Hırvatistan Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Hırvatistan
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Hırvatça
Nüfus:
4.267.558
Tel Kodu:
+385
Zaman Dilimi:
GMT+2
Konsolosluk:
Para Birimi:
HRY
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Son yılların en sevilen tatil destinasyonlarından biri olan Hırvatistan, Adriyatik Denizi kıyısında uzanan ve büyüleyici mimarilerinin yanı sıra mavi bayraklı plajlarıyla da ünlü turistik şehirleriyle özellikle yaz ve balayı tatilleri için ziyaret ediliyor. Adriyatik’in incisi olarak tanımlanan ülke, Akdeniz, Orta Avrupa ve Balkanlar kesiştiği güzel bir konumda yer alıyor. 20 idari bölgesi bulunan Hırvatistan; Dalmaçya, Dubrovnik ve İstirya olarak 3 bölüme ayrılıyor.

Zagreb, ülkenin hem başkenti hem de kültür merkezi konumunda. Avrupa’nın en iyi korunmuş 16. yüzyıl dönemi mimarili sokakları ve etkileyici deniz manzaralarıyla ünlü Dubrovnik; kaliteli otelleri, zengin turizm olanakları ve tertemiz plajlarıyla Split, Palu, Zadar ve Sibenik, ülkenin en çok turist çeken şehirleri. Geniş kıyı şeridi ve korunaklı limanlarından dolayı Hırvatistan, Akdeniz’in önemli tekne ve yat turizmi merkezlerinden de biri konumunda.

1000’e yakın irili ufaklı adası olan ve 56.594 km2 alana yayılan ülke, 4 milyon gibi küçük sayılabilecek bir nüfusa sahip. 1991 özgürlüğüne kavuşan Hırvatistan, turizm gelirlerinin yanı sıra balıkçılık, zeytin üretimi, dünyaca ünlü şarapları ve lavanta bahçeleriyle de biliniyor. Yaşam kalitesi, kadın erkek eşitliği, okur yazarlık oranı, eğitim ve sağlık konularında Orta Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden olan Hırvatistan, romantik atmosferiyle yılın her dönemi tatil yapmak için en çok tercih edilen ülkelerden biri.

Ne Zaman Gidilir

Engebeli bir coğrafi yapısı bulunan Hırvatistan’ın iç ve kuzey kesimlerinde karasal iklim, Adriyatik Denizi kıyılarında ise ılıman Akdeniz iklimi hakim. Deniz kenarındaki Split, Zadar ve Pula gibi şehirlerde yaz aylarının sıcak ve kurak, kış aylarının ise ılık ve yağmurlu geçtiği ülkede, karasal iklimin yaşandığı orta ve kuzey bölgelerde ise kışlar soğuk ve kar yağışlı.

Kuzey bölümde kış aylarında -2 ve -5 dereceyi bulan soğukların yaşandığı ülkede kıyı şeridinde ise yaz aylarında sıcaklıklar 25 ve 30 dereceyi bulabiliyor. Hırvatistan’ın önemli özelliklerinden biri de yaz günlerinde gündüzleri ne kadar sıcak olursa olan gecelerin serin geçmesi. En çok yağışı ilkbahar ve sonbahar aylarında alan Hırvatistan’ı doğa ve tarihi güzelliklerini gezmek için bahar aylarında, mavi bayraklı dünyaca ünlü plajların tadını çıkarmak için ise yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Yaz aylarında konaklama ve seyahat ücretleri en üst seviyeye çıkıyor, ayrıca bu aylar açık hava festivalleri ve etkinliklerle ülkenin en çok ziyaret edildiği zamanlar.

Nasıl Gidilir?

Avrupa’nın en sevilen tatil destinasyonlarından biri olan Hırvatistan'da özellikle Adriyatik Denizi kıyısındaki ve Dalmaçya bölgesindeki şehirlere dünyanın her yerinden düzenli uçuşlar bulunuyor. Türk Hava Yolları, LOT Polish Airlines, Lufthansa ve Austrian Airlines gibi büyük havayollarıyla başkent Zagreb’in yanı sıra Dubrovnik, Split, Palu, Zadar ve Sibenik gibi turistik şehirlere de direkt veya aktarmalı uçuşlarla gidebilirsiniz. İstanbul’dan Dubrovnik şehrine 4 saat 50 dakika, Zagreb’e ise 2 saatlik bir uçuşla ulaşabilirsiniz.

Özellikle yaz aylarında İstanbul, İzmir, Marmaris ve Kuşadası limanlarından hareket eden gemiler ve gezi teknelerle de Hırvatistan’a ulaşma şansınız var. Özel aracınızla Hırvatistan'a gitmek istiyorsanız ise Bulgaristan ve Sırbistan üzerinden 19 saatlik bir yolculukla Zagreb’e ulaşabilirsiniz.

Gece Hayatı

Başkent Zagreb’in yanı sıra Dubrovnik, Split, Zadar, Pula ve Sibenik gibi turistik şehirlerde de çok hareketli bir gece ve eğlence hayatı var. Yıl boyunca 15 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği ülkede Adriyatik Denizi kıyısındaki tatil cennetlerinde binlerce kişilik plaj partilerinden dünyaca ünlü DJ ve müzisyenlerin sahne aldığı eğlence merkezlerine, kaliteli restoranlardan her tarz canlı müzik dinleyebileceğini barlara kadar pek çok seçenek bulabilirsiniz.

Büyüleyici Orta Çağ mimarileriyle ünlü Dubrovnik gibi şehirlerin eski kentlerinin labirent sokaklarında sıralanan barlar ve kafeleri de çok seviliyor. Zagreb'te Gornji Grad ve Jarun BB Bölgesi’nin yanı sıra Tkalciceva Caddesi; Split’te ise Bacvice Plajı çevresi onlarca çeşit eğlence mekanı seçeneğiyle ülkenin eğlence hayatının merkezleri konumundalar.

Alişveriş / Ne Alınır

Gümüş işçiliği konusunda dünyaca ünlü olan Hırvatistan’da sedef ve mercan kaplamalı gümüş ürünleri, en çok satılan hediyelik eşyalar arasında. Dalmaçya bölgesinde ve Adriyatik Denizi kıyısındaki lavanta bahçeleriyle de tanınan ülkede lavantalarla hazırlanan kişisel bakım ürünleri, kremler ve parfümler tüm dünyaya ihraç ediliyor. Organik zeytinyağları ile hazırlanan kişisel bakım ürünleri de satın alabileceğiniz ülkede el yapımı mücevherler, antika eşyalar, Pag adasında yüzlerce yıldır üretilen dokuma ve tekstil ürünler de yabancı turistlerin en çok satın aldığı hediyelik eşyalar arasında yer alıyor. Ülke genelinde mağazalar ve dükkanlar çoğunlukla sabah saat 08:00 ile 18:00 arasında hizmet veriyor, cumartesi günü yarım gün çalışan dükkanlar pazar günleri ise tamamen kapalı.

Festivaller ve Fuarlar

 • Uluslararası Rijeka Karnavalı (Şubat, Rijeka)
 • Uluslararası Belgesel Film Festivali (Mart, Zagreb)
 • Çağdaş Müzik Bienali (Nisan, Zagreb)
 • Uluslararası Çocuk Festivali (Nisan, Sibenik)
 • INmusic Festival (Haziran, Zagreb)
 • Dubrovnik Uluslararası Film Festivali (Haziran, Dubrovnik)
 • Dubrovnik Yaz Festivali (Temmuz, Dubrovnik)
 • Sonus Festival (Ağustos, Novalja)
 • Dolunay Festivali (Ağustos, Zadar)
 • Animasyon Film Festivali (Kasım, Zagreb)

Fuarlar

 • Zagreb Tekne Şovu (Şubat, Zagreb)
 • Dünya Eğitim Fuarı Hırvatistan (Mart, Zagreb)
 • Zagreb Otomobil Fuarı (Zagreb)
 • Hırvatistan Boat Show (Mayıs, Adriyatik kıyıları)
 • Dentex Diş hekimliği fuarı (Eylül, Zagreb)
 • Ambienta (Ekim, Zagreb)
 • Inova Yenilik Fuarı (Kasım, Zagreb)
 • Interliber Uluslararası Kitap ve Öğretim Yardımcıları Fuarı (Zagreb)

Tatiller / Önemli Günler

1 Ocak Yeni yıl tatili

6 Ocak Dini Bayram

20-21 Nisan Paskalya

1 Mayıs İşçi Bayramı

19 Haziran Corpus Christi (Dini Bayram)

22 Haziran Antifaşizm ile Mücadele Günü

25 Haziran Hırvatistan Milli Günü

05 Ağustos Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı

15 Ağustos Hz. Meryem Günü

08 Ekim Bağımsızlık Günü

01 Kasım Azizler Günü

25-26 Aralık Noel

31 Aralık Yeni yıl gecesi

Dikkat Edilmesi Gerekenler

- Ülkede suç oranı genelde düşük ama yoğun turistik bölgelerde yankesicilere karşı dikkatli olunması gerekiyor. Yanınızda büyük miktarda nakit para taşımayın ve değerli eşyalarınızı özellikle plaj veya festival gibi kalabalık yerlere götürmeyin.

- Adriyatik Denizi kıyısındaki plajların çoğu oldukça güvenli ama ıssız koylarda ve kayalık alanlarda denize girecekseniz, özellikle acemi yüzücülerin ve çocuklu ailelerin çok daha dikkatli olmasını öneririz.

- Hırvatistan’ın kuzey ve güney kesimleri arasında belirgin iklim farkları var. Ülkenin dağlık bölgelerinde hava yaz aylarında bile hızla değişebiliyor ve sıcaklıklar bir gecede düşebiliyor. Kuzey bölgelerde gezilere çıkacaksanız yanınıza sıcak tutacak giysiler alabilirsiniz. Ayrıca geziniz boyunca her zaman pasaportunuzu yanınızda bulundurmalısınız.

Ulaşım

Gelişmiş kara yolu ağlarıyla birbirine bağlanan Hırvatistan şehirleri arasında konforlu otobüslerle rahat bir yolculuk yapabilirsiniz. Trenler de oldukça sevilen ulaşım araçları ama ülkedeki demir yolu ağı sadece belirli bölgeleri kapsıyor. Başkent Zagreb, tren ağının merkezinde yer alıyor ve başkentten Rijeka ve Split gibi deniz kıyısındaki turistik destinasyonlara kolayca gitmek mümkün. Ülkede hem otobüs hem de tren bileti fiyatları oldukça ekonomik.

Zagreb ve Dubrovnik gibi büyük şehirlerde otobüs ve taksilerin yanı sıra nostaljik tramvaylar da hem turistik hem de ulaşım amaçlı yoğun olarak kullanılıyor. Ülkede özellikle turistik bölgelerde iyi düzenlenmiş bisiklet yolları var ve bisiklet veya motor kiralayarak bulunduğunuz şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz.

Kültür

Eski Taş Çağı'ndan Neandertal fosillerinin bulunduğu Hırvatistan'ın binlerce yıllık uzun bir tarihi var. Hırvatların etnik kökeni tam olarak bilinmemekle birlikte en çok kabul edilen varsayım, Hırvatların etnik kökeninin Kavimler Göçü sırasında bölgeye gelen bir Slav ırklarına dayandığı. Bazı iddialar ise Hırvatların kökeninin İranlılara kadar uzandığını söylüyor. Nüfusun %78 gibi büyük bir çoğunluğunun Katolik olduğu ülkede dini inancı olmayanların oranı %5,2, Ortodoksların oranı %4,4 ve Müslümanların oranı ise %1,3.

Hint-Avrupa dil ailesine ait Hırvatçanın resmi dil olduğu ülkede, aynı zamanda Çekçe, Macarca, İtalyanca, Türkçe ve Slovakça da özellikle tatil bölgelerinde yaygın olarak kullanılıyor. %98,1 gibi yüksek bir eğitim oranına sahip Hırvatistan, eğitim kalitesi konusunda dünyanın en iyi 20 ülkesinden biri. 8 yıllık zorunlu eğitimin uygulandığı ülkede öğrencilere Türkçe, Macarca, İtalyanca, Çekçe ve Almanca dersler de veriliyor. Eğitimin yanı sıra kadın erkek eşitliğine önem verilen ülkede kadınlar oldukça özgür ve çalışma hayatında aktif rol alıyorlar.

Zengin mutfağı ile de turistleri mutlu eden Hırvatistan’ın yöresel mutfağında Akdeniz, İtalya, Avusturya ve Türk mutfaklarından gelen pek çok yemek çeşidini görebilirsiniz. Balıkçılığın yaygın olduğu ülke, deniz ürünleri severler için adeta bir cennet. Ülkede et ve balık seçeneklerinin yanı sıra kaliteli zeytinyağlarının kullanıldığı zeytinyağlı sebze yemekleri de çok seviliyor. Kuzeyinde ve güneyinde iki ayrı şarap üretim bölgesi bulunan Hırvatistan, yıllık 140 milyon litre ile Avrupa'nın en önemli şarap üreticilerinden biri konumunda, ayrıca Hırvatistan dünyanın en çok bira tüketen 20 ülkesinden biri.

Ulusal gelenekler ile gurur duyan Hırvatlar, kutsal günlerini ve bayramlarını coşkuyla kutlamayı seviyor. Doğa gezilerinin halk tarafından çok sevildiği ülkenin her bölgede kilometrelerce uzanan yürüyüş yolları ve doğa koruma alanları var. Hırvat kültüründe Çingeneler, İtalyanlar ve Sırplar gibi pek çok kültürün etkisini rahatça görebilirsiniz.

Ekonomi

Ekonomik bakımdan en gelişmiş Orta Avrupa ülkelerinden biri olan Hırvatistan’ın ekonomisi balıkçılık ve ormancılığın yanı sıra her yıl ülkeyi ziyaret eden 15 milyon turist ile büyük oranda turizme dayanıyor. Adriyatik Denizi kıyısındaki şehirler; 5 yıldızlı oteller, devasa gece kulüpleri, kaliteli restoranları ve barları ile turizm olanakları bakımından çok gelişmiş durumda.

Gelir dağılımı dengesinin iyi ayarlandığı Hırvatistan, eğitim ve sağlık kalitesi bakımından dünyanın ilk 20 ülkesi arasında yer alıyor. En çok ticareti Almanya, İtalya, Slovenya ve Avusturya ile yapan ülke; taşıt, makine, kimyasallar, tekstil ürünleri ve gıda ürünlerini dünyaya ihraç ediyor. Yılda 25-30 milyar dolar civarında ihracat gerçekleştiren Hırvatistan’da gayri safi milli hasıla 60 milyar dolar, kişi başı milli gelir 26 bin dolar ve işsizlik oranı ise %10 civarında.

Vize Nasıl Alınır?

Schengen bölgesinde yer almayan ülkeye Hırvatistan vizesi veya çok girişli Schengen vizesi ile gidebilirsiniz. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 gün süresi ile vizeden muaf tutuluyor. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ise turistik vize, ticari vize, aile ve arkadaş ziyareti vizesi, transit vize, öğrenim vizesi ve kültürel sportif amaçlı vize seçeneklerinden kendilerine en uygun olan vize seçeneği için başvuruda bulunabilirler. Hırvatistan Büyükelçiliği, Hırvatistan Başkonsolosluğu ve resmi belgeli vize merkezlerinden yapabileceğiniz Hırvatistan vizesi başvurularının sonuçlanması genelde 5 ile 15 gün arasında sürüyor ama yoğun dönemlerde vize işlemleri 2 aya kadar uzayabildiği için seyahatinizden en az 1 ay önce vizenizi almanızı öneririz.

Vize için Türk vatandaşlarından istenen belgeler arasında ise en az 6 ay daha geçerli pasaport, vize talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf, kimlik fotokopisi, ülkede kalınacak her gün için 60 Euro tutarında banka hesabı, nüfus kayıt örneği, seyahat bilet ve rezervasyon bilgileri, seyahat sağlık sigortası, 18 yaş altı çocuklar için vasilerden alınan noter tasdikli muvafakatname, öğrenciler için öğrenci belgesi, ziyaret vizesi için davetiye mektubu, çalışanlar için maaş bordrosu, çalıştığı şirkete ait resmi evraklar, işverenler için ise vergi levhası ve imza sirküleri gibi çeşitli belgeler var. Hırvatistan vizesinin harçları ortalama 60 Euro ve ücret istenen vize çeşidine göre değişiklik gösterebiliyor.

Türkiye Temsilcilikleri

Zagreb Büyükelçiliği

(Pazartesi-Cuma 09:00-12:30, 14:00-17:00)

Posta adresi: Andrije Hebranga 32-34, 10000 Zagreb, Hırvatistan   

E-posta: embassy.zagreb@mfa.gov.tr   

Telefon: +385 1 486 46 60
Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +385 99 439 65 20

Faks: +385 1 486 46 70

Para birimi