Taşıt kredisi kullanmak için hangi sigortaları yaptırılmalı?

Bazı bankalar taşıt kredisi kampanyalarını yayınlarken kaskosu banka tarafından yapılan ve kaskosu dışarıdan yapılan araçlar için ayrı faiz oranı uygulayabilir. Yasal bir zorunluluğu olmamasına rağmen tercihinize göre dilerseniz kredi kullandığınız bankadan dilerseniz sigortacınızdan kaskonuzu yaptırabilirsiniz. (Not: Kredi kullanarak araç aldığınız için poliçenizde bankanın ‘rehinli alacaklı’ olarak gösterilmesi banka tarafından istenir.) 

Bankalar kredi kullandırımında vade bitene kadar borcun ödenmesini garanti altına almak için hayat sigortası ya da ferdi kaza sigortası yaptırmanızı önerebilir. Bu sigortaların yasal bir zorunluluğu olmamasına rağmen, yaptırmanız durumunda sigorta kapsamında yaşanabilecek beklenmedik durumlarda kredi ödemeniz güvence altında olacaktır.

Hamide Nazli

Hamide Nazli

İstanbul Üniversitesi Banka ve Sigortacılık mezunu. Lise yıllarından beri aktif olarak çalıştığı sigorta sektöründe deneyim kazandıktan sonra Enuygun’a Sigorta Uzmanı olarak katıldı. 2017 yılından beri sigorta kullanıcılarına iyi bir deneyim sunmak için çalışıyor.