Ankara’nın UNESCO’ya dahil edilen ilk ve tek antik kentini merak ediyor musunuz? Eğer cevabınız evetse sizi Türkiye’nin 20., Ankara’nın ise ilk UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen kültür mirası Gordion Antik Kenti ile tanıştıracağız.

Frig medeniyetine başkentlik etmiş Gordion Antik Kenti için 16-20 Eylül tarihlerinde Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde yapılan UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin toplantısında UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi’ne alınmasına karar verildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise Gordion Antik Kenti'nin UNESCO tarafından 'Dünya Mirası' ilan edildiğini duyurdu. Böylece ülkemizdeki UNESCO tescilli dünya mirası sayısı 20’ye yükseldi.

1. En uzun süre yerleşimin görüldüğü tarihi bir kenttir.

en-uzun-sure-yerlesimin-goruldugu-tarihi-bir-kenttir

Frig medeniyetine başkentlik yapmış ve en uzun süre yerleşimin görüldüğü yer olma özelliği ile alanında nadir bir değer Gordion Antik Kenti. Erken bronz çağı olan M.Ö. 2 bin 500 yıllarında başlayan yerleşimin 4 bin 500 yıl süren uzun bir zaman dilimini kapsadığı belirtiliyor. Su kanallarının bulunduğu, tarım ve hayvancılığa elverişli bir konumda yer alan Gordion Antik Kenti’ndeki arkeolojik bulgularda Frig dönemi yaşamına dair birçok materyal gün yüzüne çıktı. Kale, saray alanı, surlar gibi muazzam yapılar ise antik kentin devlet yönetimi ve inşaat alanında gösterdiği gelişimi de gözler önüne seriyor.

2. Krallara ev sahipliği yapan ve kral yolu üzerinde yer alan şehirdir.

krallara-ev-sahipligi-yapan-ve-kral-yolu-uzerinde-yer-alan-sehirdir

Mezopotamya’ya kadar uzanan kral yolu üzerinde yer alan Gordion Antik Kenti tarih boyunca önemli isimler arasına adını yazdıran Büyük İskender ve Kral Midas’ın da yaşadığı yer olarak biliniyor. Uygarlıkların ve medeniyetlerin coğrafyası Mezopotamya'ya uzanan kral yolundaki Gordion Antik Kenti doğu seferine çıkmadan bir süre burada yaşayan Büyük İskender’in ünlü düğüm olayının da yaşandığı yer olarak tarihe adını kazıyor.

3. ‘Gordion Düğümü’ metaforunun doğduğu yerdir.

gordion-dugumu-metaforunun-dogdugu-yerdir

Frigler, yeni bir lider ararken kahinlere danışır ve kahinler tarafından şehre öküz arabası ile giren ilk adamı kral ilan etmeleri gerektiği bilgisini alır. Köye bu koşullarda ilk giren kişi ise Midas’ın babası Gordios olur ve kral ilan edilir. Gordios kral olduktan sonra ona bu krallığı getiren öküz arabasını adak olarak Frig tanrısı Sabazios tapınağına adar. Ve bu adağını bir düğümle bağlar. Bu düğümü çözecek kişinin de Asya’nın halimi olacağını söyler. Bu söylemin hakikati kanıtlanmasa da halk tarafından söylenti büyür. Ve şehre gelen Büyük İskender düğümü çözmeye çalışıp da başarılı olamayınca kılıcıyla düğümü keser. Bu olaydan sonra Asya’nın neredeyse hakimi olmaya yaklaşan Büyük İskender 33 yaşında bir hastalık nedeniyle ölür. Bu olay Büyük İskender’in aceleci davranarak düğümü çözmeye çalıştığı için ceza olarak zamansız ölmesi sonucuyla yorumlanır.

Yazar Notu: Gordion düğümü Büyük İskender ile özdeşleşmiş bir tanım. Çözülmesi zor bir sorun ya da problemde kaba kuvvet ile çözümün sağlanmasına yönelik bir metafor olarak kullanılır. Gordion Antik Kenti’ni ziyaret ederken bu metafor ile ilgili bilginin de aklınızda olmasını öneririz.

4. Dünyanın en eski çakıl mozaikleri burada yer alır.

dunyanin-en-eski-cakil-mozaikleri-burada-yer-alir

Gordion Antik Kenti birçok anlamda ilkleri bünyesinde barındırıyor. Dünyanın en eski çakıl mozaik döşemesi ile Gordion Antik Kenti dünyada eşi olmayan nadir bir örnek olarak öne çıkıyor. M.Ö. 9'uncu yüzyılda yapıldığı belirlenen mozaiğin restorasyonu ise devam ediyor,

5. Dünyanın en eski ahşap mezarına ev sahipliği yapar.

dunyanin-en-eski-ahsap-mezarina-ev-sahipligi-yapar

Gordion Antik Kenti’nin ünlü kralı Midas’ın mezarı da antik kent içinde yer alıyor. Kral Midas’ın mezarının dünyadaki en eski ahşap mezar olduğu biliniyor. Ahşap çantı tekniği ile yapılan Midas tümülüsü 300 metre çapı ve 53 metre yüksekliği ile Frig tümülüslerinin en büyüğü ve ayrıca antik dünyadaki ve Anadolu’daki en büyük ikinci tümülüs olarak önemini tescilliyor.

6. Dünyada en fazla tümülüsün yer aldığı kenttir.

dunyada-en-fazla-tumulusun-yer-aldigi-kenttir-

Mısır’daki piramitler gibi Gordion Antik Kenti’nde de tümülüsler sıklıkla yer almakta. Öyle ki bu kentte yer alan tümülüslerin dünyada en fazla tümülüs olma özelliğine de sahip olduğu biliniyor.

Yazar Notu: Gordion Antik Kenti’ni ziyaret ederken Gordion Müzesi’ni de gezmenizi öneririz.

7. Ankara’nın ilk dünya mirası niteliğindedir.

ankara-nin-ilk-dunya-mirasi-niteligindedir

2013 yılında geçici listeye dahil edilen Gordion Antik Kenti artık tüm bu önemli değerleri ile tescillenerek kalıcı listeye girdi. 2023 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Gordion Antik Kenti, böylece Ankara’nın ilk kez UNESCO tarafından tescillenmiş kültür mirası oldu.

Giriş ücreti

  • 60 TL

  • Müze Kart geçerli.

Ziyaret saatleri

Açılış Saati: 08.30

Kapanış Saati: 19.00

Gişe Kapanış Saati: 18.30

Ulaşım

Gordion Antik Kenti Sakarya Nehri ile Porsuk Çayı'nın birleştiği noktanın yukarısında yer alıyor. Ankara'ya 94 kilometre, Polatlı'ya ise 29 kilometre uzaklıkta yer alan Yassıhüyük'te bulunan Gordion Antik Kenti’ne gitmek için özel aracınızı ya da Yassıhüyük’e giden toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.

Uçak ile: Esenboğa Havalimanı’na gelerek antik kente ulaşmak için araç kiralama seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Enuygun üzerinden araç kiralama için linke tıklayabilirsiniz.

Otobüs ile: Farklı şehirlerden Ankara’ya otobüs ile ulaşıp ister özel araç ister toplu taşıma kullanarak antik kente ulaşmak mümkün. Enuygun otobüs bileti almak için linke tıklayabilirsiniz. 

Konum Linki

Türkiye’deki UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan kültürel değerlerin tamamını keşfetmek için yazımıza göz atın.

Araç Kiralama


ipekincir
İpek İncir
216 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar