Maaş ya da hesap kartı olarak bilinen debit kart, dilediğiniz zaman hesabınızda bulunan parayı çekebileceğiniz ya da alışveriş yapabileceğiniz bir karttır. Debit kartı kısaca para kartı ya da maaş kartı olarak da adlandırabiliriz. Peki debit kart nedir, ne işe yarar ve kredi kartı ile ne gibi farkları vardır? Tüm bu sorularının yanıtlarını senin için derledik.

Debit kart nedir?

Debit kart maaş ya da vadesiz mevduat hesabınızın bulunduğu ve hesabınızda bulunan nakit para kadar harcama yapma olanağı sunan bir karttır. Bankadaki maaş hesabınızın ya da vadesiz mevduat hesabınızın bağlı olduğu bu kartın kullanımı da oldukça kolaydır. Hesabınızda bulunan miktar kadar harcama yapabildiğiniz için debit kartta herhangi bir geri ödeme yapmazsınız.

Son zamanlarda özellikle maaş hesaplarında debit kartlara kredili mevduat hesabı da eklenebiliyor. Bu durumda nakit sıkışıklığınız olduğunda debit karttan para çekebiliyorsunuz.

Debit kart nasıl alınır?

Debit kart almak oldukça kolay bir işlem. Bunun için hesap açmak istediğiniz bankaya karar verip, başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra tarafınıza debit kart gönderilir. Başvuru işlemlerinizi genellikle online olarak yapabildiğiniz gibi işleminizi bankaya giderek de gerçekleştirebilirsiniz. Bankanızı seçerken yıllık kart aidatı almayan ve çeşitli avantajlar sunan bir bankayı tercih etmek size büyük avantaj sağlar.

Debit kart ile neler yapılır?

 • Paranız kadar harcama yapma imkanı sunar. Kredi kartında limitiniz kadar harcamak mümkündür; ancak limitiniz her zaman cebinizdeki paraya denk olmayabilir ya da cebinizdeki parayı aşabilir. Bu da nakit çekim yasağına yakalanmanızla sonuçlanır.
 • Bu kartla yaptığınız tüm işlemler, nakit ödeme ile aynıdır. Yanınızda para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • Taksitli alışveriş imkanı sağlamaz; ancak sizi uzun süreli, limitinizi bloke eden taksit ödemelerinden de kurtarır. Bir başka deyişle alım kararlarınıza netlik getirir. Nasıl olsa taksitle diyerek aslında ihtiyacınız olmayan ya da emin olmadığınız bir ürünü almanızı engeller. Zira harcayacağınız para genel olarak, bir aylık emeğinizin karşılığıdır, gerçek paradır.
 • Her yerde alışveriş imkanı sağlar, kuruşlarla başa çıkma zorluluğunu ortadan kaldırır ve artık online alışverişlerde de kullanma imkanı sunduğu için kullanıcılara büyük avantaj sağlar.
 • Telekomünikasyon, doğal gaz, su ve elektrik gibi faturaları online olarak anında ödeme imkanı sunar. Ayrıca tüm bu ödemeler için bir ödeme talimatı oluşturarak ödemelerinizi düzenli hale getirme imkanı sağlar.
 • Nakit para taşma durumunda bu paranın kaybolma, çalınma riski bulunur. Debit kartta bu risk olsa dahi anında iptal etme imkanı sunduğu için para kaybını önler.

Debit kart ile kredi kartı farkları nelerdir?

Debit kart ile kredi kartı arasında çeşitli farklar vardır. Peki nedir bu farklar?

 • Debit kartta hesabınızda olan kadar para harcarsınız, kredi kartında ise aslında hesabınızda olmayan, bankanın size belirlemiş olduğu kredi kartı limitini harcarsınız
 • Debit kartta geri ödeme yoktur, kredi kartı içi her ay belirli bir miktarda borç ödersiniz.
 • Debit kart taksit seçeneği vermez, kredi kartında alışveriş yaptığınız iş yerinin anlaşmasına göre 12 taksite kadar çıkabilen taksit seçeneğiniz bulunur.
 • Debit kartta nakit avans yoktur, kredi kartında eğer nakit avans limiti belirlenmiş ise çekebilirsiniz.
 • Harcamalar hesap hareketlerinde görülür, kredi kartlarında her ay ekstre kesilir.

bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
HES Kodu Nasıl Alınır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99329208
Seyahat İzin Belgesi nasıl alınır?
Tuğba Hacıbayramoğlu
Tuğba Hacıbayramoğlu
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E99191016
Koronavirüs, COVID-19 Hakkında Bilgilendirme
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9992260
İstanbulkart ile HES kodu eşleştirmesi nasıl yapılır?
Setenay Gökdağ
Setenay Gökdağ
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9991633
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar