• Anasayfa
  • Bilgi
  • Dünyadan görmeniz gereken 8 olağanüstü yer ve yapı

Dünyadan görmeniz gereken 8 olağanüstü yer ve yapı

muratekinay

Yaşadığımız gezegen görenleri hayran bırakan muhteşem güzelliklerle dolu Peki, binlerce farklı tarihi eser ve doğal mucizeden mutlaka görülmesi gerekenler hangileri dersiniz? Üstelik aralarında bizden de bir yer var!

İçindekiler

1- El Hamra Sarayı – Granada

İspanya’nın Endülüs olarak bilinen bölgesinde, Granada’da bulunan El Hamra Sarayı Arap mimarisinin doruk noktası. Devasa büyüklükte bir bahçenin içine kurulan saray İspanya’nın özellikle Barselona gibi Katalan mimarisinin hâkim olduğu şehirlerin aksine bambaşka bir görüntü sunuyor. Sarayın koridorlarında gezenlerin gözüne ilk takılan şeylerden biri ise neredeyse her yerinde yazılı olan ‘’Tek galip Allah’tır’’ anlamına gelen yazı. Sarayın diğer bölümlerini görüp bahçeye geçtiğinizde ise şaşkınlığınız iyice artacak. Çünkü burası adeta uzun labirentlerden meydana gelen koca bir botanik bahçesi gibi. Yakınlarda bir İspanya gezisi planlıyorsanız ülkeye uçuşları karşılaştırın veya burada tadabileceğiniz meşhur İspanyol lezzetlerine bir göz atın!

El Hamra İspanya

Uçak Bileti

2- Igauzu Şelalesi – Brezilya ve Arjantin

Eskiden bölgede yaşayan yerliler tarafından kutsal kabul edilen şelale hakikaten de adeta başka bir dünyadan aşağı doğru dökülüyormuş gibi bir his yaratıyor. Dünyada pek çok görkemli şelale olsa da Igauzu kesinlikle çok farklı ve büyüleyici. Şelaleyi görmek için Brezilya’ya geldiğinizde ülkenin festivaliyle ünlü şehri Rio’da bu yerleri de gezebilirsiniz.

Igauzu Şelalesi

3- Angkor Vat Tapınakları – Kamboçya

Burada çekilen Hollywood filmleriyle daha da ünlü olan Angkor Vat, dünyanın en büyük tapınak kompleksi. Tapınakların çevresini saran asırlık ağaçları, keşişleri ve mistik atmosferiyle çok farklı bir dünyayı yaşatan Angkor Vat, yoksul ama mutlu insanların ülkesi Kamboçya’nın en fazla turist çeken yerlerinden. Ülkede gezerken beyaz kumlu muhteşem plajlardan denize girebilir, küçük kayıklarla sazlıklar arasında dolaşabilirsiniz. Üstelik Kamboçya uygun fiyatları sayesinde son derece bütçe dostu bir ülke!

Angkor Vat

4- Büyük Kanyon – Amerika Birleşik Devletleri

Devasa kaya oluşumlarından meydana gelen Büyük Kanyon ülkenin Arizona eyaletinde yer alıyor. ABD’nin her yıl en fazla ziyaret edilen yerlerinin başında gelen kanyon binlerce yıllık aşınmalar sonucunda oluşan bir doğa mucizesi. Amerika’yı keşfetmeye ülkenin doğu kıyısındaki popüler şehri New York’tan başlamak isterseniz, şehirle ilgili önerilerimize bir göz gezdirin. Büyük Kanyon’a yakın sayılabilecek eğlence merkezi Las Vegas’la ilgili ipuçları ise şehir rehberimizde!

Red Rock Canyon

5- Tac Mahal – Hindistan

Modern yaşamın rekabetçi ve stresli ortamından kaçan gezginlerin dünyada en fazla görmek istedikleri yerlerden biri Hindistan. Ülkenin meşhur anıt mezarı Tac Mahal ise yeryüzünde inşa edilmiş en güzel anıt mezar olarak pek çok gezginin hayali. Gün doğumu ve gün batımı saatlerinde üzerine vuran güneş ışınlarıyla apayrı bir güzelliğe kavuşan Tac Mahal’i buraya geldiğinizde bir anda etrafınızı saracak küçük yerel rehberlerle gezebilirsiniz. Ülkeye uçmak isteyenler için en uygun Hindistan uçak biletleri ise sayfamızda!

Tac Mahal

6- Ayasofya – İstanbul

İstanbul'a Bizans döneminden kalan en görkemli yapı olarak anılan Ayasofya yaklaşık 1000 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra Fatih’in şehri fethetmesiyle camiye çevrilen muazzam bir başyapıt. Günümüzde ise müze olarak kullanılan Ayasofya’ya Hıristiyanlık ile ilgili duvar resimlerini ve İslam sanatının göz alıcı detaylarını bir arada görmek mümkün. Tarihi Yarımada olarak da bilinen Sultanahmet, Eminönü ve Beyazıt gibi semtlerde gezerken yapılması gereken diğer şeyler İstanbul’da yapılacak aktiviteler yazımızda! Şehre uçup Boğaz havası almak isterseniz de hemen biletleri karşılaştırın!

Ayasofya

7- Çin Seddi – Çin

Dünyanın en uzun ve sağlam savunma duvarı gibi pek çok rekoru elinde bulunduran Çin Seddi ülkenin doğusundan gelen Moğol ve Türk istilalarının önüne geçmek için inşa edilen bir mimarlık harikası. Ülkenin başkenti Pekin’in yakınlarından geçerek denizin kıyısında sona eren Çin Seddi’nin üzerinde yürümek ve burada selfie çekmek dünyayı gezen turistler tarafından en fazla sevilen şeyler arasında.

Çin seddi

8- Büyük Set Resifi – Avustralya

Orijinal adıyla Great Barrier Reef yani Büyük Set Resifi Avustralya’nın kuzeyinde bulunan devasa bir yaşam alanı. İçinde binlerce farklı balık ve deniz canlısına ev sahipliği yapan Büyük Set Resifi’ne dalmaksa dünyada dalışla ilgilenen neredeyse herkesin hayali. Bu arada, Avustralya’nın pek çok yerinde ücretsiz olarak kullanabileceğiniz barbekülerin bulunduğunu biliyor muydunuz? Dünyanın farklı yerlerinde para ödemeden keyfini çıkarabileceğiniz şeyler yazımızda!

Great Barrier Reef


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN