Dubrovnik Şehir Rehberi

Dubrovnik Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Hırvatistan
Bilinen İsimleri:Dubrovnik, Ragusa
Dil:Hırvatça
Nüfus:43.770
Din:Hristiyanlık
Tel Kodu:+385
Para Birimi:Hırvat Kunası
Zaman Dilimi:CET (UTC+01:00)
Vize:Schengen
Konsolosluk:Masarykova 3/II 10000 Zagreb - Croatia
world

Genel Bilgiler / Rehber

Dalmaçya kıyılarında Adriyatik’in İncisi olarak anılan Dubrovnik, Hırvatistan’ın en ünlü ve turistik şehri. Yüzyıllardır süren tarihi ile görülecek pek çok şey vadeden bu kendine has sahil şehri, UNESCO tarafından da desteklenerek korunuyor. İster deniz turizmi isterseniz de kültür turizmi için gidin, surlarla çevrili bu şirin şehirde hoşça vakit geçirecek, gurme lezzetler keşfedeceksiniz.

13. yüzyıldan beri Akdeniz’in önemli bir deniz gücü olan Dubrovnik, 1667’de büyük bir deprem geçirmiş olmasına rağmen ünlü şehir duvarları, gotik, Rönesans ve barok stili kiliseleri, manastırları, sarayları ve çeşmeleri ile Ortaçağ esintileri taşıyor. Şehir 1990 yıllarında da silahlı çatışmanın ortasında kalarak epeyce zarar görmüş ama UNESCO ile koordineli olarak yeniden restore edilmiş.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Dubrovnik yazları sıcak, kışları ılık tipik bir Akdeniz iklimine sahip. Yılın çoğu güneşli geçiyor. En sıcak aylar Temmuz ve Ağustos ayları ve bu aylar aynı zamanda şehrin en kalabalık olduğu dönemler. Yüksek sıcaklıklardan hoşlanmayanlar için şehri ziyaret için en uygun zamanlar bahar ve sonbahar ayları. Özellikle Mayıs, Eylül ve Ekim ayları ideal. Deniz suyu sıcaklıkları bu dönemde hem yüzmek için hala uygun oluyor hem de şehir daha az kalabalık oluyor.

world

Nasıl Gidilir

Türkiye’den Dubrovnik’e direk uçuş yok. THY ile Zagreb üzerinden aktarmalı olarak Dubrovnik’e gidebilirsiniz. Bunun dışında British Airways ile Londra aktarmalı ya da Alitalia ile Roma üzerinden aktarmalı olarak şehre gidebilirsiniz.

Dubrovnik Havaalanı şehir merkezinden 22 km uzaklıkta bulunuyor. Havaalanı otobüsleri ile şehre ulaşabiliyorsunuz. Yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Taksi seçeneği de mevcut.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Dubrovnik geleneksel mutfağı deniz ürünleri, zeytinyağı, sebzeler ve otlarla oldukça sağlıklı! İtalyan mutfak kültüründen de fazlaca etkilendiği için risotto, makarna, pizza gibi yemekleri bolca bulabilirsiniz. Füme Dalmaçya Jambonu ve kuzu eti de favoriler arasında. Badem, bal, kuru incir gibi ürünler de çokça tüketiliyor. Dubrovnik’in en ünlü tatlısı olan krem karamel pudingi de birçok restoranda tadabilirsiniz.

Eski Şehir’de yer alan “Nautica” şık bir restorana gitmek isteyenler için önde gelen mekânlardan biri. Deniz ürünleri ile ünlü. “Gil’s Cuisine” ise Fransız mutfağı ile yine Eski Şehir’de yer alan hoş bir restoran.

Yalnız kış aylarında kapalı oluyor. “Proto” ise 1886’dan beri hizmet veren et ya da balık yiyebileceğiniz yine elit bir restoran. Dubrovnik mutfağına has lezzetler için ise şehrin popüler mekânlarından olan “Orhan” ya da “Lokanda Peskarija” ’ya uğrayabilirsiniz. Fiyatlar orta seviyede. İyi pizza yemek için ise “Olivia Pizzeria” ’ya gitmelisiniz. Eski Şehir’de zaten sıra sıra kafe ve restoranlar var. Size uygun bir yer mutlaka bulursunuz.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Dubrovnik Katedrali

  Efsaneye göre İngiltere Kralı Richard, Haçlı seferlerinden dönerken fırtınaya yakalanarak Dubrovnik’e sığınıyor. Bu katedrali de bir nevi Tanrı’ya olan minnettarlığını göstermek için yaptırmış.

 • Dubrovnik Şehir Duvarları

  Şehrin görünümünde önemli bir yeri olan bu surlar, yaklaşık 2 km uzunluğunda tüm şehri kuşatacak şekilde Sırbistan’a karşı koruma amaçlı inşa edilmiş. 10. yüzyıdan beri Akdeniz’in en güzel ve sağlam kalelerinden biri olması ile ünlü. Surları yürüyerek gezmek ve fotoğraf çekmek yaklaşık 2 saat sürüyor. Adriyatik Denizi manzarası ile şehrin tarihi kısmına farklı bir açıdan bakmak için de mutlaka gezilmesi gereken bir yer. Yalnız günün sıcak saatleri dışında turlamakta fayda var.

 • Luza Meydanı ve Stradun

  Şehrin ana caddesi olan Stradun, bir saat kulesinin de olduğu Pile şehir kapısından Luza Meydanına kadar olan kısmı kapsıyor. Sadece yayalara açık! Bu hareketli cadde boyunca küçük mağazalar, kafe ve restoranlar da bulabilirsiniz. Eski şehirde gezintiye çıkmak için başlangıç noktası da denilebilir.

 • Franciscan Manastırı

  Bu ilginç manastırın hemen girişinde tarihi 1300’lü yıllara dayanan ve hala çalışan bir müze eczane bulunuyor. Dünyanın en eski üçüncü eczanesi olması ile ünlü. Manastırın içinde ise bir kilise, freskleri, bahçesi ve çeşmesi ile göz alıcı bir iç avlusu var.

 • Sponza Sarayı

  Luza Meydanı'nda yer alan bu saray, Dubrovnik Arşivine de ev sahipliği yapıyor. Gotik pencereleri ve zarif kemerleri ile Dubrovnik mimarisinin en güzel örneklerinden. Eskiden bu saray cephanelik, hazine veya gümrük ofisi olarak da kullanılmış.

 • Rektör Sarayı

  Venedik ve gotik tarzında 15.yy’da inşa edilmiş bu görkemli bina eskiden Rektör’ün sarayı olarak kullanılmış. Şimdi ise içerisinde müzesi, yaz aylarında avlusunda gerçekleştirilen müzik ve dans gösterileri ile şehrin turistik yerlerinden biri. Stradun caddesinin güneyinde yer alıyor.

 • Onofrio Çeşmeleri

  “Küçük Onofrio” ve “Büyük Onofrio” olmak üzere Stradun caddesinin başlangıç ve bitişinde yer alan iki ünlü çeşme. Çeşmelerden akan sular içilebiliyor.

 • Çan Kuleleri

  Yerel ustalar tarafından inşa edilen bu çan kulesi, deprem sonrası zarar görüp zamanla yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı için yıkılıp yerine yenisi inşa edilmiştir. Stradun Caddesi'nde bulunuyor.

 • Orlando Sütunu

  15. yüzyılda ünlü şövalye Orlando anısına yapılmış.

 • Gundulica Meydanı

  Sabahları yerel pazar kurulan tarihi bir meydan. 1667 depreminden sonra inşa edilmiş.

 • Eski Liman

  Şu an yerel küçük botların park yeri olarak kullanılan bu şirin liman, şehrin doğusunda bulunuyor. Lokrum Adası'na tekne turu yapmak isterseniz bu limana uğramanız gerekiyor.

 • Denizcilik Müzesi

  Eski Ragusa Cumhuriyeti’nin en önemli geliri denizaşırı nakliyeden kazanılırmış. 16. yüzyılda 180’in üzerinde gemi ve 4.000 denizci ile dünyanın en büyük filolarından birine sahipmiş. Eski liman girişinde yer alan bu müzede eski denizcilik mirasından örnekler görebilirsiniz. Model gemiler, denizci üniformaları, seyir ekipmanları, bayraklar, haritalar görecekleriniz arasında yer alıyor.

 • Dubrovnik Sinagogu

  Küçük bir bina ama Avrupa’nın en eski ikinci sinagogu olması ile ünlü. 17. yüzyıldan kalma orijinal mobilyaları ve müzesi ile şehirde dikkat çeken turistik binalardan biri.

 • St Blaise Kilisesi

  Şehrin koruyucu azizine adanmış Barok stili bir kilise. Venedikli bir mimar tarafından 1717 yılında yapımı tamamlanmış.

 • St. Ignatius Kilisesi

  17 yy’da İtalyan bir mimar tarafından tasarlanmış bir kilise daha…

world

Ne Yapılır

Dubrovnik berrak turkuaz renkli plajları ile ünlü. Bizdeki gibi uzun kumsalları yok. Daha çok kayalıklardan denize giriliyor. “Banje Beach” şehirden en kolay ulaşacağınız plajı. Hem ücretsiz halk bölümü hem de ücretli bir plajı var. Bunun dışında dilerseniz “Plat”, “Cava Beach” ve “Lokrum Beach” gibi şehrin diğer ünlü plajlarına da gidebilirsiniz.

Tekne turu yaparak Lokrum Adası çevresini ya da Elaphiti Adaları’nı gezebilirsiniz. Eski limandan kalkan turlara mutlaka göz atın. Ayrıca Adriyatik Denizi’nde dalış aktiviteleri ya da kano turlarına katılabilirsiniz.

Mount Srd’a çıkan teleferiğe binerek metrelerce yüksekten şehir ve çevre adalar seyri yapabilirsiniz. Eski Şehir’e yakın bir yerden binebiliyorsunuz. Teleferik yaz aylarında gece yarısına kadar çalışıyor.

Üstü açık otobüslerle şehir turu da yapabilirsiniz.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Kış aylarında oldukça sakin geçen gece hayatı yaza doğru hareketlenmeye başlıyor. Tahmin edilebileceği gibi en favori mekânlar Eski Şehir’de yer alıyor.

“Irish Pub”, “Hemingway” ve “Sky Bar” şehrin ünlü barlarından bazıları. Biraz daha hareketli yer arıyorsanız “Latino Club” ya da “Eastwest Beach Club” gibi önde gelen gece kulüplerine gitmelisiniz. Canlı müzik dinlemek içinse “Hard Jazz Cafe”, “Lazareti” ve “Roxy” öne çıkan mekân isimleri.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Dubrovnik’te alışverişin kalbi “Eski Şehir”’de atıyor. Stradun caddesi ve çevresindeki sokaklarda ihtiyacınız olan her türlü mağazayı bulabiliyorsunuz. Hediyelik eşya, takı, el sanatları, giysi, kitap satan yan yana dizilmiş birçok küçük dükkân var. Ayrıca dünyanın en eski eczanelerinden biri de bu caddede bulunuyor.

“Dubrovacka Kuca” hediyelik eşyalardan tablolara hatta şaraplara kadar birçok şey satın alabileceğiniz popüler turistik bir mağaza. Bir de 1858 yılından beri çalışan “Ronci” isimli el yapımı şapkalar yapan otantik butiğe göz atabilirsiniz. İpek fular ya da kravat gibi klasik bir hediye almak isterseniz Rektör Sarayı yakınındaki Boutique Croatia ‘ya gitmelisiniz. Yarı değerli taşlar ve gümüşten yapılmış tasarım takılar için Dubrovnik Treasure isimli dükkâna da mutlaka uğrayın.

Eski şehirde kurulan açık pazarlar da turistler için oldukça ilgi çekici. Gunduliceva Meydanı’nda kurulan yerel Pazar hediyelik eşya almak için, Gruz’da kurulan Pazar ise sebze, meyve ya da şarap, peynir gibi yerel lezzetler satın almak için ideal.

Şehrin alışveriş merkezleri ise Eski Şehir’in dışında yer alıyor. Lapad’da yer alan DOC alışveriş merkezi Nike, Benetton gibi birçok markayı bir arada bulabileceğiniz bir yer. Şehrin iş merkezi Gruz’da da buna benzer 20 mağazalık bir alışveriş merkezi bulunuyor.

Dubrovnik’ten alınacakların başında el yapımı takılar, Hırvat kıyafetleri giymiş süs bebekleri, lavanta keseleri yer alıyor. Meraklıları için rakıya benzeyen Hırvat içkisi Rakija’da alınabilir.

world

Festival / Fuar

 • Ocak - Müze Geceleri: Gece yarısına kadar müzelere ücretsiz giriş yapılabiliyor. Bazı etkinlikler de düzenleniyor.

 • Şubat - Mart - Dubrovnik Karnavalı: Bir hafta süren renkli bir festival.

 • Nisan - Aklapela Vokal Grupları Festivali: Dalmaçya’ya has bir müzik türü olan Klapa performansları segileniyor. Bölgedeki birçok Klapa grupları bu festivalde buluşuyor.

 • Mayıs - Ekim - Folk Dansları Performansları: Dunrovnik geleneksel folk kostümleri ile her Salı ve Cuma akşamı dans ve müzik gösterileri yapılıyor.

 • Temmuz - Dubrovnik Uluslararası Opera Festivali

 • Temmuz – Ağustos - Dubrovnik Yaz Festivali: Müzik, dans, tiyatro, açık hava konserleri ve sinemaları ile geçen bir festival.

 • Eylül - Dubrovnik Uluslararası Şarap ve Caz Festivali: Dalmaçya bölgesine ait yerel şaraplar tadıp, caz performansları izleyebileceğiniz bir festival.

 • Aralık - Yılbaşı Kutlamaları: Eski şehirde açık hava partisi gece havai fişek gösterileri, korolar ve pop müzik konserleri ile şenleniyor. Yılbaşı sabahı ise Dubrovnik Senfoni Orkestrası’nın performanslarını izleyebilirsiniz.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yılbaşı tatili

 • 6 Ocak - Dini Bayram

 • 20 - 21 Nisan - Paskalya

 • 1 Mayıs - İşçi Bayramı

 • 4 Haziran - Corpus Christi (Dini Bayram)

 • 25 Haziran - Hırvatistan Milli Günü

 • 25 Haziran - Hırvatistan Milli Günü

 • 05 Ağustos - Milli Şükran Günü ve Zafer Bayramı

 • 15 Ağustos - Hz. Meryem Günü

 • 08 Ekim - Bağımsızlık Günü

 • 01 Kasım - Azizler Günü

 • 25-26 Aralık - Noel

 • 31 Aralık - Yılbaşı gecesi

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Güvenli bir şehir olarak bilinen Dubrovnik’te genel güvenlik kurallarına uyulması yeterlidir.

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

  world

  Ulaşım

  Dubrovnik’te ne tren, ne metro ne de tramvay bulunuyor. Zaten şehrin tarihi turistik kısmı olan eski şehirde yürüyerek rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Diğer banliyölere ulaşmak için ise eski şehirden kalkan otobüsler var. Özellikle limana ve ana otobüs istasyonuna giden iki hat, turistler tarafından en çok kullanılan otobüs hatları. Eğer gerekirse şehrin herhangi bir yerinden taksiye binebilir ya da araç kiralayabilirsiniz ama yürüyerek dolaşmak şehir içinde en iyi alternatif.

  Nihan Bayram
  Nihan Bayram

  Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

  Para birimi