Maliye Bakanlığı gelir vergisini arttırmak için kat irtifaklı ev ve işyerlerini kat mülkiyetine geçirmek için hazırlıklar yapıyor. Bunun için de bir takım kolaylıklar yapılması planlanıyor.

Maliye Bakanlığı, Türkiye'de çok yaygın olan kat irtifaklı konut ve işyerlerinin biran önce kat mülkiyetine geçmesi için bir takım kolaylıklar sağlamak, böylece geçişi hızlandırmak istiyor. Aslında olması gereken de bu; ancak ülkemizde genelde kat irtifakı yeterli oluyor diye pek çok kişi kat mülkiyeti tapusu almaya yanaşmıyor.

İçindekiler

Geçiş bedeli 5-6 bin lirayı bulabiliyor

Ev satın alırken kat mülkiyeti ve kat irtifakına dikkat başlıklı yazımızda da belirttiğimiz gibi özellikle büyükşehirlerde kat mülkiyetine geçiş meblağı 5-6 bin lirayı bulabiliyor. İnşaat yapılırken alınan kat irtifakı tapusuyla yetiniliyor. Yasal olarak inşaat bitiminden 1-2 yıl içinde kat irtifakından kat mülkiyeti tapusuna geçilmesi gerekiyor. Çünkü bunun cezası var ama uygulamada böyle bir ceza kesilmiyor.

Harçlarda indirim yapılması planlanıyor

Hem emlak hem de gelir vergisi açısından sağlıklı bir veri tabanı oluşturmak isteyen Maliye Bakanlığı, kat mülkiyetine geçilmesi için gerekirse harçlarda indirim yapmayı planlıyor. Geçmiş yıllarda tamamlanmış binaların kat mülkiyetine geçmesi için Kat Mülkiyeti Yasası'nda değişikliğe gidildi. Hatta ödenmemiş aidatlara istenen yüzde 10'luk ceza yüzde 5'e indirildi. Ancak 5-6 bin lirayı bulan tapu harcı nedeniyle pek çok kişi kat irtifakında kalmayı yeğliyor.

İşte Maliye Bakanlığı'nın tapu harçlarında yapacağı indirimle, kat mülkiyetine geçişin hızlanması bekleniyor. Böylelikle ülkemizdeki konut stokunun daha sağlık ele alınması mümkün olacak. Apartmanlarda bina, tamir, deprem güçlendirmesi gibi onarımlar için çoğunluğun aldığı karar da yeterli olacak.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar