Ana Sayfa >Konu>adsl

En Uygun ADSL / Fiber / Kablo internet bağlantı tarifesini bulun

Lütfen istediğiniz bağlantı hızını seçin:
Yalnızca modem hediyeli kampanyaları göster

Seçiminize en uygun ADSL tarifeleri için butona tıklayın:

Statik IP Nedir?

IP ("aypi" okunur) numarası, internete bağlanan her bilgisayara sistem tarafından verilen bir ayırdedici numara, yani bir tür "adres"tir. IP numarası sayesinde bilgisayarlar internette diğer bilgisayarlarla veri alışverişi yapar. Yani bilgisayarınızın IP numarası sayesinde, herhangi bir web sitesindeki bilgiler sizin bilgisayarınıza kadar ulaşır.

Ancak IP numarası sayısı sonsuz değildir; bir protokol çerçevesinde sınırlı sayıda IP numarası vardır. Tüm bilgisayarlar internete sürekli bağlı kalmadığı için de, dial-up ve ADSL servis sağlayıcıları, internete bağlı kaldığınız sürece sizin bilgisayarınıza atanacak bir IP numarası verebilir, ve internet bağlantınız kesildiğinde de bu numarayı başka bir bilgisayara atayabilirler.

Eğer IP numaranızın sabit olmasını, hiç değişmemesini isterseniz, sağlayıcınızdan bir Statik IP talebinde bulunabilirsiniz. Böylece internetten çıkıp geri girdiğinizde size yine aynı IP numarası verilir, ve bu numara servis sağlayıcı tarafından başka bir bağlantıya atanmaz. Unutulmaması gereken nokta ise, eğer aynı ADSL bağlantısını birden çok bilgisayarla kullanıyorsanız, IP numarasının bilgisayara değil, bağlantıyı yapan modeme atandığıdır. Yani sağlayıcı her bir bilgisayara ayrı IP vermez; bağlantıyı yaptığınız modeme tek bir IP verir.

Arkadaşına Tavsiye Et
Enuygun.com Bülten
Enuygun.com'a ulaşın
x