Danimarka Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Denmark
Bilinen İsimleri:
Vize:
Dil:
Danca
Nüfus:
5.792.202
Tel Kodu:
+45
Zaman Dilimi:
GMT+1
Konsolosluk:
Para Birimi:
DKK
Din:

Genel Bilgiler / Rehber

Resmi adı Danimarka Krallığı olan ülkenin başkenti Kopenhag. En küçük İskandinav ülkesi olarak bilinen Danimarka; İsveç, Norveç ve Almanya ile sınır komşusu. Danimarka, 5 idari bölge ve 98 belediyeye sahip ve anayasal monarşi ile yönetiliyor. Ayrıca ülke, Grönland ve Faroe Adaları’nın da mülkiyetini elinde bulunduruyor. Para birimi Danimarka kronu olan ülkenin yaşam standartları ve kişi başına düşen refah seviyesi oldukça yüksek. Resmi dilleri Danca ve Almanca olan ülke halkının büyük bir kısmı İngilizceyi de ana dili gibi konuşabilme yeteneğine sahip.

Yüzölçümü 43.094,12 kilometrekare olan Danimarka’nın nüfusu, 2019 sayımlarına göre 5,822,763 ve nüfusun %11'ini göçmenler ve ülkeye iş için yerleşenler oluşturuyor. Ülkedeki özel statülü Alman azınlığının ise %0,3 oranında olduğu söyleniyor. 1219 yılından beri değişmeyen bayrağıyla Danimarka, dünya üzerinde bulunan en eski bayrağa sahip. 150 farklı ülkede satılan tereyağıyla dünyanın en büyük beşinci gıda üreticisi olma unvanını da taşıyor. NATO'nun kurucu ülke üyelerinden biri olan Danimarka, 1973'ten itibaren Avrupa Birliği üyeleri arasında yer alıyor.

Ne Zaman Gidilir

Danimarka’da kışın soğuk, yazın ise ılıman hava sıcaklıkları görülüyor. Kış aylarında nadir kar yağışı alan ülkede kışın en soğuk günleri Şubat ayında -2 derece ile yaşanıyor. Yazın ise Temmuz ayında 25 derece olarak en yüksek sıcaklık ölçülüyor. Ülke yazın çok sıcak olmadığından dolayı yaz aylarında Danimarka ziyaretlerinizde yanınızda ince bir yağmurluk ya da ceket bulundurmanızı öneririz. Eğer ülkeyi havanın azizliğine uğramadan dilediğinizce gezmek istiyorsanız, ilkbahar ve yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Daha romantik ve sakin bir tatil yapmak için sonbahar aylarında Danimarka ideal bir rota.

Nasıl Gidilir?

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a ülkemizden direkt uçuşlar düzenleniyor. Pegasus, Türk Hava Yolları ve Lufthansa gibi hava yollarının uçuşlarıyla İstanbul-Kopenhag yolculuğu yaklaşık üç buçuk saat sürüyor. Ankara, İzmir ve Bodrum gibi ülkemizin farklı şehirlerinden aktarmalı olarak da Kopenhag’a gidebilirsiniz. Kopenhag Havalimanı'ndaki metro hatları, banliyö trenleri ve otobüsleri sayesinde kalacağınız yere ulaşım oldukça kolay. Danimarka'da bisiklet kullanımı çok yaygın olduğu için bisiklet kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Ayrıca Kuzey ve Baltık Denizi’ne kıyısı olan ülkelerden feribot seferleri ile Danimarka’ya ulaşım mümkün. İsveç, Norveç ve Almanya’dan kara yolu ya da demir yolu ile ülkeye ulaşabilirsiniz.  

Gece Hayatı

Danimarka'da gece hayatı konusunda her zevke, her yaşa ve her bütçeye uygun seçenekler bulabilirsiniz. Eğer Kopenhag'da bir tatil planlıyorsanız, yılın her akşamı canlı müzik, DJ performansları, diskolar, konser seçeneklerine ulaşabilirsiniz. Kentte bulunan birçok farklı gece kulübü arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Kopenhag’da yer alan Nørrebro, Vesterbro ve Østerbro semtleri eğlencenin merkezi olarak gösteriliyor. Aarhus’ta bulunan gece kulüpleri de dikkat çekici özelliklere sahip. Yetişkinlere özel ve daha farklı bir eğlence arıyorsanız Christiania Mahallesi beklentinizi fazlasıyla karşılayacak. Tivoli Bahçeleri ailelere hitap ederken Danimarka Kraliyet Tiyatro'sunda sergilenen oyunlar da fazlasıyla ilgi çekici. Perşembe, cuma ve cumartesi akşamları özellikle yerel halkın da eğlenmeyi tercih ettiği günler. 

Alişveriş / Ne Alınır

Danimarka deyince akla ilk olarak Lego geliyor. Bu nedenle Danimarka’dan dönenlerin en çok aldığı hediyelik eşya Lego oluyor. Legoyu Danimarka kültürünün bir parçası olan Viking mücevherleri takip ediyor. Ülkede dolaşırken bu mücevherlerin orijinallerini ve replikalarını bulabilir, sevdiklerinizi mutlu etmek için alabilirsiniz. Danimarka'ya özel İskandinav kazakları, tuzlu likör şekerlemesi Lakrid, ülkeye özel kek ve kurabiyeler de turistlerin fazlasıyla dikkatini çekiyor.

Hediyelik eşyalar dışındaki alışverişler için de Danimarka ideal bir nokta. Teknolojik ürünler, kaliteli giyim eşyaları ve farklı seçeneklere sahip olan alışveriş merkezleri de her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Kopenhag’da bulunan Strøget Caddesi’nde binlerce farklı seçeneği bir arada görebilirsiniz. Pitoresk Caddesi’nde ise birçok butik bulunuyor. Frederiksberg Ticaret Merkezi ise uygun fiyatlı alışveriş için fazlasıyla ideal. Özellikle ailecek yaptığınız tatillerde buraya uğramak isteyebilirsiniz. Ayrıca Kopenhag’da bulunan Premium AVM'de ünlü markaların uygun fiyatlı ve outlet ürünlerine ulaşabilirsiniz.

Festivaller ve Fuarlar

Danimarkalılar için festivallere çok büyük önem veriyorlar. Özellikle dini ve milli bayramlarda bütün ülke görkemli kutlamalara sahne oluyor. Mayıs ayında düzenlenen Aalborg Karnavalı Kuzey Avrupa'nın en büyük karnavalları arasında bulunuyor. 23 Haziran'da kutlanan Aziz Hans Günü renkli, neşeli ve kalabalık şenliklere ev sahipliği yapıyor. Viking kültürünü yansıtan büyük etkinliklere sahne olan Viking Festivali de her yaz düzenleniyor. Temmuz ayında düzenlenen Danimarka Caz Festivali tüm müzik severleri bir araya topluyor.

Tatiller / Önemli Günler

1 Ocak Yeni Yıl

5 Şubat Prenses Mary’nin Doğum Günü Tatili

10 Nisan Kutlu Cuma

13 Nisan Paskalya Pazartesi

16 Nisan Kraliçe Margareth’in Doğum Günü Tatili

5 Mayıs Danimarka Kurtuluş Günü Tatili

21 Mayıs Yükseliş Günü Tatili (Danimarka Dini Bayramı)

26 Mayıs Prens Frederick’in Doğum Günü Tatili

11 Haziran Prens Henrik’in Doğum Günü Tatili

15 Haziran Danimarka Yeniden Birleşme Günü Tatili

23 Haziran Vaftizci Yahya Bayram Günü Tatili

6 Temmuz St. Constantin ve St. Methodius Günü

15 Temmuz Demokrasi Günü

24-25 Aralık Noel Tatili

Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Danimarka'da tatilinizi geçirirken her bölgenin kendine ait bir bilet politikası olduğunu unutmayın. Ülkenin her şehrinde o şehre özgü bir otobüs firması bulunuyor. Bu nedenle şehirler arası gezeceğinizde gideceğiniz şehrin firmasından bilet almanız gerekiyor.

• Danimarka'nın mağazalarında pazarlık yapılmıyor ama pazarlar ya da butik satışlarda şansınızı deneyebilirsiniz.

• Paranızı bozdurmak istediğinizde bankaları tercih edebilirsiniz.

• Ülkede taksi kullanımı pahalı olabilir. Otobüs, metro, tren ya da bisiklet kullanmanızı hem ülkeyi ziyaret edenler hem de Danimarka'nın yerlileri öneriyor.

• Danimarka halkı yeşili korumak konusunda son derece disiplinli. Yere atabileceğiniz en ufak bir çöp dahi iyi karşılanmaz. Fotoğraf çekilirken ağaçlara zarar vermek ve çiçekleri koparmak da ceza almanıza yol açabilir.

• Toplu taşımada kurallara dikkat etmeli, otobüs ya da trenlerde Sessiz Bölge olarak adlandırılan yerlerde konuşmamalısınız.

Ulaşım

Kopenhag Havalimanı'ndan şehir merkezine gitmek için metro kullanabilirsiniz. Yaklaşık yirmi dakika içinde şehir merkezine varabilirsiniz. Danimarka'da bisiklet sıklıkla tercih edilen bir ulaşım aracı. Ancak bisikleti tercih etmezseniz ve özellikle Kopenhag'ı detaylı bir şekilde gezmek istiyorsanız, Copenhagen Card almanız daha iyi olacaktır. Bu kart sayesinde Kopenhag içinde ulaşım araçlarını dilediğinizce kullanabilir, tekne turlarına katılabilir ve müzeleri gezebilirsiniz. Çocuklarınızla birlikte tatil yapıyorsanız, çocuklar için satılan kartları yetişkin kartlarının yarı fiyatına alabilirsiniz. Dilerseniz günlük bir kart olan ve ulaşımda sınırsız kullanabileceğiniz City Pass tercih edebilirsiniz. Eğer Kopenhag’ı gezdikten sonra farklı şehirleri gezmek isterseniz, tren ve otobüsler yardımıyla ulaşım sağlamak oldukça kolay. Taksilerden mümkün olduğunca ve zorunda kalmadığınız sürece uzak durmanızı öneririz. Zira Avrupa'nın birçok ülkesine göre taksiler fazlasıyla pahalı. 

Kültür

Geçmişte önce Kelt kültürü etkisinde sonrasında ise 8. ve 11. yüzyıllar arasında Vikinglerin etkisi altında kalan Danimark, 980 yılından beri bağımsızlığını koruyor. Sınır komşuları İsveç ve Norveç ile Danimarka’nın arasında güçlü bir kültürel bağ var. Kültürel anlamda dünyanın en ileri ülkelerinden biri olan Danimarka’nın sanatsal ve fikirsel mirası oldukça derin. Günümüzde hala edebiyat, film, sinema, müzik ve bilim alanında dünyaya çok büyük katkılar sağlamaya devam ediyor.

Ekonomi

Danimarka'nın ekonomisi dünyanın birçok ülkesine kıyasla oldukça iyi bir durumda. 2017 ölçümlerine göre, kişi başına düşen milli gelir 55,220 dolar ve bu da dünyanın en yüksek onuncu geliri. Gelirin eşit şekilde bölüşüldüğü ülkelerden biri olan Danimarka, düşük enflasyon oranı ve daha fazla istihdam sağlamayı amaçlıyor. Dünyanın 39. en büyük ulusal ekonomisine ve satın alma gücüne sahip olan Danimarka, serbest ticaret politikasını savunuyor. Özellikle balıkçılık başta olmak üzere hayvancılık ve tarım, ülkede fazlasıyla gelişmiş durumda. Buğday, şeker pancarı ve arpa en çok yetiştirilen tarım ürünleri arasında. Sanayi konusunda önemli politikaları olan ülkede petrol ve doğalgaz ihraç ediliyor.

Vize Nasıl Alınır?

Danimarka’ya vize almak için pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat sürenizden 3 ay daha fazla olması gerekiyor. 90 günden daha uzun turistik vizeye başvuramayacağınızı da hatırlatalım. Vize işlemleri için Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu, Danimarka Ankara Büyükelçiliği, konsolosluk onaylı vize merkezleri ve seyahat acentelerine başvurabilirsiniz. Turistik Vize, Schengen Vizesi, Ticari Vize, Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Eğitim Araştırma Vizesi, Kültürel, Spor ve Konferans Vizesi, Transit Vize ve Şoför Vizesi, Danimarka ziyaretiniz için alabileceğiniz farklı vize türleri. Eğer yurtdışında bir Schengen ülkesinden Danimarka'ya gitmek istiyorsanız bu geçişlerde vize almanıza gerek yok.

Türkiye Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Kopenhag Büyükelçiliği

Posta adresi: Rosbaeksvej 15 2100 Kobenhavn Ø Danmark

Telefon: Büyükelçilik: +45 39 20 27 88

Konsolosluk: +45 39 20 55 00

Nöbetçi / Acil Durum Telefonu: +358 621 139 227

Faks: Büyükelçilik: +45 39 20 51 66

Konsolosluk: +45 39 20 10 17

E-mail: embassy.copenhagen@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Danimarka

Para birimi