Kayseri Şehir Rehberi

Kayseri Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Türkiye
Bilinen İsimleri:
Dil:Türkçe
Nüfus:1,39 milyon
Din:
Tel Kodu:+90
Para Birimi:TRY
Zaman Dilimi:GMT+03:00
Vize:
Konsolosluk:
world

Genel Bilgiler / Rehber

5000 yıldan uzun tarihiyle Türkiye’nin en eski ve turistik şehirlerinden biri olan Kayseri, Osmanlı İmparatorluğu da dahil pek çok imparatorluğa başkentlik yapmış, gezilecek tarihi yerler bakımından çok zengin bir şehir. Antik İpek Yolu rotasında yer alan Kayseri, yüzlerce yıl boyunca bir ticaret merkezi olarak büyüdü ve günümüzde de ülkemizin en hareketli sanayi şehirlerinden biri. Kayseri’yi gezerken tarihi bedestenler, kapalı çarşılar ve pazarlarda İpek Yolu zenginlikleri hala görülebilir.

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehir, 1.389.000 nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 15. şehri konumunda. Nevşehir gibi turistik şehirlere komşu olan Kayseri’de eşsiz peribacaları oluşumlarını görebilir, yamaçlarına kurulduğu Erciyes Dağı eteklerindeki kayak merkezlerinde kış tatili yapabilirsiniz. Tarihi ve doğal güzelliklerle dolu 16 ilçesi olan şehir, dünyaca ünlü mutfağıyla da tam bir gastronomi cenneti. Kayseri, her mevsim farklı güzellikleri gezilebilecek bir turizm destinasyonu.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Orta Anadolu’nun sert karasal ikliminin altında olan Kayseri’de kış ayları çok soğuk ve kar yağışlı, yaz ayları ise kurak ve sıcak geçiyor. En soğuk günlerin aralık ile şubat arası yaşandığı şehirde en sıcak aylar ise temmuz ve ağustos ayları. Yıllık ortalama sıcaklıkların ortalama 10 derece olduğu Kayseri’de gündüz ve gece arasındaki sıcaklık farkları da büyük değişiklikler gösteriyor. Kayseri’yi gezmek için en iyi mevsimler ise ılık bahar ayları ve sıcak yaz günleri. Kış turizmi bakımından gelişmiş olan şehirde Erciyes Kayak Merkezi’ni kış aylarında da ziyaret edebilirsiniz.

world

Nasıl Gidilir

Yerli ve yabancı turistler tarafından çok ilgi gören şehirlerden biri olan Kayseri’ye hem Türkiye hem de dünyanın pek çok şehrinden hava yolu ile kolayca ulaşmak mümkün. Şehir merkezine 5 kilometre uzaklıktaki Kayseri Havalimanı, 1998 yılından beri yolculara hizmet veriyor. Ülkemizin büyük şehirlerinden direkt uçuşların yapıldığı havalimanına aktarmalı ve charter uçuşlarla da gidebilirsiniz. Çevresindeki şehirlere gelişmiş kara yolu ağlarıyla bağlı Kayseri’ye otobüsle de rahatça ulaşılabiliyor. Muhsin Yazıcıoğlu Bulvarı üzerinde yer alan Kayseri Otogarı’na ülkemizdeki bütün şehirlerin yanı sıra ilçeler ve köylerden de her gün otobüs bulabilirsiniz. 1927 yılında beri hizmet veren bir demiryolu ağına sahip olan Kayseri, Doğu Ekspresi trenlerinin ana duraklarından biri. Ankara veya Erzurum’dan Kayseri’ye Erzurum Ekspresi trenleriyle de ulaşabilirsiniz. Erciyes Ekspresi ise Adana-Kayseri arası ulaşım hizmeti sağlıyor.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Yüzlerce yıllık bir gastronomi kültürüne sahip Kayseri’nin mutfağı; geleneksel Türk ve Osmanlı yemeklerinden yöresel Anadolu lezzetlerine kadar geniş bir yelpazeye sahip. Şehrin hemen her bölgesinde kaliteli restoranlar ve yöresel ev yemekleri tadabileceğiniz küçük yerel restoranlar bulunabilir. Enfes hamur işlerinin yanı sıra et ve sebze yemeklerinin de çok sevildiği şehirde ilk denemeniz gereken lezzet ise dünya çapında bir üne sahip olan Kayseri mantısı. Sucuklu köfte, Kayseri kebabı, patlıcan güveç, kıymalı yağlama, yaprak sarma, örgülü pilav, cıvıklı, çiğ börek ve güllü baklava da şehri gezerken mutlaka tatmanız gereken lezzetlerden. Pastırmalarıyla da ünlü şehirde lezzetli pastırmalar hediyelik eşya olarak bile satılıyor. Kemal Koçak Et Lokantası, Avlu Restoran, Dönerci Baba, Ağaçaltı Kebap Salonu, Cemen's Mutfak ve Veranda Restaurant, şehrin en popüler restoranlarından bazıları.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Erciyes Kayak Merkezi: Milyonlarca yıl önce Kapadokya’nın doğa harikalarının da oluşmasını sağlayan 3917 metre yüksekliğindeki volkanik Erciyes Dağı eteklerinde yer alan Erciyes Kayak Merkezi, Türkiye’nin en önemli kış turizmi merkezlerinden biri konumunda. Oteller, kayak eğitim merkezleri ve dünya standartlarında pislerle çevrili kayak merkezinde her yaş için kayak eğitimleri de veriliyor.

Anadolu Harikalar Diyarı: Özellikle çocuklu aileler için keyifli bir gezi sunan Anadolu Harikalar Diyarı, şehrin en hareketli ve turistik noktalarından biri. İçerisinde hayvanat bahçesi, buz pisti, spor sahaları, bilim merkezleri, lunapark, kano gezileri yapılan yapay bir göl, restoranlar ve kafeler bulunan eğlence merkezinde güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Kayseri Bilim Merkezi: Anadolu Harikalar Diyarı içinde hizmet veren Kayseri Bilim Merkezi, 160 tane sergi alanıyla Kayseri’nin en büyük ve önemli bilim merkezi. Planetaryum, çeşitli atölyeler ve workshop alanlarının da bulunduğu bilim merkezi, çocukların da mutlaka gezmesi gereken yerler arasında.

Sultan Sazlığı Kuş Cenneti: Develi Ovası’nda 24.000 hektarlık bir alanı kapsayan Sultan Sazlığı Kuş Cenneti, 2006 yılında milli park ilan edilerek ziyaretçilere açıldı. Yüzlerce kuş çeşidine, zengin vahşi yaşam ve bitki çeşitliliğine sahip milli park, doğa severler için adeta bir cennet. Şehir merkezine 70 kilometre uzaklıktaki kuş cennetini rehberleri turlarla da gezebilirsiniz.

Osmanlı Sokağı: Kayseri merkezinde klasik Osmanlı evleriyle tarihi atmosferini koruyan Osmanlı Sokağı, aynı zamanda çok sayıda kafe, eğlence ve kültür merkeziyle şehrin en turistik yerlerinden biri. Sema gösterilerinden sokak konserlerine kadar pek çok etkinliğe sahne olan bu tarihi sokak, Kayseri gezilerinde mutlaka uğranılması gereken yerlerden.

Soğanlı Vadisi: Kayseri’de Kapadokya doğal güzelliklerini gezebileceğiniz en önemli yer ise şehir merkezine 80 kilometre uzaklıktaki Soğanlı Vadisi. Volkanik dağlardan püsküren kül ve lavların milyonlarca yılda doğa koşullarıyla şekillenmesiyle oluşan ilginç kayalar, mağara evleri, antik kiliseler ve manastırlarla dolu vadiyi rehberli turlarla keşfe çıkabilirsiniz.

Kapuzbaşı Şelaleleri: Dünyadaki en yüksek ikinci, Türkiye’deki ise en yüksek şelale kompleksi olmasıyla ünlü Kapuzbaşı Şelaleleri, Yahyalı ilçesine bağlı Kapuzbaşı Köyü’nde Aladağlar Milli Parkı sınırları içinde yer alıyor. Aladağlar doğa yürüyüşü rotasının en güzel noktası olarak kabul edilen ve Aladağlar’ın zirvesindeki karların sularından beslenen devasa şelaleler, her mevsim doğa severler ve fotoğrafçılar tarafından ziyaret ediliyor. Şelalelerin çevresi iyi düzenleniş kamp alanlarıyla çadır kurup doğa içinde birkaç gün geçirmek için de ideal.

Hunat Hatun Külliyesi: Selçuklu mirasının Anadolu’daki en iyi örneklerinden biri olan Hunat Hatun Külliyesi, Melikgazi’de Seyyid Burhanettin Bulvarı üzerinde gezilebilir. 1238 yılında yaptırılan külliye; camii, medrese, hamam, türbe bölümlerinden oluşuyor ve eşsiz bir mimari eser olarak görülmeye değer.

Selçuklu Uygarlığı Müzesi: Kayseri, Selçukluların en önemli şehirlerinden biriydi ve şehir çevresinde yapılan kazılarda elde edilen o döneme ait tarihi eserleri Selçuklu Uygarlığı Müzesi’nde görebilirsiniz. 1. Gıyaseddin tarafından yaptırılan Çifte Medrese’de hizmet veren müze, Mimar Sinan Parkı içinde yer alıyor.

Atatürk Evi ve Müzesi: 19. yüzyılda inşa edilmiş geleneksel bir Osmanlı konağında yer alan bu etkileyici müze, döneme özgü mobilyalar ve eşyalarla özenle dekore edilmiş. Atatürk’e ait kişisel eşyaları da görebileceğiniz müze, Mevlevi Caddesi üzerinde bulunuyor.

Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi: Dünyadaki sayılı dijital müzelerden biri olan bu güzel müze, etkileyici mimarisi ve son teknolojik imkanların kullanıldığı eşsiz arşivleriyle ilgi çekiyor. Erkilet Bulvarı üzerinde bulunan ve altı kattan oluşan müzeyi keyifle gezebilirsiniz.

world

Ne Yapılır

Doğa yürüyüşleri: Kayseri’nin çevresi birinden güzel doğa yürüyüşü alanlarına sahip vadiler, ormanlar ve milli parklarla çevrili. 54.524 hektar alanı kapsayan ve her mevsim muhteşem güzellikleriyle insanları kendine çeken Aladağlar Milli Parkı, içerisinde Yedi Göller, Hacer Vadisi, Kapuzbaşı Şelaleleri ve Demirkazık Tepesi gibi onlarca ilgi çekici yere ev sahipliği yapıyor. Hem vahşi yaşam hem de bitki çeşitliliği bakımdan zengin milli parkta ilkbahar ve yaz aylarında temiz havada doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak: Şehir merkezine 25 kilometre uzaktaki Erciyes Kayak Merkezi, kış aylarında tüm dünyadan binlerce turisti ağırlıyor. 2150-3400 metre yükseklikte pistleri olan kayak merkezinin her zorluk derecesine göre düzenlenmiş kayak pistleri, %10 ile %50 arasında değişen eğimlere sahip. Teleferik ile harika doğa manzaraları görebileceğiniz, kayak ekipmanları kiralayabileceğiniz ve kayak eğitimleri alabileceğiniz Erciyes Kayak Merkezi, kış aylarında Kayseri’nin değişmez adreslerinden biri.

Yedi Göller tekne gezileri ve balık avlama turları: Denizden 3500 metre yükseklikteki bir vadide yer alan bu büyüleyici göller, ismini aldığı 7 tane gölün birleşiminden oluşuyor. Kar ve yağmur sularıyla beslenen göllerin büyük olanlarında tekneyle gezebilir, çevresinde piknik yapabilir ve balık avlayarak huzurlu bir gün geçirebilirsiniz.

Gesi Bağları gezileri: Kayseri merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan Gesi Bağları, üstüne türküler yakılmış etkileyici bir turistik alan. Yemyeşil doğal güzelliklerin yanında antik kiliseleri, su kemerleri, tarihi camileri ve ilginç güvercinlikleriyle ilgi gören Gesi Bağları’da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Ali Dağı Yamaç Paraşütü: Kayseri merkezine sadece 15 dakika sürüş mesafesindeki Ali Dağı, son yıllarda popüler bir yamaç paraşütü merkezi haline geldi. 600 ve 750 metre yükseklikte iki kalkış pistine sahip alanda profesyonel paraşütçülerle 5000 metreden fazla yükseklikte yamaç paraşütü yapabilir ve bölgeyi kuşbakışı izleyebilirsiniz.

Müze gezileri: Kayseri, zengin bir tarihi geçmişe ve bu geçmişi görebileceğiniz pek çok etkileyici müzeye sahip. Hoca Ahmet Yesevi Bulvarı üzerinde paha biçilmez hazinelerle dolu Kayseri Arkeoloji Müzesi, Selçuklu döneminden önemli eserleri görebileceğiniz Selçuklu Uygarlığı Müzesi, taş bir konakta hizmet veren Etnografya Müzesi, modern binası ve teknolojik olanaklarıyla ünlü Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi, İnönü Bulvarı üzerinde gezebileceğiniz Milli Mücadele Müzesi, tarihte bir yolculuk yapabileceğiniz Ahi Evran Esnaf ve Sanatkarlar Müzesi, Kayseri’de keyifle gezebileceğiniz önemli müzeler arasında.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Üniversite öğrencilerinden dolayı bazı bölgelerinde aktif bir gece hayatının yaşandığı Kayseri’de özellikle Talas ilçesi, sahip olduğu gece kulüpleri, barlar ve kafelerle her müzik tarzından hoşlanan insanı kendine geçiyor. Şehir merkezinde Cumhuriyet Meydanı ve Osmanlı Sokağı çevresi de türkü barlar ve canlı müzik mekanlarıyla oldukça hareketli. Eşsiz Kayseri manzaraları sunan ve belirli günler konserlerin düzenlendiği Seyir Cafe & Restaurant, Hilton Hotel içinde hizmet veren Kale Roof Bar, zengin menüleriyle Fashion Cafe, Harman Pub ve Gönül Kahvesi, şehrin en hareketli ve popüler eğlence mekanlarından bazıları.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Binlerce yıldır önemli bir ticaret merkezi olan Kayseri, günümüzde de tarihi çarşıları, hanları, bedestenleri, pazarları ve büyük alışveriş merkezleriyle Türkiye’nin ticaret konusunda en hareketli şehirlerinden biri. Bünyan Halısı ve Yahyalı Halısı ile ünlü şehirde yöresel el işleri, pastırmalar ve sucuklar da en çok satılan hediyelik eşyalar arasında. Ustaları iş başında izleyebileceğiniz, harika yöresel ürünler ve yiyecekler bulabileceğiniz 1675 yılından beri hizmet veren Kayseri Bedesteni, 800 yıllık Kayseri Kapalı Çarşı, Pamuk Hanı ve Vezir Hanı, alışveriş yapmak için ilk uğramanız gereken yerler arasında. Melikgazi’de Sivas Bulvarı üzerinde yer alan Forum Kayseri, Kocasinan’daki Kumsmall AVM, Orgeneral Eşref Bitlis Bulvarı üzerinde bulunan Kayseri Park Alışveriş Merkezi ve Yaşam Merkezi de şehrin en popüler ve büyük alışveriş merkezleri.

world

Festival / Fuar

Erciyes Kış Turizmi Festivali: Ülkemizin en önemli kış festivallerinden biri olarak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Erciyes Kış Turizmi Festivali, her yıl mart veya nisan ayında Erciyes Kayak Merkezi'nde düzenleniyor. Hem kayak yapabileceğiniz hem de konserler, yarışmalar, workshoplar ve çeşitli etkinliklerle eğlenceli zamanlar geçirebileceğiniz festivale, ilkbaharda Kayseri’deyseniz mutlaka uğramalısınız.

Kayseri Film Festivali: Ekim sonunda düzenlenen bu eğlenceli festival boyunca seminer, atölye ve workshop çalışmalarına katılabilir, tüm dünyadan onlarca film ve kısa film izleyebilir, konserler ve sanat gösterileriyle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Festivol Kayseri: Yaz aylarında Kayseri’de gerçekleştirilen Festivol Kayseri; sevilen müzisyenlerin konserleri, DJ partileri ve eğlenceli etkinliklerle şehrin en büyük açık hava festivalleri arasında.

Uluslararası Engelsiz Erciyes Günleri: Mart ayı sonunda Erciyes Kayak Merkezi Tekir Kapı Bölgesi’nde düzenlenen bu güzel festival, dünyadan pek çok ülkesinden gelen görme, işitme ve bedensel engelli ziyaretçileriyle çok hareketli geçiyor. Çeşitli sportif aktivitelerin düzenlendiği festivalde konserler ve eğlenceli şovlarla da eğlenebilirsiniz.

Festa2200 Bisiklet Festivali: Her yıl temmuz ayında Erciyes Tekir Yaylası’nda gerçekleştirilen ve tüm ülkeden bisiklet sevenleri Kayseri’ye çeken bu güzel festivalde 4 gün boyunca Tekir Yaylası’nın doğal güzellikleri arasında kamp yapabilir ve bisiklet gezileriyle temiz havada spor yapabilirsiniz.

İncesu Geleneksel Kültür ve Üzüm Festivali: İncesu Şehitler Parkı’nda her yıl eylül ayında bağ bozumu döneminde düzenlenen bu geleneksel festivalde hem bölgede yetiştirilen lezzetli üzümleri ve bu üzümlerle yapılan ürünleri tadabilir hem de yarışmalar, halk oyunları ve konserlerle eğlenebilirsiniz.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

1 Ocak (Yılbaşı),
23 Nisan (Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı),
1 Mayıs (İşçi Bayramı),
19 Mayıs (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı),
30 Ağustos (Zafer Bayramı),
29 Ekim (Cumhuriyet Bayramı),
Ramazan ve Kurban Bayramları

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

- Gezinize başlamadan önce Müzekart alarak, Kayseri’deki bütün müzelere, ören yerlerine, Kültür Bakanlığı’na bağlı konak ve turistik noktalara kolayca girebilirsiniz. Şehirde toplu taşıma araçlarından faydalanmak için ise Kart38 almak gerekiyor. Pek çok merkezi caddede satış ofisleri bulunan Kart38’in hemen her durakta da dolum merkezleri bulunuyor.

- Kayseri’nin tabiat parklarında doğa yürüyüşlerine çıkacaksanız akrep ve yılan gibi zehirli hayvanlara özellikle dikkat etmelisiniz. Yanınıza acil durumlarda kullanabileceğiniz ilk yardım ekipmanları da alabilirsiniz.

- Yaz aylarında sıcak, kış aylarında ise kar yağışlı ve soğuk olan Kayseri’de mevsime göre yanınızda su, sıcak tutacak giysiler ve kaymayan ayakkabılar bulundurmalısınız.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

world

Ulaşım

Gelişmiş bir şehir içi ulaşım ağı ve ulaşım aracı seçeneğine sahip şehirde belediye otobüsleri, tramvaylar, minibüsler ve taksilerle istediğiniz her cadde ve mahalleye kolaylıkla gidebilirsiniz. T1 ve T2 tramvay hatları Cumhuriyet Meydanı, Talas, Organize Sanayi ve İldem güzergahında pek çok merkezi noktadan geçiyor. Belediye otobüsleri ve minibüslerin de üniversite, havalimanı ve otobüs terminali başta olmak üzere birçok merkezi yerde durakları bulunuyor. Akıllı Şehir Kayseri mobil uygulaması ile toplu taşıma durakları ve saatleri hakkında bilgi alabileceğiniz şehirde merkezi yerlerde dolum merkezleri olan Kart38 ile bütün toplu taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz. Şehir merkezinin biraz dışında kalan Kayseri Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için ise 100, 101, 102, 270 ve 271 hat numaralı belediye otobüsleri, havalimanı servisleri, minibüsler ve 24 saat boyunca hizmet veren taksileri kullanabilirsiniz.

Nihan Bayram
Nihan Bayram

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

Para birimi