Gümüşhane Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Gümüşhane Hakkında

Eski dönemlerde daha çok ‘’Canca’’ ismiyle anılan Gümüşhane, Karadeniz Bölgesi’ne bağlı tarihi bir şehir. Günümüzden yüzyıllar öncesinde Anadolu’da hakimiyet kuran Perslerin ardından Pontus Krallığı’nın yönetimine giren Gümüşhane’de sonrasında Trabzon Rum İmparatorluğu ve Osmanlı Devleti etkili oldu. Çevresini saran Trabzon, Bayburt, Erzincan ve Giresun gibi şehirlerden otobüs seferleriyle kolayca ulaşılan şehrin yerleşik nüfusu yaklaşık olarak 150 bin dolayında. Şehirde özellikle sanayinin çok fazla gelişmiş olmaması ve iş olanaklarının yetersizliği nedeniyle nüfus azalma eğilimi gösteriyor. Gümüşhane’nin hava şartları ise özellikle güney ve kuzey bölgelerinde büyük ölçüde değişiyor. Karadeniz ikliminin etkisindeki kuzeye karşılık daha geniş bir alandan meydana gelen güneyde Doğu Anadolu’nun serin ve sert iklim koşullarından bahsetmek mümkün. Ayrıca Gümüşhane’nin iç kesimlerine doğru inildikçe kış ve yaz arasındaki sıcaklık farklı yükseliyor. Torul, Kelkit, Şiran ve Köse gibi ilçelerden meydana gelen Gümüşhane’de yemyeşil vadilerin arasından kıvrılarak ilerleyen yollara denk gelebilir, dilediğiniz yerde mola vererek karşılaştığınız manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

Sadak ismi ile de bilinen Satala Antik Kenti, şehir merkezinden yaklaşık 100 kilometre mesafedeki çok eski bir yerleşim. Tarihte bölgede egemen olan Romalılar tarafından daha çok askeri faaliyetler için kullanıldığı bilinen kentte uzun bir köprü de yer alıyordu. Şimdilerde ise bu köprünün yalnızca bazı kısımları sağlam kalarak bugüne ulaşmış durumda. Eskiden hayli önemli bir Rum kenti olan Santa ise tek kattan meydana gelen evleri, eski çeşmeleri ve kiliseleriyle görülmeye değer duraklardan. Ayrıca 1300’lü yılların ortalarında inşa edildiği bilinen İmera Manastırı, kuşkusuz şehrin en iyi korunarak günümüze gelebilen bir diğer yapısı. Tüm bu harika mimarilerin yanı sıra Gümüşhane’nin kültürel değerlerini ve geleneklerini muazzam biçimde yansıtan konakları görmeyi ihmal etmemelisiniz. Tarihi zenginlikler kadar doğanın armağanı olan güzelliklere de tanıklık etmek isteyen ziyaretçiler, özellikle astım hastalarının rahatlamasına yardımcı olan Karaca Mağarası’nın yolunu tutmalılar. Işıklandırılan mağaranın derinliği 100 metrenin üzerinde. Zigana Köyü’nün yakınlarındaki Limni Gölü ise huzur dolu doğal atmosferi sayesinde piknik için bölgeye gelen ailelerin gözdesi. Eğer Gümüşhane gezinizi sonlandırmadan yöresel tatlardan satın almak isterseniz, genellikle içi cevizle doldurulan kömeyi tercih edebilirsiniz. Şehrin diğer bir meşhur atıştırmalığı ise dut pestili. Gümüşhane’ye başta Doğu Karadeniz olmak üzere Türkiye’nin pek çok noktasındaki şehirlerden direkt otobüs seferleriyle ulaşma imkanınız var.

Gümüşhane Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Gümüşhane Otobüs Terminali’nden merkeze ücretsiz servis aracı, minibüs veya taksi gibi alternatif taşıtlarla yolculuk yapılabiliyor. Terminalden Gümüşhane’nin merkezine seyahat ise normal koşullarda 20-25 dakika kadar sürüyor. 

Yolcu Servisleri 

Gümüşhane Otobüs Terminali’ne indikten sonra direkt olarak servis araçlarına binebilir ve kent merkezine gelebilirsiniz. Servisle merkeze yapılan yolculuk genellikle 25 dakikada tamamlanıyor. Üstelik ücretsiz servisler Gümüşhane içinde pek çok nokta üzerinden geçerek yolculara rahatlık sağlıyor. 

Minibüs  

Gümüşhane Otobüs Terminali’nden kalkan bütçe dostu minibüslerle uygun fiyata şehrin çeşitli bölgelerine seyahat edebilirsiniz. Minibüs güzergahlarını ve ücretlerini ise sürücülerle görüşerek öğrenebilirsiniz.  

Taksi 

Terminalden Gümüşhane’nin fazla büyük sayılmayan merkezine taksiyle ulaşım ise bir başka konforlu seçenek. 7 gün 24 saat hizmet veren araçlara Gümüşhane Terminali’nden gece geç vakitte de binebilirsiniz. Taksiler ayrıca bagajı ağır yolcular için varış noktasına rahatça direkt ulaşım olanağı sağlıyor. 

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Gümüşhane Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Gümüşhane otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Gümüşhane otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Gümüşhane otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Gümüşhane yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Gümüşhane 17 saat , Ankara - Gümüşhane 13 saat , Adana - Gümüşhane 14 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Gümüşhane seferleri bulunuyor?
expand_more
Bayburt Özlem Seyahat, Lüks Gümüşhane, Vadi Şirinkent Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden Gümüşhane seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  16 saat schedule
 • Ankara
  12 saat schedule
 • Adana
  14 saat schedule
 • Bursa
  19 saat schedule
 • Antalya
  17 saat schedule
 • Trabzon
  2 saat schedule
map placeholder
expand_less