Her yeni yıl yeni bir başlangıç! Bu yıl kendiniz için bir iyilik yapın ve kendi kendinizin finans danışmanı olun. Enuygun.com ile bu şimdi çok daha kolay! Karşılaştırın, sizin için en uygununu kendiniz seçin! Borçlarınızı en avantajlı seçeneklerle yeniden yapılandırın, tasarruf edin, kazançlı çıkın. Daha da önemlisi; başkalarına danışmaya gerek duymadan finansal kontrolünüzü elinize alın! Neler yapabilirsiniz;

Borç transferi

Geciktirdiğiniz kredi kart borçlarınız mı var? Her ay ödeyemediğiniz tutarlarla birlikte yeni harcamalarınız birikerek katlanmaya mı başladı? Öyleyse gecikmeden ihtiyaç kredisi seçeneklerine göz atın! Birikmiş toplam kredi kart borcunuzu en avantajlı krediyi seçerek size uygun vadelerle ödeyin. Bunun için öncelikle yapmanız gereken en uygun krediyi seçmek! Şu anki düşük faiz ortamında bile 5000 TL 24 ay vadeli bir kredide 800 TL’ye kadar tasarruf imkanı var

Refinansman 

Daha önce aldığınız konut kredileri için hala refinansman yapmadıysanız bu konuyu mutlaka inceleyin. Örneğin 2009 yılı başlarında alınan bir konut kredisi için yıllık faiz %18-20 iken bugün konut kredisi faizleri yıllık bazda %9.5-10’a gerilemiş durumda! Şu ana kadar hiç refinansman yapmadıysanız yüksek ihtimalle konut kredisi taksitlerinizde hatırı sayılır bir indirim sizi bekliyor. Her iki durumda da en avantajlı konut kredisi veren bankayı belirleyip başvuru yapmaktan çekinmeyin. Refinansman için sadece kendi bankanızla görüşmemenizi tavsiye ederiz. Zira en uygun bankayı seçerek 100.000 TL 120 ay vadeli konut kredisinde 22 milyar TL’ye kadar tasarruf etmek mümkün!

Kredileri birleştirmek

Zaman içinde değişik bankalardan aldığınız kredilerinizi takip etmekte zorlanıyor musunuz? Hatta taksitler birleşince ödemeler sizi zorlamaya mı başladı? Öyleyse kredi aldığınız bankalardan kredi kapatma tutarınızı öğrenin. Ardından size uygun avantajlı krediyi belirleyin ve toplam borç tutarınız kadar yeni bir krediye başvurun. Devam eden kredileriniz yeni krediniz için sorun çıkarırsa başvurunuz esnasında amacınızın borçlarınızı kapatmak olduğunu mutlaka belirtin! Hatta gerekirse yeni krediniz için belirlediğiniz bankaya eski kredilerinizi kapatma yetkisi verin. Böylece kredinizin onaylanmama ihtimali azalacaktır. Ödenebilir taksitlerle tek bir bankaya borçlanarak huzurlu bir yıl geçirin!

Harcamalarınızı kontrol altına alın!

Borçlarınızı yeniden yapılandırdıktan sonra şüphesiz bir sonraki hamle harcamaları kontrol altına almak olmalı. Bunun için öncelikle sabit giderlerinizi ele alabilirsiniz. GSM ve ADSL faturalarınızda size en uygun tarifeyi seçmek için sitemizden faydalanabilirsiniz. GSM de olduğu gibi artık ADSL’de de fiyat avantajı gördüğünüz operatöre geçmek artık çok kolay. Üstelik bu değişimi yılda 4 kez yapabilirsiniz.

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.