Sudan Ülke Rehberi

Ülke Künyesi

Haritada Göster
Ülke:
Sudan
Bilinen İsimleri:
Sudan Cumhuriyeti
Vize:
Sudan Vizesi
Dil:
Arapça ve İngilizce
Nüfus:
42,813,238 (2019)
Tel Kodu:
+249
Zaman Dilimi:
UTC+2
Konsolosluk:
Hartum Büyükelçiliği
Para Birimi:
Sudan Sterlini
Din:
İslam

Genel Bilgiler / Rehber

Kuzeyde Mısır, doğuda Eritre ve Etiyopya, güneybatıda Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR), güneyde Güney Sudan, batıda Çad ve kuzeybatıda Libya, Sudan’ın sınır komşuları arasında yer alıyor. Güneyden kuzeye doğru hareket eden Nil nehri, ülkenin en önemli su kaynağı olma özelliğini koruyor. 550 mil uzunluğundaki Kızıldeniz sahilleri, Sudan'ı Afrika ve Orta Doğu arasında bir köprü haline getiriyor.

2011 yılında Sudan ve Güney Sudan olmak üzere ikiye ayrılan Sudan, toprak kayıplarına rağmen Afrika’nın en geniş ülkeleri içinde sıralanıyor. Sudan nüfusu ağırlıklı olarak hem yerli Afrikalı gruplardan hem de Araplardan oluşuyor. Günümüzde ülkedeki toplulukların büyük bir çoğunluğu Arapça konuşuyor. Resmi kurumlar başta olmak üzere turistik yerlerde İngilizce de konuşuluyor. Başkent Hartum, Port Sudan, Al Ubayyid ve Omdurman, ülkenin en popüler şehirleri içinde yer alıyor.

Ne Zaman Gidilir

Sudan, çok sıcak ve kurak bir ülke. Hava sıcaklıklarının 30 °C'ye düştüğü aralık-şubat arası, Sudan'ı ziyaret etmek için en ideal zamanlar arasında yer alıyor. Kış döneminde gece sıcaklıkları 15 °C'lere kadar düşebiliyor. Bu sıcaklık düşüşü ağır çöl iklimine hoş bir serinlik kazandırıyor. Sıcaklıklar, mart ayında yükselmeye başlıyor ve nisan ile eylül arasında en üst seviyeye ulaşıyor. Temmuz ve eylül ayları arasında kalan dönemde ise kısa bir yağışlı sezon bulunuyor.

Gündüz sıcaklıkları önemli ölçüde değişmese dâhi Sudan'ı ziyaret ederken dikkate alınması gereken bazı zamanlar bulunuyor. Ekim ve mart ayları arası sıcaklıklar daha dengeli seyrediyor. Mart ayından sonraki dönemde sıcaklıklar ise düzenli olarak artıyor ve 45 °C’lere kadar tırmanabiliyor. Başkent Hartum'da yazın 48 °C’ler görülebiliyor. Sudan, Akdeniz'den hafif yağmur alan küçük bir alanın dışında, gezegendeki en kuru, en sıcak ve en güneşli alanlara ev sahipliği yapıyor. Kavurucu çöl sıcaklarının yanı sıra belirli saatlerde ferah ve esintili anlar da yaşanıyor.

Nasıl Gidilir?

İstanbul havalimanlarından Hartum Uluslararası Havalimanı'na doğrudan uçuşlar bulunuyor. Aktarmalı seferler sayesinde daha cazip fiyat avantajlarından yararlanabilmek de mümkün oluyor. 2860 km’lik İstanbul Hartum uçuşları, yaklaşık 4 saat sürüyor. Başkent Hartum’un merkezinde yer alan Hartum Uluslararası Havalimanı (KRT), modern altyapısı sayesinde yoğun trafikte dâhi dilediğiniz her yere kolayca ulaşabilmenizi sağlıyor. KRT Havalimanı'nda araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilir, taksi tutabilir veya havalimanına 2 km uzaklıktaki Al-Asnan Otobüs Terminali’nden kalkan şehirler arası otobüsleri kullanabilirsiniz. Şoförlü SUV araçlardan ve VIP taşıma imkânlarından da yararlanabilirsiniz.

Gece Hayatı

Sudan genelinde yasal olarak faaliyet gösteren bar veya gece kulübü bulunmuyor. Sıkı şeriat yasası nedeniyle alkol kullanımı da kesinlikle yasak. Sudan'ın gece hayatı daha çok açık alanlarda düzenlenen etkinlikler ile sınırlı kalıyor. Sinema, tiyatro ve konserler de iyi bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Açık hava sineması, ulusal gösteriler ve otel animasyonları ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Çay ve kahve kültürü, diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi Sudan’da da oldukça popüler. Çay tiryakilerine hitap eden çay evlerine uğrayabilir, zengin aromalı çayları ve demlenmiş kahve çeşitlerini lezzetli atıştırmalıklar eşliğinde deneyebilirsiniz. Ayrıca, Sudan’ın geniş parklarında düzenlenen geleneksel folklor etkinliklerine de yılın belirli dönemlerinde dâhil olabilirsiniz.

Alişveriş / Ne Alınır

Sudan’da sevdiklerinize hediye olarak satın alabileceğiniz çok sayıda alternatif ürün bulunuyor. Çoğu Kuzey Afrika ülkesinde olduğu gibi Sudan’da da hediyelik eşya almak için en iyi yerler halk pazarları. Yerel pazarlarda, el işçiliği dokuma ürünlerden deri eşyalara kadar oldukça geniş bir ürün yelpazesi içinden seçim yapabilmeniz mümkün oluyor. Sudan'a özgü çim ve saman dekorlar, oyma ahşap heykeller ve maskeler, gümüş ya da altın takılar ve kehribar gibi yarı kıymetli taşlar, gezginler tarafından ilgiyle karşılanıyor.

Festivaller ve Fuarlar

Sudan tatilleri ve festivalleri daha çok İslami takvime göre planlanıyor. Sudanlılar, İslam ile ilgili tüm festivalleri büyük bir coşkuyla kutluyor. Hz. Muhammed'in doğum günü gibi önemli günler ve bir ay oruç tutulan Eid al-Fitr, ülke genelindeki en önemli etkinliklerin başında yer alıyor. Bununla birlikte bahar tatili, Sufi Holiya ve Noel günü gibi ortak kültürleri ve yaşam sevincini kutlamaya yönelik festivaller de bulunuyor.

Tatiller / Önemli Günler

  • 1 Ocak - Bağımsızlık Günü
  • 7 Ocak - Noel günü
  • 19 Nisan - Paskalya Tatili
  • Mayıs'ın son haftası - Ramazan Bayramı
  • 30 Haziran - Devrim günü
  • Temmuz, Ağustos - Kurban Bayramı
  • 20 Ağustos - İslami Yeni Yıl
  • 29 Ekim - Milad un Nabi (Hz. Muhammed'in Doğumu)
  • 25 Aralık - Noel günü

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sudan’a seyahat etmeden önce online vize işlemlerinden yararlanmak veya Sudan’ın resmi Türkiye temsilciliklerinden vize almak avantajlı olabiliyor. Kapıda vize işlemi kolaylık sağlasa da vize ücreti ve gerekli evraklar konusunda bazı sorunlar yaşanabiliyor. Sudan vizenizi aldıktan ve ülkeye giriş yaptıktan sonra vizenizi bir polis ofisinde kaydettirmeniz de gerekebiliyor. Yetkililer, geçiş noktalarında sizden gerekli evrakları talep edebiliyor. Pasaportunuzu veya bir kopyasını yanınızda taşımanız ülke genelinde seyahat ederken işinizi kolaylaştırıyor. Sudan'da Avrupa ve İngiliz tipi prizler yaygın olarak kullanılıyor. Kameranızı, telefonunuzu ve diğer elektronik cihazlarınızı şarj ederken ihtiyaç duyacağınız esnekliği sağlamak için yanınızda bir dönüştürücü taşıyabilirsiniz.

Sudan'da gezerken gözlerinizi UV ışınlarından ve tozdan korumak için yanınızda mutlaka bir güneş gözlüğü bulundurun. Peştamal, eşarp, keten pantolon ve şapka gibi aksesuarları ise hem kültürel uyumluluk sağlayabilmek hem de yakıcı güneşin etkilerinden korunabilmek için tercih edebilirsiniz. Resmi diller arasında yer alsa da Sudan'da genel olarak İngilizce pek fazla konuşulmuyor. Özellikle merkezden uzak noktalarda, iletişim kurmak için belirli Arapça kelimeleri ve söz kalıplarını öğrenmek gerekebiliyor. Bu aşamada zorluk çekmemek ve daha pratik bir seyahat için lisanslı tur rehberlerinden profesyonel hizmet de alabilirsiniz. Ayrıca, mobil interneti etkili bir şekilde kullanmak, harita ve diğer hizmetlerden yararlanabilmek için veri paketli bir SIM kart da temin edebilirsiniz.

Ulaşım

Taksiler, Sudan şehirleri içinde seyahat ederken tercih edebileceğiniz en pratik ve ucuz ulaşım seçenekleri içerisinde yer alıyor. Ülke genelinde taksimetre ile çalışan ve bağımsız olarak hizmet veren iki tür taksi modeli bulunuyor. İyi bir pazarlıkla şehirler arası seyahatlerinizi kolayca planlayabilirsiniz. Minibüs taksi olarak da bilinen bakassis dolmuşlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca, Sudan havaalanlarından ve büyük şehir merkezlerinden araç da kiralayabilirsiniz.

Tren, şehirler arası seyahatin en etkili ve ucuz yolları arasında bulunuyor. Ülkedeki tren ağı oldukça geniş ve çok yönlü… Ana hat, kuzeydeki Wadi Halfa'yı güneydeki Hartum'a bağlıyor. Nyala ve Er-Rahad ile Hartum ve Port Sudan arasında da tren seferleri düzenleniyor. Ülkenin bir ucundan diğer ucuna kadar uzanan tren yolculuğu, yaklaşık iki gün sürüyor. Bütçenize uygun olarak birinci, ikinci ve üçüncü sınıf koltuk seçeneklerinin yanı sıra yataklı vagonları da tercih edebilirsiniz.

Kültür

Sudan’ın kuzeyinde Arap kültürü baskın bir şekilde kendini gösteriyor. Güneyde ise her biri kendi yaşam tarzına ve inancına sahip birçok kabile bulunuyor. Sudan büyük ölçüde Müslüman olduğu ve şeriat uygulamaları ile yönetildiği için sıkı kurallara ve belirli kısıtlamalara rastlanabiliyor. Bazı Arap ülkelerinde olduğu gibi katı giyim kuralları olmasa dâhi kadınların muhafazakâr bir şekilde giyinmeleri isteniyor. Sudanlılar, iyi misafirperverlik konusunda da büyük bir ün taşıyor.

Ekonomi

2011 yılında Güney'in ayrılması ile birlikte Sudan, petrol alanlarının %80'inden fazlasını kaybetmiştir. Petrol gelirlerindeki bu düşüş, günümüzde Sudan'ın finansal kemer sıkma politikaları üzerinde de etkili oluyor. Ancak Sudan; doğal gaz, altın, gümüş, krom, manganez, alçıtaşı, çinko, demir, kurşun, bakır, granit, nikel, kalay ve alüminyum gibi zengin doğal kaynakları sayesinde ekonomisini ayakta tutmayı başarıyor.

Tarım sektöründe hükümet tarafından üreticilere önemli destekler sağlanıyor. Pamuk ve Arap zamkı başlıca tarımsal ihracat ürünleri içinde bulunuyor. Hayvancılık da büyük bir potansiyel gösteriyor. Başta deve ve koyun olmak üzere birçok hayvansal ürün; Mısır, Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkelerine ihraç ediliyor. Sulama ve ulaşım sorunları ise daha dinamik bir tarım ekonomisine geçiş sürecinde karşılaşılan en büyük sorunlar arasında gösteriliyor.

Vize Nasıl Alınır?

Sudan’a seyahat edebilmek için Sudan vizesi almak gerekiyor. Hizmet, umumi ya da hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşlarından ülkeye girişler için vize isteniyor. Sudan’ın Türkiye’de bulunan resmi temsilciliklerinden vize alınabileceği gibi online vize veya kapıda vize gibi uygulamalardan da yararlanabilmek mümkün oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti Hartum Büyükelçiliği

Adres: House No:21, Block No: 8H, Baladia Str. P.O. Box: 771, Khartoum SUDAN

Telefon: +249 183 794 215 veya +249 183 794 216

Faks: +249 183 794 218

E-mail: embassy.khartoum@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Sudan

Türkiye Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Hartum Büyükelçiliği

Adres: House No:21, Block No: 8H, Baladia Str. P.O. Box: 771, Khartoum SUDAN

Telefon: +249 183 794 215 veya +249 183 794 216

Faks: +249 183 794 218

E-mail: embassy.khartoum@mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Sudan

Para birimi
x