Çin Uçak Bileti Ara

Currency
Çin Para Birimi
HKD
Şu anda Pekin Yerel Saati
İstanbul - Pekin (Başkent) Uçuş süresi
8 saat 30 dk
Çin Hakkında

Çin Halk Cumhuriyeti veya kısaca Çin, dünyanın en büyük ve en kalabalık ülkelerinden biri. Başkenti Pekin olan ülke kuzeyinde Moğolistan, güneyinde ise Hindistan, Vietnam, Laos, Birmanya, Laos ve Bhutan ile komşu. Çok geniş bir alana yayılan ülkenin diğer sınır komşuları ise Pakistan, Rusya, Afganistan, Kuzey Kore, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan. 1 milyardan fazla nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, aynı zamanda yeryüzünün en eski uygarlıklarından biri olarak biliniyor.

Ülkede bulunan kalıntılar bölgenin tarihinin 6000 yıl öncesine kadar uzandığını belgeliyor. Özellikle son yıllarda yaşanan ekonomik gelişmeler sayesinde hızla büyüyen Çin ekonomisi bugün dünyanın birçok ülkesini geride bırakarak yükselişini sürdürüyor. Ülkenin genelinde Çince yaygın olarak konuşulsa da farklı bölgelerde etnik dillerini konuşan topluluklar da yaşıyor.

Ülkenin başkenti Pekin ve en önemli ticaret ve liman kentlerinden biri olan Şanghay’da ise İngilizce yaygın olarak konuşulan diller arasında. Tarımı ve ticari yaşamı son derece gelişmiş Çin’de sebze ve meyvelerin yası sıra pirinç, çay, pamuk, ipek, hazır giyim ve ayakkabı, kozmetik ve elektronik ürünler en fazla ticareti yapılan ürünler arasında. İç Moğolistan, Sincan Uygur ve Tibet gibi farklı özerk bölgelere de ayrılan Çin’de Hong Kong ve Macau gibi özel yönetim bölgeleri de var.

Ülkede halkın önemli bir bölümü herhangi bir inanışa sahip olmasa da en yaygın dini inançlar arasında Budizm ve Taoizm var. Çin’de sayıları fazla olmasa da Hıristiyan ve Müslüman nüfus da yaşıyor.

Çin gibi büyük bir ülkede gezmeye ve görmeye değer çok sayıda farklı güzellik de var. Tarihi ve turistik alanlar genellikle büyük şehirler ve çevresinde toplansa da ülkenin turistler tarafından fazla bilinmeyen bölümlerinde de baş döndüren doğal güzellikler ziyaretçileri karşılıyor. ‘’1000 yıl öncesini yaşamak istiyorsan Chiyan’a, bugünü yaşamak istiyorsan Pekin’e, geleceği yaşamak içinse Şanghay’a gitmelisin’’ sözü ülkenin farklı bölgelerinde yaşanan birbirinden çok farklı kültürleri özetler nitelikte.

Çin’de görülmeye değer yerler arasında birçok kişiye göre aynı zamanda dünyanın en büyük savunma duvarı olarak bilinen ve başkent Pekin’in kuzeyinden geçerek ülkenin önemli bir bölümünü çevreleyen Çin Seddi geliyor. Moğol saldırılarına karşı savunma amacıyla inşa edilen Çin Seddi, hem Çin’in hem de dünyanın en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biri. Başkent Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanı, Yasak Şehir ve Yazlık Saray şehirde görülmesi gereken başlıca yerler.

Ülkenin güneyinde yer alan turistik şehir Gullin’de yemyeşil görüntüsüyle hayranlık uyandıran Li Nehri ve Fil Vadisi her yıl çok sayıda ziyaretçi çekiyor. Çin’in en önemli ticaret ve finans metropollerinden biri olan Şanghay’da ise Yu Yuan Bahçeleri, Nan Jing Caddesi, Şanghay Müzesi ve Doğu’nun İncisi Kulesi (Oriental Pearl Tower) görülmesi gereken yerlerden. Çin, aynı zamanda ünü neredeyse tüm dünyaya yayılan mutfağı ile de biliniyor.

Ülkenin farklı bölgelerinde çok farklı tatlar sunuluyor. Soya fasulyesi, soya sütü ve soya sosu gibi malzemeler ülkede pişirilen yemeklerde en çok kullanılan malzemeler arasında. Soya sütünden elde edilen tofu ise hem farklı hem de lezzetli bir malzeme olarak kullanılıyor. Geleneksel çubuklarla servis edilen Çin yemeklerinde yer alan malzemeler neredeyse sonsuz. Pirinç, Çin lahanası, brokoli ve mantar en çok tercih edilen seçeneklerden bazıları. Wok adıyla da bilinen geniş ve derin tavalarda kızartılan sebzeler yemeklerle birlikte servis edilir. Çin’de çeşitli böcekler de sokak yemeği olarak son derece popüler bir alternatif. Eğer domuz eti ve böcek gibi farklı lezzetler konusunda hassassanız ülkede yemeklerde kullanılan malzemeleri önceden öğrenmenizde ve sonrasında siparişinizi vermenizde fazlasıyla yarar var.

Ülkede balıklar ve deniz ürünleri de sofralarda görebileceğiniz başlıca seçenekler. Yine bölgelere göre farklılık gösteren deniz ürünleri ve balıklarda da hem kullanılan malzemeler hem de servis ile ilgili bilgi alarak ülkede yeme içme konusunda rahat edebilirsiniz.

Zengin tarihi, yükselen ekonomisi ve gelişmiş mutfak kültürüyle Çin’i keşfetmek için Çin uçak biletlerini karşılaştırın. Çin’in başkenti Pekin ile ülkenin en önemli merkezlerinden Şanghay başta olmak üzere Çin’in en popüler şehirleri için direkt ve aktarmalı seferleri Enuygun.com’dan karşılaştırabilirsiniz. Çin’e en avantajlı fiyatlarla uçmak için acele edin. Hemen Çin uçak bileti karşılaştırması yapmaya başlayın.

Çin Havalimanları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Çin uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Çin uçuşları için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Çin uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Hangi hava yollarının Çin uçuşları var?

Türk Hava Yolları, All Nippon Airways, China Southern Airlines Çin uçuşları düzenliyor.

Türkiye’den hangi Çin şehirlerine direkt uçuş var?

Türkiye’den direkt uçuş düzenlenen Çin şehirleri: Şanghay.

Hangi hava yollarının aktarmasız Çin uçuşu var?

Aktarmasız Çin uçuşu düzenleyen hava yolları: China Southern Airlines, All Nippon Airways, Türk Hava Yolları.

En popüler Çin havalimanları hangileri?

En popüler Çin havalimanları: Baiyun.

En popüler Çin şehirleri hangileri?

En popüler Çin şehirleri: Guangzhou.

Para birimi