Garanti Bankası konut kredisi faizlerini 120 ay vadede 4 baz puan düşürerek aylık %0,72’ye indirdi. Ev satın almak isteyenlere, tarihi dip seviyelerini yakalayan bu faiz oranlarını kaçırmamalarını tavsiye ederiz.

Ekonomideki olumlu göstergeler ve Merkez Bankası’nın zaman zaman faiz oranlarında yaptığı indirimler, konut kredisi faizlerine de yansıdı. Garanti Bankası 120 ayda %0,76 olan faiz oranını %0,72’ye indirerek tarihi dip seviyelerinden birini gördü. 60 ay vadede ise faiz oranı %0,67. Bu kredi peşin olarak %2 komisyon alındığını hatırlatalım. Çok değil yaz aylarında bu kredide %1,21 olan faiz oranı, bugün %0,72’ye kadar düştü. Gelin aynı bankadan yazın kredi kullanan bir kişi ile bugün kredi alan birinin nasıl bir ödemeyle karşılaşacağına göz atalım.

Aylık taksitlerde 337 TL’lik fark var

Haziran ayında %1,21 oranıyla 100 bin TL kredi kullanan bir kişi 1.584 TL kredi taksiti öderken, aynı tutarda bugün kredi kullanırsanız 1.247 TL ödüyorsunuz. Arada aylık taksit tutarlarında 337 TL’lik bir fark var. Yine Haziran ayı sonlarında 120 ay vadeli 80.000 TL kredi kullanan bir kişi 1.267 TL taksit ödemesi yaparken, şimdi aylık taksitleri %0,72 faiz oranıyla 998 TL’ye düşüyor. Aylık taksitlerde 269 TL’lik bir kazanç söz konusu…

Faizler daha da düşecek mi?

En çok merak edilen soruyu soralım konut kredisi faizlerindeki düşüş sürecek mi? Bu soruya yanıt vermek güç. Çünkü belki faizlerde 1 ya da 2 baz puanlık indirim olabilir ancak ev fiyatlarının yükselmesi nedeniyle bu bir iki puanlık artışları beklerken zararlı çıkabilirsiniz. O yüzden ev satın almayı düşünüyorsanız tarihi dip seviyelerine kadar inen bu kredi faiz oranlarını kaçırmayın derim. Önümüzdeki yıl yapılacak inşaatların KDV artışından da etkilenmemiş olursunuz. Bizden hatırlatması…

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2334 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorumlar (14)