Orta Afrika Cumhuriyeti Uçak Bileti Ara

Orta Afrika Cumhuriyeti Para Birimi
XAF
Şu anda Bangui Yerel Saati
İstanbul - Bangui (Başkent) Uçuş süresi
5 saat 10 dk
Orta Afrika Cumhuriyeti Hakkında

Afrika kıtasının orta kısmında yer alan ve denize kıyısı olmayan Orta Afrika Cumhuriyeti’nin batısında Kamerun, doğusunda Sudan, kuzeydoğusunda Bongo sıradağları, güneyinde Kongo Cumhuriyeti ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve kuzeyinde ise Çad bulunuyor. Çad Havzası’nın iç kısmında yer alan ülkenin tarihi, esasında paleolitik döneme denk geliyor ve o dönemlerde bu bölgeye yerleşen kabilelerden olan Gbaya ve Mandja, hala varlıklarını sürdürüyorlar.

Uzun yıllar Fransız sömürgesi altında var olan Orta Afrika Cumhuriyeti, 13 Ağustos 1960 senesinde bağımsızlığını ilan ettikten sonra bağımsız bir devlet haline geldi. Ülkenin resmi dili 1960 yılından bugüne Fransızca olarak kabul ediliyor ve ayrıca 1990'da resmi dil olarak kabul edilen Sango dilini konuşanlar da nüfusun büyük bir kısmını oluşturuyor. Ülkede konuşulan diğer yerel diller ise Arapça, Swahili ve Hunsa.

14 eyalet, 2 ekonomik bölge ve 1 genel bölgeden meydana gelen Orta Afrika Cumhuriyeti’nde başkent Bangui'nin yanı sıra Berberati, Bouar ve Bambari gibi önemli ve popüler şehirler de bulunuyor. Denize veya okyanusa kıyısının olmaması ve kara ülkesi olması sebebiyle ihracatta bir takım sorunların yaşandığı ülkede nüfusun neredeyse %77’si geçimini tarımla sağlıyor. Kereste, kahve ve pamuk, ülke ihracatının önemli bir kısmını oluşturuyor.

Ülkedeki elmas ticareti de bir hayli gelişmiş durumda. Ülke genelinin tropik iklim hakimiyetinde olduğu Orta Afrika Cumhuriyeti’nde temelde iki ana mevsim yaşanıyor. Mayıs-ekim ayları arası oldukça yağışlı geçmesine rağmen kasımdan nisana kadar kuru bir sezon yaşanıyor. Yıllık ortalama sıcaklığın 26 derece civarında olduğu ülkenin en fazla yağış aldığı aylar ise haziran ve ekim ayları. Savan ikliminin hakim olduğu kuzey kısımlarında daha yüksek sıcaklıklar yaşanırken; ülkenin güneyi ise 8-10 ay boyunca yağış alıyor ve kuzeye kıyasla daha ılıman bir iklim hakim.

Kendine has mutfağının varlığından çok söz edilemese de en meşhur yemeklerinden biri olan “muamba de balinna” ülkede mutlaka tadına bakılması gereken geleneksel yemeklerin başında geliyor. Yerel mutfağının büyük bir kısmının Çin, Lübnan, Fransız ve benzeri mutfaklarından oluşmasının başlıca sebebi ise ülkenin uzun yıllar başka ülkelerin sömürgesi altında varlığını sürdürmesi.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ne yapacağınız tatil planlarınızda en uygun uçak biletini bulmak için Enuygun.com'dan uçak bileti karşılaştırması yapabilir, en uygun bileti çok kısa bir sürede satın alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Orta Afrika Cumhuriyeti uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Orta Afrika Cumhuriyeti uçuşları için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Orta Afrika Cumhuriyeti uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Para birimi