Garanti Bankası konut kredisi faiz oranlarını bu hafta 3 baz puan indirerek 120 ay vadede %0,76’ya kadar düşürdü. Konut kredisinde faizlerin düşeceğinden söz etmiştik. Öyle de oldu son iki aydır hemen her hafta, bankaların faiz oranlarında 1-2 baz puanlık indirimleriyle karşılaştık.

Garanti Bankası son olarak geçen haftadan bu yana konut kredisi faizlerini 3 baz puan daha düşürdü ve %0,76’ya kadar indirdi. Geçen hafta Garanti Bankası İndirimli Mortgage kredisinden 120 ay vadeli 100 bin TL kredi çeken bir kişi aylık 1.292 TL kredi taksiti öderken, bu hafta aynı kredide taksitler 1.273 TL’ye düştü. Bir haftadaki toplam faiz kazancı yaklaşık 2.300 TL oldu.

Faiz oranı %0,76’ya düştü

Garanti Bankası’nın indirimli mortgage kredisinde 120 ay vadede faiz oranı %0,76. Bu faiz oranları özellikle yaz ayı başlarında %1,21’lere kadar yükselen oranların yanında oldukça avantajlı. Faizin düşmesiyle refinansman yapanların sayısı da her geçen gün artıyor. Ev almayı düşünenler için oldukça avantajlı bir dönem. Neden avantajlı?

Bugünlerde kredi çekmenin avantajları

► Birincisi faiz oranları beklenen seviyelere kadar indi. Daha fazla iner mi? sorusuna kimse net bir cevap veremiyor.

► İkincisi bahar aylarında evleneceklerin, evini değiştireceklerin sayısı artacağı için ev fiyatlarında yükselme olabilir. Ya da istenilen evi bulmakta zorlanabilirsiniz. Çünkü bahar ayları ev satışlarının en çok yapıldığı aylardır.

► Üçüncüsü ise KDV artışından etkilenmeyecek olmak. Yeni yılda yürürlüğe giren konut alımlarındaki KDV artışı bugünlerde inşaatı biten ya da yapımına devam eden binaları kapsamadığı için avantajlı bir dönem. Uzmanlara göre konut kredisinde 120 ay vadede faiz oranları %0,75 ve %80 aralığında bir miktar daha gidip gelebilir. Bu durumda bu oranlar avantajlı görünüyor.

 

Tuğba Hacıbayramoğlu
2335 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.