Debit kart nedir, ne işe yarar?

tugbahacibayramoglu

Debit kart bankadaki maaş hesabınızın ya da vadesiz mevduat hesabınızın bağlı olduğu ve buradaki paranızı çekebileceğiniz ya da alışveriş yapabileceğiniz bir karttır. Kısaca para kartı ya da maaş kartı olarak da adlandırabiliriz.

Kredi kartlarını kullanırken hepimizin bir tarafı nasılsa ödenir diye düşünür. Ancak debit kartlarda bu ihtimal yoktur. Debit kart maaş hesabınıza bağlıdır ve ancak içindeki para kadar alım gücü vardır. Son zamanlarda özellikle maaş hesaplarında debit kartlara kredili mevduat hesabı da eklenebiliyor. Bu durumda nakit sıkışıklığınız olduğunda debit karttan para çekebiliyorsunuz. Şimdi sizlere debit kart kullanarak yapabileceklerinizden bahsedelim, kararı siz verin; tabi yine bir "nakit mi kredi kartı mı?" sorunsalına düşmek istemeyiz ancak debit kart mı yanınızda para taşımak mı sorusunu sorabiliriz pekala!

Debit kart neler yapılabilir

  • Paranız kadar harcamak bu en önemlisi! Kredi kartında limitiniz kadar harcamak mümkündür; ancak limitiniz her zaman cebinizdeki paraya denk olmayabilir ya da cebinizdeki parayı aşabilir. Bu da nakit çekim yasağına yakalanmanızla sonuçlanır!
  • Bu kartla yaptığınız tüm işlemler, nakit ödeme ile aynıdır. Yanınızda para taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır, kayıp çalıntı durumunda kredi kartından daha az can yakar.
  • Taksitli alışveriş imkanı sağlamaz; ancak sizi uzun süreli, limitinizi bloke eden taksit ödemelerinden de kurtarır. Bir başka deyişle alım kararlarınıza netlik getirir. Nasılolsa taksitle diyerek aslında ihtiyacınız olmayan ya da emin olmadığınız bir ürünü almanızı engeller zira harcayacağınız para genel olarak, bir aylık emeğinizin karşılığıdır, gerçek paradır.
  • Gençlerin ilgisi debit kartta çünkü; para taşımamak, her yerde alışveriş imkanı sağlaması, kuruşlarla başa çıkma zorluğunu ortadan kaldırması ve artık e-ticarette de kullanılmaya başlamasıyla sağladığı kolaylıkları seviyorlar. E-ticaret sitelerini seven, kullanmak isteyen ancak kredi kartının şifresini paylaşmak istemeyenler için gerçekten önemli bir fırsat! İnternet alışverişi için güvenli. Çünkü kartınızın limiti kadar harcayabiliyorsunuz. Kartınızın kopyalanması gibi durumlarda limit yoksa alışveriş yapılması da mümkün olmaz. Ben genelde internet alışverişleri için bir tane düşük limitli bir debit kart kullanmayı tercih ediyorum.
  • Bankaların yakın zamanda, kullanım alanlarını ve biçimlerini genişleteceği bilgisini de verelim. Örneğin fatura ödeme ya da kampanyalardan yararlanma gibi konularda (şu an bonus biriktirme, paracard gibi uygulamalar) çeşitlenme olacak gibi görünüyor.


Kısaca demek istediğimiz, kartlarınızı aydan aya maaş çekimlerinde kullanmak yerine biraz daha sık alışverişlerinize dahil edin ve para ya da kredi kartı yerine kullandığınızda bütçenizde bir değişiklik yaratıyor mu görün!

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar