Kiralık araçta hasarı kim öder?

Kiralık araçta oluşan hasar kasko tarafından karşılanır. Kasko, bu bedeli kusurlu olan sürücünün trafik sigortasından temin eder. Kusurlu sürücüden ücret talep edilmesi ise ancak zararın trafik sigortası limitini aşması durumunda gerçekleşir.

Araç kiralamada motor arızası kime aittir?

Kiralık araç motorunun arızalanması durumunda çoğunlukla masraflar kasko tarafından karşılanıyor. Ancak sigorta eksperleri tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu hatanın sürücüden kaynaklandığı ortaya çıkarsa bu durumda firmalar genellikle sürücü ile karşılıklı anlaşmayı tercih ediyorlar.

Kiralık Araç çizilirse ne olur?

Araç kiralama sırasında şirketler araç teslimini yapmadan önce bir form doldururlar. Bu formda eğer varsa aracın hasarlı bölümleri, çizikleri açık bir şekilde belirtilir. Sonrasında ise sürücüye aracı teslim etmeden önce tüm bu bölümler gösterilir ve form ile karşılaştırma yapılır. Sürücü kiralık aracı teslim ederken araçta formda belirtilenden farklı bir çizik tespit edilirse firma bu hasarı yetki servise bildirir. Servis faturası ise sürücüye ileterek ödemenin sürücü tarafından yapılması beklenir.

Kiralık aracın değer kaybını kim öder?

Kaza sonucu araçta meydana gelen hasarlar aracın değer kaybı yaşamasına neden olabilir. Yani araç onarılsa dahi hasarlı kabul edildiği için araçta bir değer kaybı söz konusu olur. Kiralık aracın değer kaybı yaşaması durumunda ise kaybın tamamı sigorta şirketlerince karşılanır. Dolayısıyla aracın değer kaybı için sürücüden herhangi bir ücret talep edilmez.

Bengi Sarihan

Bengi Sarihan

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.

Hemen Aracını Kirala