.  

Tadına doyulmaz enfes incirlerin diyarı Kuyucak’ta inciri hem taze olarak hem de geleneksel reçel şeklinde afiyetle tadabilirsiniz. Özellikle ‘’ilek’’ ismiyle bilinen incir türü, yöreyi yazın ziyaret ettiğinizde muhakkak denemeniz gerekenlerden. Ayrıca yine incir kullanılarak yapılan geleneksel tatlılar ve Kuyucak yöresine ait diğer yemekler burada tadabilecekleriniz arasında. Bölgenin popüler ilçelerinden Nazilli’ye yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kuyucak’a gelmek için düzenli minibüs seferlerinden yararlanabilir veya Aydın kent merkezinden araç kiralayarak ilçeye yaklaşık 1 saatte seyahat edebilirsiniz. Ayrıca Denizli ve İzmir’i birbirine bağlayan demiryolu hattı da Kuyucak’tan geçiyor buraya gelecek ziyaretçiler için farklı bir alternatif sunuyor. 

En Çok Tercih Edilen Kuyucak Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİzmir - Kuyucak
34 TL22 sa 30 dk
roomAdana - Kuyucak
165 TL41 sa 1 dk
Sefer Süreleri
  • İstanbul-Avrupa
    9 saat schedule
expand_less