Türkiye’de internet kullanımı giderek yaygınlaşırken, sanal mağazalardan alışveriş de gün geçtikçe arttıyor. İnternetten yapılan alışverişlerde kullanılan en yaygın ödeme aracı ise kredi kartı. Ardından banka kartları ve sanal kartlar geliyor. Kimimiz güvenliği sorgulamadan kolayca kart bilgilerimizi veriyor, kimimiz de güvenli bulmadığımız için internetin sağladığı pratik alışveriş imkanından mahrum kalıyoruz. Her ikisi de günümüz koşullarında makul görünmediğinden,  internette kartla güvenli alışveriş için kullanılan mevcut sistemleri ve alabileceğimiz önlemleri bilmekte fayda var diye düşündük:

Güvenilir ve bilinen perakendecilerden alışveriş yapmaya özen göstermek birinci önceliğiniz olmalı. Teslim-iade politikaları, ulaşılabilir telefon numaraları olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. SSL sertifikalı işyerlerinden alışveriş yapmayı tercih etmenizi öneririz.

SSL yanında Visa ve Mastercard’ın geliştirdiği ‘3D Secure’ sistemi internette alışverişi daha güvenli hala getirmeyi amaçlıyor. Bu sistem ile hem kart sahipleri hem de internet üzerinden satış yapan işyerleri olası sahtekarlıklara karşı güvence altına alınıyor. Bu kapsamda ‘Verified by Visa’ ve ‘Mastercard SecureCode’ logoları bulunan üye işyerleri size bu internet sitelerinin gerçekliği hakkında bir fikir verecektir. Henüz kredi kartınız bu sisteme kayıtlı değilse ve halihazırda bu sisteme kayıtlı bir üye işyerinden alışveriş yapıyorsanız sistem zaten otomatik olarak sizi de kayıt altına aldırmaya çalışacaktır. Hatta kayıt tamamlama işlemi gerçekleşmeden satın almanın da gerçekleşmediğini farkedeceksiniz. Kayıt esnasında birkaç güvenlik sorusunu takiben size özel bir güvenlik mesajı ve şifre tayin edilecektir. Bu mesaj ve şifre sadece sizin ve bankanızın bilebileceği bilgiler olduğundan işlem esnasında provizyon alınırken ekstra bir güvenlik önlemi oluşturacaktır.

Sistemsel önlemlerin dışında kendiniz de bazı önlemler alabilirsiniz. Örneğin elinizde bulunan kartlardan yanlızca bir tanesini internetten alışveriş için kullanabilir, bu kartın limitini de kısıtlayabilirsiniz. Diğer kartlarınızı dilerseniz internetten alışverişe kapattırabilirsiniz. Bu kapatma işlemini bankanızın internet şubesi aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Bazı bankaların sunduğu sanal kart ya da sanal kredi kartı uygulamaları ise internetten alışveriş için ekstra güvenlik çözümü sunuyor. Adından da anlaşılacağı üzere fiziki bir kart olmayan bu kart sadece size tanımlanmış bir kart numarasından oluşuyor. İnternet şubenizi kullanarak bu kredi kartının limitini belirleyebilebileceğiniz gibi, sanal kartınıza hesabınızdan sadece alışveriş tutarınız kadar para aktarmak suretiyle de işlem limitini sınırlayabilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.