Debit kart ne işe yarar?

Debit kart (banka kartı), en eski bankacılık ürünlerinden biridir. Özellikle çeşitli gerekçeler ile kredi kartı kullanmak istemeyenlerin tercihi olan debit kartlar, banka müşterilerinin banka hesaplarındaki tutarları kadar para çekebilmesini ve harcamasını sağlar. İçeriğimizde debit kart nedir, nasıl alınır, kredi kartı ile farkları nelerdir gibi pek çok sorunun yanıtını bulabilirsiniz.

İçindekiler

Debit kart nedir?

elinde kredi kartı tutan kişi

Öncelikle “debit” terimine bakmak gerekirse; finans sektöründe bir banka hesabından para çekmek anlamına gelir. İlgili banka hesabından para çekilmesi, POS cihazları üzerinden alışveriş yapılması gibi pek çok işlem debit içerisinde kabul edilir. Bir başka deyiş ile debit, vadesiz olarak anlık varlık (para) kaybı demektir. Debit kart ise bu tür işlemlerin yapılabildiği banka kartlarıdır. En yaygın örnekleri arasında maaş kartları yer alır. Harcama üzerine olduğu için bu kartlara ödeme kartı da denir. Debit kart ile yapılan harcamalar, banka hesabındaki mevcut paradan direkt olarak düşer. Bu nedenle ilgili banka hesabında anlık olarak bulunan bakiye kadar harcama yapılabilir, borç ödenebilir veya para çekilebilir. Bu kartlar, bağlı olduğu banka hesabındaki limit kadar harcama yapabilmenize olanak tanır. Fiziki olarak nakit taşıma ihtiyacını azaltması, şifreleme yöntemi ile güvenlik sunması, ATM’lerden kolayca para çekmeye izin vermesi debit kartların öne çıkan özellikleridir.

Debit kartlarda yer alan bilgiler nelerdir?

debit kart bilgilerini kontrol eden adam

Kişisel bir banka kartı olarak debit kart, kredi kartlarına benzer şekilde çeşitli bilgiler içerir. Bu bilgilerin bazıları kartın üzerinde bulunurken bazılarına online bankacılık kanallarından erişilebilir:

 • Ödeme sistemleri sağlayıcısı (VISA, Master, Maestro)
 • Kart sahibinin adı ve soyadı
 • 16 haneli kart numarası
 • Kart sahibinin müşteri numarası
 • Kart sahibinin hesap numarası
 • Kartın IBAN bilgisi
 • Son kullanma tarihi
 • CVV kodu
 • İlgili bankanın logosu

Debit mastercard ne demek?

cüzdanda kredi kartları

Mastercard ABD menşeli bir finans şirketidir. Banka kartı ve kredi kartı şirketi olarak da bilinir ve sektörünün dünya ölçeğindeki en büyük isimlerinden biridir. Debit Mastercard ise bu finans şirketinin sunduğu ödeme kartı / banka kartıdır. Kartınızın söz konusu finans şirketine ait olduğunu ön yüzündeki Mastercard logosundan anlayabilirsiniz. Bununla beraber, kart numaranızın ilk hanesi 5 ise yine Mastercard kullanıyorsunuz demektir. Debit Mastercard, yurt dışı dahil olmak üzere bağlı bulunduğu finans şirketinin geçerli olduğu her yerde kullanılabilir.

Debit kart nasıl alınır?

debit kart alan kişi

Debit kart almak için müşterisi olmak istediğiniz bankanın bir şubesine gitmeniz gerekir. Aynı zamanda şubeye gitmenize gerek kalmadan online olarak da kartınızı edinebilirsiniz. Şubelerdeki gişe hizmetlerine danışarak debit kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Genellikle bunun için devamlı bir aylık gelire sahip olmanız şart değildir. Başvuru sürecinde ise genelde istenen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanın aslı ya da fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Banka kartı çıkarmak isteyen kişinin güncel adres bilgisi
 • Banka kartı almak isteyen kişinin güncel iletişim bilgileri
 • Meslek bilgisi
 • Gelir belgesi

Bu ve benzeri belgeler ile debit kart almak istediğiniz bankaya gidebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuzun ardından ilgili bankada adınıza bir hesap açılır ve kartınız da teslim edilir. Genelde banka kartı teslim süreci 1 ila 15 iş günleri arasında gerçekleşir.

Online mevduat hesabı açma süreci, geleneksel bankacılık işlemlerine göre çok daha hızlı ve kolaydır. Online mevduat hesabı açmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Debit kart almak için yaş sınırı nedir?

18 yaşından büyük kişiler kendileri için banka hesabı açabilir ve debit kart alabilir. 18 yaşından küçükler için ise aile vekaleti gereklidir. Bunun yanı sıra 18 yaşını geçmemiş kişilerin banka kartı süreçleri bankadan bankaya değişebilir.

Debit kart ile hangi işlemler yapılır?

kredi kartıyla telefonda işlem

Bu banka kartları, mevcut bakiyeniz kadar harcama yapabilmenize olanak tanır. Bu nedenle güncel bakiyenizin yeterli geldiği ölçüde harcama yapabilirsiniz. Buna göre debit kart işlemleri ne demek merak ediyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz:

 • ATM’lerde para yatırma ve para çekme
 • Hesap bakiyesi öğrenme
 • Hesap ekstresi alma
 • Kredi kartı borcu ödeme
 • Fatura ödeme
 • EFT işlemleri
 • POS cihazı üzerinden ödeme ve alışveriş yapma

Genel olarak debit kartlar ile yapabileceğiniz işlemler bunları kapsar. Bununla beraber bankaların güncel ürün ve hizmetlerine göre farklı işlemler de söz konusu olabilir.

Debit kart ile neler alınır?

debit kartlar

Debit kart, kişinin kendisine ait banka hesabında bulunan parasını harcamasına olanak tanır. Bu nedenle, kullanıcının ilgili hesabındaki güncel bakiye bilgisi yettiği ölçüde debit kartlar ile her tür alışveriş yapılabilir. Fiziki ortamda POS cihazları üzerinden her tür alışverişinizi gerçekleştirebilir, ATM’lerden para çekerek de nakit alışverişte bulunabilirsiniz. Bu doğrultuda market alışverişi, mağaza alışverişi, pazar alışverişi, konaklama, kafeterya harcamaları gibi pek çok harcamada debit kartınızı kullanabilirsiniz.

Debit kartı hesap kartı olarak kullanılabiliyor mu?

Debit kart, maaş kartı ya da hesap kartı olarak da bilinir. Bu nedenle evet, debit kartlar aynı zamanda ilgili banka hesabının kartıdır ve bu şekilde kullanılabilir.

Temassız özellik debit kartlarda bulunuyor mu?

Chip ve temassız işlem işareti olan her kart ile temassız işlem yapılabilir. Buna debit kartlar da dahildir. Bunun için ise kartınızın chip fonksiyonunun olması, temassız kullanıma açık olması ve ilgili banka hesabınızda yeterli bakiyenin bulunması gerekir. Böylelikle temassız debit kartınızı, temassız özelliğe sahip POS cihazına ya da ödeme kaydedici cihaza (ÖKC) yaklaştırarak ödeme yapabilirsiniz.

Debit kart ile kredi kartı arasındaki fark nedir?

debit kart ile pos cihazı işlemi

 • Debit kartların / banka kartlarının en önemli özelliklerinden biri hesaptaki mevcut bakiye kadar harcama yapılabilmesidir. Debit kartınız ile harcama yaparken yalnızca ilgili banka hesabınızdaki parayı kullanabilirsiniz. Bir diğer deyiş ile debit kartınız ile yaptığınız harcamalarda bankanıza borçlanmazsınız. Kredi kartlarında ise borçlanma söz konusudur.
 • Bunun yanı sıra debit kart ile harcamalar taksitlendirilemez. Oysa kredi kartları, alışverişlerde taksit olanağı sunar.  
 • Bir diğer önemli fark ise kredi kartlarının faiz almasıdır. Bunun nedeni kredi kartı harcamalarında esasında bankadan borç alınmasıdır ve bu tutarın, daha sonraki dönemde ödenmesi gerekir.
 • Kredi kartları, müşterisi olduğunuz bankadaki kredi geçmişinizin oluşturulmasında önemli bir etkendir. Debit kartınız ise sadece gerçekte sahip olduğunuz miktarı kullanabildiğiniz kartınızdır.
 • Kredi kartlarının ekstreleri, her ay sonunda ya da belirlenen tarihte detaylı olarak müşterilere gönderilir. Debit kartlarda ise ekstre uygulaması yoktur.

Debit kart indirim tutarı iadesi nedir?

debit kart pos cihazı ödemesi

Bazı debit kartlar / banka kartları; kredi kartlarındakine benzer şekilde ödüllendirme sistemine sahiptir. Buna göre; debit kartlar ile bazı satın alma ve harcamalarda belirli oranlarında ücret iadesi yapılır. Bu kampanyalar, yurt içi ya da yurt dışı harcamalarına göre değişebilir. Ayrıca bankaların ödüllendirme sistemine göre indirim iadesi tüm harcamalarda ya da belirli alışverişlerde geçerli olabilir. Bunun yanı sıra çeşitli iş birlikleri neticesinde bankalar, online alışverişlerde sepet indirimi de yapabilir. Böylelikle, belirlenen tutarın üzerinde online alışveriş yapanlar indirim kazanabilir.

Visa debit kart nedir?

Visa şirketi de ABD menşeli, çok uluslu bir finans şirketidir. Şirkete ait olan debit kartlara Visa debit denilebilir. Bu kartları da Visa’nın geçerli olduğu tüm POS cihazlarında, elektronik ödeme kanallarında vs. kullanabilirsiniz. Buna yurt dışı da dahildir. Şirkete ait bir kart kullandığınızı kartınızın ön yüzündeki Visa logosundan anlayabilirsiniz. Ek olarak eğer kartınızdaki ilk rakam 4 ise yine Visa kart kullanıyorsunuz demektir.

Debit kartlar, günlük finansal işlemlerimizi hızlandırırken aynı zamanda harcamalarımızı kontrol altında tutmamıza olanak tanır. Temassız özellikleri ile pratik ve güvenli bir ödeme yöntemi sunan bu kartlar, bankacılık dünyasının vazgeçilmez bir parçasıdır. Hesap kartı olarak da bilinen debit kartlar, maaş ödemelerinden fatura ödemelerine kadar geniş bir yelpazede kullanılabilir.


Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
50 Yazı Sayısı
İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, kariyeri boyunca sektör öncüsü pek çok firmada içerik editörlüğü yaptı.
Popüler Yazılar
Kredi kartı puanlarını kullanabileceğiniz siteler
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
24 Nisan 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9924032
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
24 Nisan 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9921133
Altın yatırımı nasıl yapılır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
24 Nisan 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9913122
Evlilik kredisi nasıl alınır?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
23 Nisan 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9911908

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin
Bu sayfada sunulan verilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemekte olup, finansal enstrümanlara ait bilgilerin gerçek zamanlı olmayabileceği ve belirli bir gecikmeyle sunulduğu dikkate alınmalıdır.