Bursa Şehir Rehberi

Bursa Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Türkiye
Bilinen İsimleri:
Dil:Türkçe
Nüfus:2,995 milyon
Din:
Tel Kodu:+90
Para Birimi:TRY
Zaman Dilimi:GMT+03:00
Vize:
Konsolosluk:
world

Genel Bilgiler / Rehber

Osmanlı Devleti’nin ilk başkenti ve imparatorluk döneminin en önemli şehirlerinden biri olan Bursa, günümüzde yüzlerce yıllık camileri, her yıl binlerce insanın ziyaret ettiği türbeleri, Osmanlı dönemi konakları ve çarşılarıyla hala tarihi atmosferini koruyor. Bursa, aynı zamanda 23 tane Organize Sanayi Bölgesi, tekstil ve araba fabrikalarıyla ülkemizin en gelişmiş sanayi şehirlerinden biri konumunda. Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi ile binlerce öğrenci nüfusa da ev sahipliği yapan şehir, toplam 3 milyona yakın nüfusuyla Türkiye’nin en kalabalık 4. şehri.

Tarih, kültürel ve şifalı kaplıcalara yapılan sağlık turlarının ana merkezlerinden olan Bursa, hem yaz hem de kış aylarında ilçelerinde pek çok farklı tatil olanağı sunuyor. Uludağ Kayak Merkezi, kış aylarında çok yoğun ve kaliteli otelleriyle yerli ve yabancı binlerce turiste hizmet veriyor. Yaz aylarında ise Marmara Denizi kenarında Mudanya, Gemlik, Trilye ve Karacabey ilçeleri Ege ve Akdeniz’i aratmayan tertemiz plajlarıyla tatilcileri kendine çekiyor. Osmanlı saray mutfağını da çok etkileyen yemekleriyle gastronomi alanında da çok gelişmiş olan Bursa, damak tadına düşkün gezginler için tam bir cennet. Doğa severler ise şehrin büyüleyici şelaleleri, kuş cennetleri, milli parkları ve buzul göllerinde doğayla baş başa güzel zamanlar geçirebilirler.  

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

İklim geçişlerinin bulunduğu bir bölgede yer alan Bursa’da kıyı ve iç kesimlerde farklı iklim tipleri görülüyor. Şehrin kuzeyinde Akdeniz ve Marmara iklimleri hakimken iç kesimlerde ise Anadolu’nun sert karasal iklimi yaşanıyor. İç kesimlerde kış aylarında -15 ve -20 dereceyi bulan sıcaklıklar, Mudanya gibi kıyı kesimlerde ise 0 derecenin altına çok az zaman düşüyor. Uludağ gibi yüksek bölgelerinde karların 6 ay yüzeyde kaldığı şehirde en soğuk aylar ise aralık, ocak ve şubat ayları. Yaz aylarında ise sıcak ve kurak bir iklime sahip Bursa’nın kıyı ilçeleri, deniz esintileriyle serin kalabiliyor. Her mevsim ziyaret edilebilecek turizm tesisleri olan şehirde kış aylarında Uludağ Kayak Merkezi, yaz aylarında ise Mudanya ve Gemlik gibi tatil beldelerine gidebilirsiniz. 

world

Nasıl Gidilir

Marmara Bölgesi’nden Anadolu, Akdeniz ve Ege şehirlerine geçiş noktasında yer alan Bursa, gelişmiş ve yoğun bir kara yolu ağına sahip. 1997 yılında yenilenen Bursa Otogarı, Terminal Caddesi üzerinde şehir merkezine 14 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’nin her şehrinden ve ilçesinden her gün şehre otobüs bulabilirsiniz. İstanbul’dan Bursa’ya ulaşmak için deniz otobüslerinden de faydalanabilirsiniz. Eminönü, Yenikapı ve Kabataş iskelelerinden hareket eden İDO ve BUDO deniz otobüsleriyle 2 saat içinde Mudanya’ya ulaşmak mümkün. Kış aylarında hava durumuna göre bu seferler ertelenebiliyor veya iptal edilebiliyor. Şehre ulaşmak için bir diğer alternatif olan Bursa-Yenişehir Havalimanı ise şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden direkt uçak bulabileceğiniz havalimanına hem dünyanın hem de ülkemizin diğer şehirlerinden aktarmalı olarak gitme şansınız da var.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Geleneksel Osmanlı ve Türk mutfaklarından pek çok lezzeti de içeren Bursa mutfağı çok zengin ve kebaplardan enfes tatlılara kadar pek çok seçeneğe sahip. Şehirde ilk denemeniz gereken lezzet ise artık Bursa’nın simgesel yemekleri haline gelen İskender kebap ve İnegöl köfte. Şehirde bu lezzetli yemekleri tadabileceğiniz pek çok kaliteli restoran var. Et yemeklerinin çok sevildiği şehirde pideli köfte, kuzu tandır, damat paçası ve ciğer sarması da et severlerin mutlaka denemesi gereken lezzetlerden. Soğuk kış aylarında şipsi çorbası, hamur tutma çorbası, dede çorbası ve düğün çorbası gibi yöresel çorbalarla ısınabilirsiniz.

Sebze severlere hitap eden kaşarlı pırasa, kereviz dolması ve patates köftesi gibi lezzetleri yerel restoranlarında tadabileceğiniz şehir, tatlı severler için de birbirinden güzel tatlılar sunuyor. Kemalpaşa tatlısı, cendere baklavası, cevizli lokum, dilber dudağı ve kestane şekerleri de şehrin en sevilen ve hediyelik olarak alınan tatlıları arasında. Nilüfer Mehmet Akif Ersoy Caddesi üzerinde bulunan Uzan Et Mangal, şık bir konakta geleneksel Bursa lezzetleri sunan Kitap Evi Restaurant, Osmangazi Yiğitler Caddesi üzerinde bulunan Bursa Kebapçısı, Belediye Caddesi üzerinde yer alan Çiçek Izgara ve Kayhan Caddesi’nde pideleriyle ünlü Hacıbey Kebapçısı, şehrin en sevilen restoranlarından sadece bazıları.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Bursa Botanik Parkı: Doğal yaşam kültürünün etkileyici bir örneği olarak 1998 yılında hizmete açılan Bursa Botanik Parkı, aynı zamanda 1. derece doğal sit alanı. 400.000 m2 gibi devasa bir alana yayılan parkta 12.000 metre yürüyüş parkuru, 2500 metre spor aletleriyle döşenmiş koşu yolu ve 1800 metre bisiklet yolu bulunuyor. 8000 ağaç ve 6000 gül ile tam bir doğa cenneti olan parkta çocuklarınızla birlikte doğayla iç içe keyifli bir gün geçirebilir ve spor yapabilirsiniz.

Bursa Ulu Camii: Niğbolu Zaferi’nin ardından yaptırılan Bursa Ulu Camii, şehrin önemli tarihi simgesel yapılarından biri. 1. Bayezid döneminde inşa edilen Ulu Camii, 20 kubbesi ve geniş iç mekanlarıyla ülkemizdeki en büyük camilerden biri. Osmanlıların ünlü hat sanatı örneklerini de inceleyebileceğiniz Ulu Camii, şehir merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde yer alıyor.

Bursa plajları: Bursa, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra güzel plajlarıyla da yaz aylarında turistlerin akınına uğruyor. Şehrin tatil cennetlerinden olan Mudanya ilçesinde bulunan Kurşunlu Plajı, Esence Plajı (Eşkel Plajı), Altınkum Plajı; doğal güzellikleriyle ünlü Gemlik ilçesindeki Karacaali Plajı, Narlı Halk Plajı, Büyükkumla Halk Plajı, Gemsaz Halk Plajı ve tarihi atmosferini koruyan Trilye ilçesindeki Kız Denizi Plajı, yaz aylarında denizin tadını çıkarabileceğiniz ve çevresi kamp alanlarıyla çevrili sevilen Bursa plajları arasında.

Karagöz Müzesi: 2007 yılında hizmete başlayan Karagöz Müzesi, Osmangazi ilçesinde Çekirge Caddesi üzerinde yer alıyor. Sanat evi olarak da hizmet veren müzede Karagöz gösterilerinin yapıldığı bir salon, Karagöz ve Hacivat galerisi, kukla sergileri ve bir atölye var. 700 yıllık kültürel mirasa sahip çıkmayı amaçlayan müzede usta çırak ilişkisiyle eğitimler de veriliyor.

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi: Çocuklar ve gençlerin bilime olan ilgisini arttırmak amacıyla 2012 yılında açılan merkezde planetaryum, simülasyon cihazları, kimya ve fizik atölyeleri, 3 boyutlu sinema salonları ve 12 farklı alanda deneyler gerçekleştirilebilen 135 deney düzeneği bulunuyor. 2500 m2 bir alana sahip merkezde her yaş grubu için özel eğitimler, geziler ve atölye çalışmaları da düzenleniyor. Özellikle çocuklu ailelerin Bursa’da mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden olan bilim merkezi, Osmangazi’de Fuar Caddesi üzerinde yer alıyor. 

Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri: Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucuları Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin türbeleri de şehirde en çok ziyaret edilen yerler arasında. Yüzyıllar boyunca pek çok onarımdan geçen ve aslına uygun olarak restore edilen türbeler, dua eden insanlarla her zaman oldukça yoğun. Osman Gazi Türbesi’ni Tophane semtinde, Osman Gazi Türbesi’ni ise Yiğitler Caddesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil Türbe: Bursa’nın önemli bir simgesel yapısı da 1. Mehmed (Çelebi Mehmed) tarafından 1421 yılında yaptırılan Yeşil Türbe. Bursa’nın her yerinden görülebilecek güzel bir konumda bulunan türbede Osmanlı sarayından pek çok önemli kişinin türbesi yer alıyor. Etkileyici çinileri ve Osmanlı döneminin etkileyici taş işçiliğini yansıtan oymalara sahip Yeşil Türbe, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Tophane Saat Kulesi: Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan ve güzel bir gezi yapabileceğiniz Tophane Parkı içinde bulunan tarihi saat kulesi, 6 kattan oluşuyor. Dört tarafında da saatler bulunan kule, Osmanlı dönemi mimarisini yansıtan en önemli anıtsal eserlerden biri olarak ilgi çekiyor.

Oylat Kaplıcaları: Bursa’nın en ünlü doğal güzelliklerinden olan ve ülkemizdeki en büyük kaplıca alanlarından birine sahip Oylat Kaplıcaları, şehir merkezine 64 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İçme suyu olarak da kullanılan, mineral bakımından çok zengin 40 derecelik şifalı kaynak sularının başta kas ve cilt sorunları olmak üzere pek çok rahatsızlığa iyi geldiği biliniyor. Önemli sağlık merkezlerinin hizmet verdiği kaplıca alanının çevresi de şelaleler ve çağlayanlar ile harika bir doğa yürüyüşü alanı.

Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi: Tofaş şirketi tarafından eski bir ipek fabrikasının restore edilmesi ile 2002 yılında hizmete başlayan bu güzel müze, aynı zamanda ülkemizdeki tek Anadolu arabalarına adanan müze olma özelliğini taşıyor. 17.000 m2 alana yayılan müzede 2600 yıl önce Anadolu’da ilk yapılan arabadan günümüze kadar uzanan zengin bir araba koleksiyonunu keyifle gezebilirsiniz.

Tayyare Kültür Merkezi: 1932 yılında hizmete açılan ve Türkiye’nin ilk modern tiyatro ve konser salonlarından biri olan Tayyare Kültür Merkezi; tarihi değeri, şık mimarisi ve düzenlenen kültürel etkinlikleriyle Bursa’nın önemli sanat merkezlerinden biri konumunda. 700 kişilik gösteri salonu, 4 sergi alanı ve 100 kişilik toplantı salonları bulunan merkezde workshop ve atölye çalışmalarına da katılabilirsiniz.

Bursa Kapalı Çarşı: Tatil alışverişleri için ilk uğranan yerlerden biri olan Bursa Kapalı Çarşı’nın tarihi Orhan Gazi dönemine kadar uzanıyor. Yöresel giysilerden el sanatı ürünlerine, kuyumculardan antikacılara kadar 130 dükkana ev sahipliği yapan tarihi çarşıda el yapımı bakır ürünleri de çok ilgi görüyor.

Muradiye Külliyesi: 2. Murat döneminde yaptırılan ve Bursa’da Osmanlı döneminde yaptırılan son külliye olan Muradiye Külliyesi, Osmangazi’de Muradiye Mahallesi’ne ziyaret edilebilir. 1425 ile 1426 yılları arasında inşa edilmiş külliyenin içindeki medrese, cami, darüşşifa, hamam ve türbeleri gezebilirsiniz. Bahçesinde asırlık çınarların olduğu külliye, taş işçilikleri ve çinileriyle de turistlerin çok ilgisini çekiyor.

Türk İslam Eserleri Müzesi: Yeşil Türbe’nin hemen yanında 1419 yılında inşa edilmiş tarihi medreselerin birinde hizmet veren Türk İslam Eserleri Müzesi’nde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini kapsayarak 13. yüzyıldan günümüze kadar uzanan çiniler, ahşap el işleri, oyma ve metal ürünler, sikkeler, el yazması Kur'an-ı Kerim ve hat sanatı örneklerini inceleyebilirsiniz.

world

Ne Yapılır

Uludağ Kayak Merkezi’nde kış tatili: Hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın en sevilen kış tatili merkezlerinden biri olan Uludağ Kayak Merkezi, Bursa merkezine 93 kilometre uzaklıkta. 11 bin hektar gibi geniş bir alana yayılan kayak merkezinde zorluk derecesine göre düzenlenmiş 30’dan fazla kayak pisti kayakçılara hizmet veriyor. Telesiyejlerle 2000 metre yüksekliğe çıkabileceğiniz, turizm olanaklarını çok geliştiği kayak merkezinde her yaş grubu için özel kayak ve snowboard dersleri alabilir, kayak ekipmanları kiralayabilir; kar motorları, doğa yürüyüşleri ve orman gezileriyle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Doğa yürüyüşleri: Bursa’nın çevresi milli parklar ve doğal güzelliklerle çevrili. Yürüyüş rotalarının ana merkezlerinden olan Uludağ Milli Parkı, 2543 metre yükseklikten panoramik doğa manzaraları izleyebileceğiniz, teleferik ile bölgenin kuş bakışı fotoğraflarını çekebileceğiniz ve temiz dağ havasında keyifli doğa yürüyüşleri yapabileceğini bir yer. Zengin bitki örtüsü ve vahşi yaşam zenginliğiyle de ilgi gören milli parkı her mevsim rehberli turlarla gezebilirsiniz. Özellikle yaz aylarında gezebileceğiniz Kirazlıyayla, Yiğitali Köyü ve Gökçeören Köyü, Paşaçayırı, Gölcük ve Softaboğan Şelalesi de doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz diğer popüler parkurlar.

Göl gezileri: Uludağ yamaçlarında yer alan büyüleyici buzul göllerine Bursa’dan turlar düzenleniyor. Macera ve doğa sporlarını seviyorsanız mutlaka katılmanız gereken bu turlarda 2000 metreden daha derin olan ve çevresi el değmemiş doğal güzelliklerle çevrili ünlü Buzul Göl’ü keşfe çıkabilirsiniz. Çevrelerinde kamp yapabileceğiniz ve her mevsim gezebileceğiniz diğer göller ise Aynalı Göl, Kara göl, Kilimli göl ve Heybeli Göl.

Bursa Teleferik manzaraları: Türkiye’nin ilk teleferiği de olan Bursa Teleferik, 1963’te açıldı ve 2012 yılında yenilendi. 1231 metre yükseklikteki Kadıyayla istasyonu, 1635 metre yükseklikteki Sarıalan istasyonu ve 1810 metre yükseklikteki 2. Bölge Oteller istasyonu arasında seferler düzenleyen teleferik, 1500 kişilik ve 8 kişilik kabinlere sahip. Her 20 saniyede bir hareket eden kabinlerde Uludağ zirvelerine rahat bir yolculuk yapabilir ve bölgenin güzelliklerini kuş bakışı izleyebilirsiniz. 

Tarihi Bursa evleri gezileri: Osmanlıların eski başkenti olan Bursa’da özenle dekore edilmiş Osmanlı konakları, hem tarih severlerin hem de turistlerin çok ilgisini çekiyor. Ahşap süslemeli ve sofalı bu iki katlı evlerin bazıları müze olarak da hizmet veriyor. Tophane Mahallesi'ndeki Kale Sokak, Fevzi Çakmak Bulvarı’ndaki Reyhan Mahallesi ve Osmangazi ilçesinde özenle korunan tarihi Bursa evlerini gezebilirsiniz.

Uluabat Kuş Cenneti gezileri: Bursa’ya 45 kilometre uzaklıktaki Uluabat Gölü kenarında yer alan Uluabat Kuş Cenneti, 20 dönümlük bir arazinde yer alıyor. Tavus kuşu, papağan, paçalı tavuk, keklik ve sülün gibi onlarca çeşit kuş türüne ev sahipliği yapan kuş cenneti, çocuklu aileler için de güzel bir gezi sunuyor. Çevresi yürüyüş yolları ve mesire alanlarıyla çevrili kuş cennetinde yılın yorgunluğunu doğanın içinde atabilirsiniz.

Trilye gezileri: Bursa’nın tarihi Rum balıkçı köylerinden biri olan Trilye, son yıllarda el değmemiş doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla tüm ülkenin dikkatini çekti. Huzurlu sokakları, tarihi evleri, temiz sahili ve kaliteli balıkçı restoranlarıyla her mevsim gezebileceğiniz Trilye’yi rehberli turlarla da keşfe çıkabilir, ilçenin antik kenti ve tarihi yapılarını inceleyebilirsiniz.

Bursa şelaleleri fotoğraf turları: Doğa fotoğrafları çekmeyi seviyorsanız, Bursa’nın her mevsim mavi ve yeşilin pek çok tonunu sunan şelalelerine mutlaka uğramalısınız. Uludağ yamaçlarında kar sularıyla beslenen Küreklidere Şelalesi, yabancı turistlerin en sevdiği şelale olan Saitabat şelalesi, yemyeşil doğal güzellikler içinde dökülen Aras Şelalesi, fay hattının çökmesiyle oluşan Suuçtu Şelalesi ve popüler kamp alanlarıyla çevrili Softaboğan Şelalesi, Bursa şelale turlarının en önemli durakları arasında yer alıyor.

Bursa kaplıcalarında dinlenme: Şehir, jeolojik yapısından dolayı yer altı su kaynakları bakımından da çok zengin ve tarihi boyunca şifalı kaplıcalarıyla önemli bir çekim merkezi olmuş. Bizans ve Osmanlı döneminden kalan kaplıca hamamlarının hizmet verdiği Bursa’da en önemli kaplıca merkezleri ise Çekirge ve Bademli Bahçe’de bulunuyor. Şehir merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz bu bölgelerde kaliteli termal oteller ve tarihi hamamlarda hem şifa bulabilir hem de yorgunluk atabilirsiniz. Kara Mustafa Kaplıcası, Eski Kaplıca, Oylat Kaplıcaları, Tümbüldek Kaplıcası ve Sadağ Kaplıcaları, sağlık turlarıyla tadını çıkarabileceğiniz diğer ünlü kaplıcalar arasında.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Muhafazakâr şehirlerden bir olan Bursa, yılın her dönemi turistlerin yanı sıra Uludağ Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi’nin binlerce öğrencisini de misafir ediyor, bu nedenle oldukça hareketli bir eğlence hayatına sahip. Gece kulübü, bar, meyhane, kafe ve diskolarla her tarza göre eğlence mekanlarının bulunduğu şehirde Arap Şükrü Sokağı’nda bulunan, fasıl ve zengin yemek menüleriyle hizmet veren restoran ve meyhaneler de çok seviliyor. Dünyaca ünlü müzisyenlerin konser verdiği Jolly Joker Bursa, Fatih Sultan Mehmet Bulvarı’nda yer alan ve üniversite öğrencileri tarafından çok sevilen Hayal Kahvesi, konserler ve etkinlikler düzenlenen Bursa Suare, DJ performansları ile eğlenebileceğiniz Cariye Club, M Pub Bar, Address Bar ve Caddeüstü Cafe & Bar, şehrin en popüler eğlence merkezleri arasında.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Yüzlerce yıldır açık olan tarihi çarşıları, bedestenleri ve hanlarıyla keyifli bir tatil alışverişi sunan Bursa’da dünyanın her yerine ihraç edilen tekstil ürünleri, el sanatı eserleri, antikalar ve yöreye özgü lezzetler ile pek çok alışveriş seçeneği bulabilirsiniz. Şehir merkezinde yer alan Bursa Kapalı Çarşı, Koza Han, İpek Han, Antikacılar Çarşısı ve Ayakkabıcılar Çarşısı, yerli ve yabancı turistlerin şehirde alışveriş için en çok uğradığı yerlerden. Bu tarihi mekanlarda ipek şallar, Bursa havluları, el dokuması halılar, kilimler, antikalar ve yöresel hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Bursa’da artık şehrin simgesi haline gelen kestane şekeri, kestane reçeli ve kestane çikolataları da en çok satılan hediyelik eşyalar arasında. Onlarca mağazanın yer aldığı modern alışveriş merkezlerinin de bulunduğu şehirde İstanbul Caddesi üzerindeki Özdilek Bursa AVM, Korupark’ta yer alan Korupark Alışveriş Merkezi, Keresteci Sokak’ta bulabileceğiniz Meridyen Alışveriş Merkezi ve Cemal Nadir Caddesi üzerindeki Zafer Plaza Alışveriş Merkezi ise şehrin en popüler alışveriş merkezleri. 

world

Festival / Fuar

Winterfest Uludağ Festivali: Türkiye’nin en büyük gençlik ve kış festivallerinden biri olan Whitefest Uludağ, her yıl şubat ayı başında Uludağ otellerinde ve kayak merkezinde düzenleniyor. 6 gün boyunca onlarca müzisyen ve grubun konseriyle çok hareketli geçen festivalde mangalda sucuk ekmek partilerine katılabilir, kayak yapabilir ve Uludağ’ın tadını çıkarabilirsiniz.

Uluslararası Bursa Festivali: 1962 yılında beri her yıl düzenlenen ve şehrin en köklü festivallerinden biri olan Uluslararası Bursa Festivali: tüm dünyadan müzisyenler, senfoni orkestraları, müzikaller, caz konserleri ve kültürel yarışmalarla çok ilgi görüyor. Bursa Kültür Sanat Vakfı tarafından gerçekleştirilen festival, haziran veya temmuz aylarında düzenleniyor.  

Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali: 1996 yılından beri her yıl ekim ayında düzenlenen bu eğlenceli festivalde dünyanın pek çok ülkesinden gelen tiyatro topluluklarının sergilediği çocuk ve gençlik oyunlarını izleyebilir; seminerler, söyleşiler, workshop ve atölyelere katılabilirsiniz.

Uluslararası Bursa Karagöz Gölge ve Kukla Oyunları Festivali: 2009 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Mirası olarak kabul edilen gölge ve kukla oyunları, Bursa’nın önemli simge karakterlerinden olan Karagöz ve Hacivat’a adanmış. Her yıl kasım ayı sonunda düzenlenen festival, gölge ve kukla sanatlarını tanıtan etkinlikler, oyun gösterimleri, söyleşiler, workshoplar, atölyeler ve sergilerle çocuklu aileler için de en ideal festivaller arasında.

Uluslararası Bursa Karikatür Bienali: 2007 yılından beri düzenlenen karikatür bienali, dünyaca ünlü karikatür sanatçılarının buluştuğu; söyleşilerin, eğitimlerin ve sergilerin düzenlendiği çok eğlenceli bir etkinlik. Şehrin pek çok mekanında ve bölgesinde etkinliklerin düzenlenen bienalin sonunda ödüller de veriliyor.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali: Belgesel, animasyon ve kurmaca türünde onlarca filmin yarıştığı film festivali, Bursa’nın en yeni ve sevilen festivallerinden biri. Aralık ayı ortasında düzenlenen festivale tüm dünyadan sinema severler ve sanatçılar ilgi gösteriyor.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

1 Ocak (Yılbaşı),
23 Nisan (Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı),
1 Mayıs (İşçi Bayramı),
19 Mayıs (Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı),
30 Ağustos (Zafer Bayramı),
29 Ekim (Cumhuriyet Bayramı),
Ramazan ve Kurban Bayramları

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

- Şehir merkezinde pek çok noktada satış alanları ve dolum merkezleri bulunan BursaKart alarak metro, tramvay ve Burulaş otobüsleri gibi birçok toplu taşıma aracından indirimli olarak faydalanabilirsiniz. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeler ve ören yerlerine giriş için ise Müzekart almanız gerekiyor.

- Bursa’nın tarihi camilerini, türbelerini ve medreselerini gezmeyi planlıyorsanız, mekana uygun giyseler seçmeniz gerekiyor.

- Kış aylarında oldukça soğuk ve kar yağışlı olan Bursa’yı bu mevsimde ziyaret edecekseniz kaymayan ayakkabılar ve sıcak tutacak giysiler bulundurmanızı öneririz. Kış aylarında şehir merkezinden Uludağ Kayak Merkezi’ne kolayca servis de bulabilirsiniz. 

stars

Konaklanması Önerilen Bölgeler

world

Ulaşım

Bursa’nın şehir içi ulaşımı metro, tramvay, Burulaş otobüsleri, özel halk otobüsleri ve minibüsler ile bol seçeneğe sahip. Geniş bir güzergâhı olduğu için tercih edilen Burulaş ve özel halk otobüsleri, sabah 06:00 ile 23:30 arası çalışıyor ve şehrin hemen her caddesinde durakları bulunuyor. 1998 yılından beri hizmet veren Bursaray metro hattı, 2 rota üzerinde Emek, Arabayatağı ve Uludağ Üniversitesi arasında ulaşım hizmeti sağlıyor. Tramvay ise daha çok turistik noktaların bulunduğu Zafer Meydanı, Cumhuriyet Meydanı ve Davutkadı arasına çalışıyor. Şehir merkezine uzak bir konumda Yenişehir ilçesinde yer alan Bursa-Yenişehir Havalimanı’na ise havalimanı servisleri, özel halk otobüsleri, minibüsler ve 24 saat hizmet sunan taksiler ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bursa Otogarı içinde ayrı bir peronları bulunan ilçeler arası minibüsler ise her yarım saatte bir Bursa’nın 17 ilçesi ve köylerine yolcuların ulaşımını sağlıyor.

Nihan Bayram
Nihan Bayram

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

Para birimi