Habersiz, izinsiz Kredili Mevduat Hesabı açılamayacak

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) çok sayıda şikayet alan kredili mevduat hesabı açılmasına ilişkin yeni bir düzenleme yayımladı ve hesap sahiplerinden habersiz ve imzasız böyle bir uygulama yapılamayacağını açıkladı. Uygulamaya 1 Mayıs'ta başlanıyor.

Enuygun.com olarak bize de çok sayıda şikayet geliyor. Bankalar hesap açtıklarında sizden habersiz ve müşterinin onayı olmadan kredili mevduat hesabı açıyorlardı. Farkına varmadan açılan bu hesaplar yüzünden çok kişinin canı yanabiliyordu. Gerek eksik ödeme, gerekse de faiz oranlarının yüksek olması şikayetleri arttırıyordu.

Kredili mevduat hesaplarının faizi yüksek

Hesabınızdan diyelim ki 1.000 TL çekiyorsunuz ama 980 TL var kalan kısım kredili mevduat hesabından alıyordunuz. Farkına varmadan ödeme yapmadığınızda ise cezai işlem bile uygulanıyordu. Bir de kredili mevduat hesaplarının faiz oranları yüksek. Örneğin aylık 1.000 TL kredi ödemeniz var ve aylık bin TL ve siz bir gün geç yatırıyorsunuz. Normalde bu 1 günlük gecikmenin faizi düşük. Ancak hemen kredili mevduat hesabı devreye giriyor ve 1.000 TL’yi buradan alıyor. Bir günlük gecikme için 50 TL’ye kadar faiz ödeniyor.

 

Habersiz hesap açılıyor

Hemen hemen tüm bankalar maaş ve de kredi hesaplarına kredili mevduat hesabı açıyordu. Siz istemeseniz bile ve size sorulmadan bu uygulama yapılıyordu. İşte Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu burada devreye girdi ve habersiz böyle bir hesap açılamayacağını açıkladı. Uygulamaya göre imzalı hesap açılacak. BDDK’nın yönetmeliği şöyle:

Yönetmelik ne diyor

"Yönetmelikteki 'Düzenlenecek sözleşmeler kapsamında, sözleşmeden ayrı olarak hesap sahibinden alınacak imzalı ya da kanıtlanabilir bir talep olmaksızın hesap sahibi adına kredili bir hesap açılamaz' hükmü ile çerçeve sözleşmeden ayrı olarak hesap sahibinden alınacak imzalı ya da kanıtlanabilir bir talep ile kredili mevduat hesabı açılması gerektiği hüküm altına alınmıştır. Bahse konu hüküm, ilgili yönetmelik uyarınca 1 Mayıs 2013 tarihi itibarıyla yürürlüğe girecektir."

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar