Kütahya Otobüs Bileti Ara

Kütahya Hakkında

Ege Bölgesi’nin iç kesimlerinde kurulan Kütahya, 600 bine yaklaşan nüfusuyla bölgenin önde gelen yerleşimleri arasında. Hisarcık, Tavşanlı, Dumlupınar ve Gediz gibi ilçelerden meydana gelen şehirde binlerce yıldır kesintisiz şekilde yaşam sürüyor. Bir dönem Hititler, Lidyalılar ve Romalılar tarafından yönetilen Kütahya, tarihte Anadolu Selçukluları döneminde uzun süre taht kavgalarına sahne oldu. Şehirde Osmanlı hakimiyetinin başlamasıyla birlikte ise özellikle mimari alanında büyük bir gelişim yaşandı. Bu dönemde Kütahya’da camiler, çeşmeler ve medreseler gibi pek çok eser inşa edildi.

Ziyaretçilerine şifa dağıtan kaplıcalarıyla popülerlik kazanan Kütahya’da rahatlıkla gezebilmek için birkaç gününüzü şehre ayırmanızda fayda var. Frigyalılar döneminden günümüze ulaşan Frig Vadisi, özellikle trekking ile ilgilenenler için harika bir ziyaret noktası. Ülkenin en uzun yürüyüş parkurlarından birine ev sahipliği yapan vadiye Kütahya’nın merkezinden araçla yaklaşık yarım saat içinde gelebilirsiniz. Ayrıca bölgedeki antik kentleri gezerek eski tapınakları ve tiyatroları görebilir, eğer dilerseniz Domaniç ormanlarının yemyeşil atmosferinde piknik yaparak doğaya karışabilirsiniz. Üzeri tamamen çini ile kaplanan ve bu sayede ismini alan Çinili Camii, şehrin muhteşem yapılarından yalnızca bir diğeri. Göz kamaştırıcı işçiliğin eseri olan camide seramikleri inceleyerek fotoğraf çekebilirsiniz. Çini sanatının hayranlık uyandıran diğer örneklerini ise şehir merkezindeki Kütahya Çini Müzesi’nde görerek etkilenebilirsiniz.

Hisar Tepesi üzerinde inşa edilen ve Bizanslılar tarafından eklenen surlarıyla genişleyen Kütahya Kalesi, şehirde muhakkak ziyaret edilmeli. Yoncalı kaplıcalarına geldiğinizde ise hem kış hem de yaz aylarında çeşitli eklem rahatsızlıkları ile dolaşım problemleri başta olmak üzere pek çok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz. Eskişehir, Afyonkarahisar ve Isparta gibi şehirlere hayli yakın sayılan Kütahya’ya bu yerlerden ulaşım genellikle otobüsle sağlanıyor. Şehir merkezinden yaklaşık 45 kilometre uzaklıktaki Zafer Havalimanı ise İstanbul ve Kütahya arasındaki uçuşlarıyla yolcularına hizmet veriyor. Eğer Ankara’dan veya İzmir’den Kütahya’ya gelmeyi planlıyorsanız, yine otobüsler sayesinde yaklaşık birkaç saat içinde şehre ulaşabilmeniz mümkün.

Kütahya Hakkında

Şehir Merkezinden Kütahya Terminali’ne Ulaşım  

Dünyaca ünlü porselenleriyle bilinen Kütahya’da şehirler arası otobüs terminali kentin merkezine hayli yakın konumlanıyor. Bu sayede minibüsleri veya belediye otobüslerini kullanarak merkezden Türkiye’nin çeşitli noktalarına seferler düzenlenen terminale erişebilirsiniz. İçerisinde restoran, otobüs peronları ve otopark gibi alanlar bulunan terminale ayrıca taksiyle yolculuk mümkün. 

Servis Aracı  

Kütahya’dan sefer düzenleyen pek çok otobüs şirketi yolcularına servisler aracılığıyla terminale ulaşma imkanı sağlıyor. Dumlupınar, Hisarcık, Emet ve Gediz gibi şehir merkezine yayılan farklı noktalardan bineceğiniz araçlar sayesinde Kütahya Terminali’ne birkaç dakikada gelme fırsatı bulabilirsiniz. Üstelik taksi veya minibüslerin aksine seyahat şirketlerinin servislerine ücret ödemenize gerek yok. 

Minibüs   

Kütahya’da oldukça yaygın bir minibüs ağı mevcut ve bu araçlarla merkez ile terminal arasında yolculuğunuzu tamamlayabilirsiniz. Son derece uygun ücretleri ile öne çıkan minibüslerin durakları kentin farklı yerlerinde karşınıza çıkacak. Buralardan bineceğiniz pratik araçlarla ortalama 10 dakikada Kütahya Otobüs Terminali’nin giriş kapısına erişebilirsiniz. 

Taksi

Kütahya Otobüs Terminali’ne daha hızlı gelmek adına şehir içinde dilediğiniz noktaya taksi çağırabilirsiniz. Ücretleri gidilen mesafeye göre belirlenen araçların geniş koltukları ve bagajları sayesinde yolculuk son derece rahat. Üstelik taksinizi otobüs kalkış saatine uygun olarak önceden çağırdığınızda fazla zaman kaybetmeden yola koyulma şansı bulabilirsiniz. 

Otobüs  

Kütahya şehir içi ulaşımda genel olarak otobüsler sıklıkla tercih ediliyor. Uygun fiyatlı ve kısmen hızlı sayılan bu araçlardan terminale yapacağınız yolculuk esnasında faydalanabilirsiniz. Kütahya kent içi otobüsleri için gerekli bileti ise satış noktalarından satın almak mümkün. 

Kütahya Hakkında

Kütahya Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım 

Kütahya’nın merkezi bir yerinde konumlanan otobüs terminalinden kentin farklı noktalarına belediye otobüsü, servis aracı, taksi veya minibüs gibi alternatif taşıtlarla yolculuk yapılabiliyor. Taksiler fazla zaman kaybetmeden terminalden merkeze seyahat için ideal. Buna karşılık bu araçların ücretlerinin otobüs veya minibüslerden daha yüksek olduğunu anımsatalım. Servisler ise ücret ödemeden Kütahya Otobüs Terminali’nden şehrin çeşitli noktalarına doğru yola çıkanlara hizmet veriyor. 

Servis Aracı  

Kütahya Otobüs Terminali’nde yıl boyunca sürekli merkeze transfer olanağı sağlayan servisler mevcut. Hisarcık, Altıntaş, Emet, Gediz ve Dumlupınar gibi noktalardan geçen servislere bindiğinizde ücretsiz şekilde varış noktanıza erişebilirsiniz. Üstelik servis araçları bavullarını kolayca taşımak isteyenler için de uygun alternatiflerden. Kütahya Terminali’nden kalkan servisler genellikle doluluğa göre hareket ediyor. Bu nedenle otobüsten indikten sonra servisle yolculuğa devam etmek için biraz beklemeniz gerekebilir. 

Minibüs  

Kütahya’da yolcuların seyahatini kolaylaştıran terminalden minibüse binerek de merkeze erişim sağlayabilirsiniz. Belirli hareket saati bulunmayan minibüslere yolculuk ücretini nakit ödemek mümkün. Otobüs terminalinden hareket eden araçların toplam yolculuk süresi ise Kütahya içinde gidilen noktaya bağlı olarak değişiyor. 

Taksi

Kütahya Otobüs Terminali’nde servis, minibüs veya otobüs gibi araçları beklemek istemediğinizde doğrudan taksiye binebilirsiniz. Ayrıca terminalin çevresinde pek çok taksi durağı bulunuyor. Böylece terminal içinde taksi göremezseniz telefonla hızlıca araç isteyebilirsiniz. 

Otobüs 

Kütahya’da şehir içi ulaşımı büyük oranda rahatlatan belediye otobüslerini dilerseniz terminalden merkeze gelmek için kullanabilirsiniz. Terminalden hareket ederek pek çok duraktan geçen otobüslerin yolculuk süresi gidilen noktaya göre 10-20 dakika arasında değişiyor. Kütahya’da belediye otobüslerinin ücretleri de bütçenizi zorlamayacak düzeyde. Ancak sınırlı zamanı olanlar için bu araçların taksi veya minibüsten daha yavaş kalabileceğini hatırlatalım.  

En Çok Tercih Edilen Kütahya Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Kütahya
80 TL617 sa
roomİzmir - Kütahya
85 TL65 sa 15 dk
roomAnkara - Kütahya
60 TL24 sa 45 dk
roomAdana - Kütahya
130 TL1013 sa
roomBursa - Kütahya
35 TL172 sa 15 dk
roomAntalya - Kütahya
75 TL236 sa
Kütahya Ortalama Sıcaklık
 • Pazar
  31 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  27 /Hava Durumu
 • Salı
  27 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  29 /Hava Durumu
 • Perşembe
  29 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  6 saat schedule
 • İzmir
  5 saat schedule
 • Ankara
  4 saat schedule
 • Adana
  11 saat schedule
 • Bursa
  2 saat schedule
 • Antalya
  4 saat schedule
 • Trabzon
  17 saat schedule