Eskişehir Otobüs Bileti Ara

Hititlerin eski başkentine ev sahipliği yapan Eskişehir, Türkiye’nin en modern ve gelişmiş yerleşimlerinin başında sayılıyor. 1 milyona yaklaşan şehir nüfusunun büyük kısmı ise gençlerden oluşuyor. Kuşkusuz bunda eğitim görmek için ülkenin farklı noktalarından gelerek yerleşen üniversite öğrencilerinin payı hayli fazla. Tarihi İpek Yolu’nun bir bölümüne ev sahipliği yapan Eskişehir’de ticari faaliyetler geçmişte olduğu gibi bugün de önemli. Üstelik tüm bu ekonomik zenginliğinin yanı sıra Eskişehir tam bir kültür şehri. Uluslararası Eskişehir Dans Festivali, Nasreddin Hoca Doğum Şenlikleri ve Uluslararası Eskişehir Festivali gibi farklı dönemlerde gerçekleşen etkinlikler sayesinde şehir canlılığını bir an olsun kaybetmiyor.

Porsuk Çayı’nın üzerinde süzülen gondollarıyla Venedik’e benzetilen şehirde hangi mevsim olursa olsun her daim keyifli vakit geçirebileceğiniz aktivite seçenekleri bulmanız mümkün. Adeta masal evreninden çıkmış gibi görünen şatosuyla özellikle çocuklu aileleri cezbeden Sazova Parkı’nı muhakkak görmelisiniz. Binlerce metrekarelik alana yayılan parka ücretsiz olarak girebilirsiniz. Sazova Parkı’nın içerisinde bulunan yapay göletin etrafında yapacağınız yürüyüş ve Japon Bahçesi’nde çıkacağınız gezintinin ardından üzerinizdeki yorgunluğu atmak için civardaki kafelerin yolunu tutabilirsiniz. Eskişehir’de ilk Türk yerleşimlerinin başladığı bölge olan Odunpazarı’nda bulunan tarihi evler ise geleneksel bölge mimarisinin göz kamaştıran örnekleri arasında sayılıyor. Ahşap çatılı renkli evler ayrıca fotoğraf karelerine enfes bir fon oluşturuyor. Şehir merkezinde kıvrılarak uzayıp giden Porsuk Çayı’nın kıyısında bir şeyler içmekse yaz aylarında Eskişehir’in olmazsa olmazlarından. Üstelik havalar ısındığında çayın kenarında kurulan yapay plajda güneşlenmek bile ihtimaller dahilinde.

Eskişehir’in tarihi caddelerini arşınlarken burnunuza gelen nefis kokuları takip edin. Sizi şehrin meşhur çiböreklerine getirecek. ‘’Çi’’ sözcüğü Tatar dilinde lezzetli anlamına geliyor. Gerçekten de burada yapılan börekler tam anlamıyla enfes. Yoğurt ve et gibi malzemelerden yapılan balaban yemeği, haşhaşlı ekmek, met helvası, kıvırma böreği ve köfte çorbası ise şehirde tıpkı yerli sakinlerin olduğu gibi yöresel tatlarla ilgili ziyaretçilerin de beğenisini kazanıyor. Ankara ile İstanbul arasındaki konumu sayesinde Eskişehir’e ulaşmak otobüs veya tren gibi araçlarla hayli rahat. Özellikle yakınlardaki yerleşimlerden günün farklı saatlerinde gerçekleşen seferlerle hem pratik hem de bir hayli rahat yolculuğun ardından şehre gelebilirsiniz. 

Eskişehir Ortalama Sıcaklık
 • Pazartesi
  20 /Hava Durumu
 • Salı
  20 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  20 /Hava Durumu
 • Perşembe
  19 /Hava Durumu
 • Cuma
  20 /Hava Durumu