İkinci el taşıt kredisi şartları nelerdir?

İkinci el taşıt kredisi şartları nelerdir?

ezgisuogenler
İkinci el taşıt kredisi şartları nelerdir?

Araç hayali kuran herkes, bütçesine bağlı olarak yeni veya ikinci el araç seçeneklerini değerlendirir. İkinci el taşıt kredisi, bu bağlamda önemli bir finansman seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. İkinci el taşıt kredisi hakkında detaylı bilgi için, konuyla ilgili hazırladığımız kapsamlı yazımızı inceleyebilirsiniz. İşte detaylar!

İçindekiler

İkinci el taşıt kredisi nedir?

ikinciel_tasit.jpg

Bankalar, taşıt kredisi ürünlerini 0 km ve ikinci el araçlar için farklı şartlarla sunar. Ancak ikinci el araç alımlarında, taşıtın yaşına bağlı olarak bankadan alınabilecek kredi tutarı değişkenlik gösterir. Bankalar ve kredi kuruluşları, araç yaşına bağlı olarak farklılık göstermekle birlikte genellikle en fazla 10 yaşındaki ikinci el araçlar için kredi imkanı sunarken, tüketici finansman şirketleri ise ikinci el araç yaşını 15'e kadar kabul eder. Bu uygulama kurumdan kuruma değişir. 

İkinci el taşıt kredisi almak için gereken şartlar nelerdir?

İkinci el taşıt kredisi almak istediğinizde, bankaların genellikle aradığı bazı temel şartlar bulunur. İşte bu şartlardan bazıları:

 • Kredi başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş olması,
 • Kredi başvuru sahibinin düzenli bir gelirinin olması,
 • Kredi başvuru sahibinin kredi notunun yeterli düzeyde olması.

İkinci el taşıt kredisi faiz oranları ne kadar?

ikinci el taşıt kredi

İkinci el taşıt kredisi hesaplaması yapıldığında mevcut faiz oranları, bankalardan bankalara değişiklik gösterebilir. Faiz oranı, kredi miktarının anapara ve faiz ödemeleriyle birlikte ödeneceği süre boyunca toplam ödeme tutarını belirler. Bu faiz oranları genellikle aylık olarak ifade edilir ve yüzde cinsinden belirlenir. İkinci el taşıt kredisi faiz oranları, genellikle yeni araç kredisi faiz oranlarına göre daha yüksek olabilir. 

İkinci el taşıt kredisi limiti ve vade oranları ne kadar?

ikinci el taşıt kredi faiz

BDDK, çekilebilecek kredi miktarını ve vade sayısını, aylık olarak belirlenen TSB tarafından yayınlanan kasko değer listesine göre ayarlar. Bu kasko değer listesi, çekilebilecek kredi tutarını ve vade sayısını belirlemek için temel bir referans sağlar. Değerlerin 2023 yılına göre güncel hali:

Kasko DeğeriÇekilebilir Kredi Oranı
0 - 400.000 TL%70
400.000 - 800.000 TL%50
8000.001 TL - 1.200.000 TL%30
1.200.001 TL – 2.000.000 TL%20

 

İkinci el taşıt kredisi tutar ve vade aralıkları aşağıdaki gibidir:

 • 0-400.000 TL aralığındaki araçlar için en fazla 48 ay vade ile taşıt kredisi kullanılabilir.
 • 400.001 TL - 800.000 TL aralığındaki araçlar için en fazla 36 ay vade ile taşıt kredisi kullanılabilir.
 • 800.001 TL - 1.200.000 TL aralığındaki araçlar için en fazla 24 ay vade ile taşıt kredisi kullanılabilir.
 • 1.200.001 TL - 2.000.000 TL aralığındaki araçlar için en fazla 12 ay vadeye kadar taşıt kredisi kullanılabilir.
 • 2.000.000 TL üzerindeki araçlar için taşıt kredisi kullanma imkanı bulunmuyor.

İkinci el taşıt kredisi alırken nelere dikkat edilmeli?

ikinci el tasıt kredi oran

İkinci el taşıt kredisi almak isteyenlerin, kredi başvurusu yapmadan önce bankaların kredi şartlarını inceleme gerekir. İşte ikinci el taşıt kredisi almadan önce dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • İkinci el araç seçerken dikkatli olunmalıdır. Araçların özellikle hasar kayıtlarına bakılmalı ve bu konuda uzman bir kişiden yardım alınmalıdır.
 • Kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu kontrol edin. Kredi notunuz düşük ise öncelikle kredi notunuzu yükseltmeye çalışın.
 • Kredi tarihindeki gecikmelerin ve borçların ödenmiş olması, kredi başvurunuzun onaylanmasını kolaylaştırır.
 • Kredi başvurusu yaparken gereken belgeleri tam olarak hazırlayın. 

İkinci el taşıt kredisi kaç modele kadar verilir?

taşıt kredi araba

İkinci el taşıt kredisi veren bankalar genellikle 8 yaşa kadar olan araçları finanse ederken, bazı bankalarda bu sınır 10 yaşa kadar çıkabilir. Ancak, yaş sınırı bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bazı bankalar aracın yaşına bağlı olarak farklı maksimum vade uygulamaları da yapar. Bu nedenle, ikinci el taşıt kredisi almadan önce tercih edeceğiniz bankanın yaş sınırı ve vade politikalarının mutlaka incelenmesi gerekir.

İhtiyaç duyduğunuz vade ve tutarı taşıt kredisi hesaplama aracı girerek kolayca sorgulama yapabilir ve bankaların sunduğu faiz oranlarını karşılaştırabilirsiniz. En avantajlı ikinci el taşıt kredi seçeneğini sayfamız üzerinden kolaylıkla bulabilirsiniz.

İkinci el taşıt kredisi başvuru şartları

tasıt kredisi

İkinci el taşıt kredisi başvurusu yapmak isteyenler, belirli şartları yerine getirmelidir. Bu şartlar bankadan bankaya değişebilir, ancak genellikle aşağıdaki şartlar aranır:

 • Yaş Sınırı: Bankaların çoğu ikinci el taşıt kredisi vermek için minimum yaş sınırı belirlemişlerdir. Bu sınır genellikle 18 ila 70 yaş arasında değişebilir.
 • Gelir Belgesi: Bankalar, kredi başvurusu yapan kişilerin gelir belgesi sunmasını talep ederler. Bu belge, çalışanlar için maaş bordrosu veya işveren tarafından imzalanmış bir yazı, serbest meslek sahipleri için vergi beyannamesi veya bağımsız çalışanlar için banka hesap özeti olabilir.
 • Kredi Notu: Bankalar, kredi notu gibi finansal geçmişi gösteren bilgilere de bakarlar. Bu nedenle, düzenli olarak kredi kartı veya fatura ödemeleri yaparak kredi notunu yükseltmek, daha iyi bir kredi teklifi almanıza yardımcı olabilir.
 • Kasko Sigortası: Bankalar, aracın sigortalanması için kasko poliçesi satın almanızı talep edebilirler.

Size uygun ikinci el taşıt kredisi hakkında daha fazla bilgi almak ve adımlarınızı atmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Unutmayın, araç alımıyla ilgili doğru kararlarınız sizi hedefinize daha da yaklaştıracaktır. Siz de ikinci el taşıt kredisi başvuru yapmadan önce, ilgili bankanın gerekliliklerini öğrenmeyi ve başvurunun sizin için uygun olup olmadığını değerlendirmeyi unutmayın!

*Bu içerik bir yatırım tavsiyesi değildir, sadece bilgi amacı taşır.


Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
50 Yazı Sayısı
İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, kariyeri boyunca sektör öncüsü pek çok firmada içerik editörlüğü yaptı.
Popüler Yazılar
Kredi kartı puanlarını kullanabileceğiniz siteler
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
25 Haziran 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9932314
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
25 Haziran 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9923771
Paranı değerlendirebileceğin yatırım araçları
Serpil Günel
Serpil Günel
25 Haziran 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9917210
Altın yatırımı nasıl yapılır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
25 Haziran 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9916847

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin
Bu sayfada sunulan verilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemekte olup, finansal enstrümanlara ait bilgilerin gerçek zamanlı olmayabileceği ve belirli bir gecikmeyle sunulduğu dikkate alınmalıdır.