• Anasayfa
  • Bilgi
  • Dünyadan ünlü şehirlerin adları ne anlama geliyor?

Dünyadan ünlü şehirlerin adları ne anlama geliyor?

muratekinay

Pekin, Los Angeles, Viyana, Singapur ve daha fazlası… Dünya çapında ün kazanan şehirlerin isimleri ne anlama geliyor hiç düşündünüz mü? Her yıl birçok ziyaretçi çeken ünlü kentlerin adlarının kökenlerine göz atın.

İçindekiler

1- Rüzgârın vurduğu şehir Bakü

Komşumuz Azerbaycan’ın başkenti Bakü pek fazla bilinmese de tarihi ve modern yapıları bir arada barındıran çok güzel bir şehir. Hem gündüz hem de geceleri yapılacak pek çok alternatif bulunan kentin adı rüzgârın çarptığı anlamına geliyor. Bakü’ye geldiğinizde kaçırmamanız gereken aktiviteler ise burada!

Bakü

Uçak Bileti

2- Tüccarların limanı Kopenhag

Tarih boyunca bölgenin ticari yaşamında önemli bir yeri olan Kopenhag’ın ismi de bu işlevi ile son derece uyumlu. Kentin kelime anlamı tüccarların limanı demek. Nyhavn Kanalı ve limanı civarında dizilen renkli binalarıyla ünlü şehre en uygun uçuşlar Kopenhag uçak bileti sayfamızda!

Kopenhag

3- Kuzeydeki başkent Pekin

Yakınlarında bulunan dünyanın en büyük savunma duvarı Çin Seddi ve Yasak Şehir gibi muhteşem tarihi eserleriyle Çin’in başkenti Pekin her yıl birçok turist tarafından ziyaret ediliyor. Şehrin sözcük anlamı ise kuzeydeki başkent demek. Eğer yakınlarda bir Çin seyahatinin hayalini kuruyorsanız, ülkeyle ilgili bilmeniz gerekenlere göz gezdirin.

Pekin

4- Melekler şehri Los Angeles

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı sahillerinde bulunan Los Angeles özellikle dünya çapında bilinen filmlerin çekildiği Hollywood ile ismi anılan bir yer. Caddelerinde çokça üstü açılabilen lüks arabalardan görebileceğiniz şehirde ünlü oyuncularla da karşılaşmanız olası. Los Angeles’ta hava sıcaklığı genellikle yıl içinde benzer seviyelerde seyrediyor. Yani çok fazla terlemeden veya üşümeden şehrin sokaklarını keşfe çıkmak mümkün. Peki, melekler anlamına gelen Los Angeles'ta gezerken ne yemeli ne içmeli diye soranlar için önerilerimiz ise galerimizde!

Los Angeles

5- Beyaz kale Viyana

Avrupa’nın kalbine yerleşen tarihi şehir Viyana ise kültür ve sanata aşık turistlerin mabedi sayılıyor. Klasik müziğin dâhi ismi Mozart’ın yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği şehrin adı beyaz kale anlamına geliyor.

Viyana

6- Aslanlı şehir Singapur

Dünyanın en düzenli ve planlı şehir devletlerinden Singapur pek çok yönüyle turistleri şaşırtıyor. Sakız çiğnemek gibi ilginç kurallarıyla adı sıkça duyulan Singapur’un ismi aslanlı şehir demek. Vizeyle uğraşmadan gezebileceğiniz Singapur'la ilgili bilmeniz gerekenlere de göz atmayı unutmayın!

Singapur

7- Güzel rüzgarların kenti Buenos Aires

Güney Amerika mesafe olarak bize uzak ve bu nedenle birkaç günlük yıllık izinle görülmesi son derece güç yerlerden. Buna rağmen yine de bir fırsatını bulup buralara kadar gelebilirseniz, Buenos Aires’e adını veren güzel rüzgarlarla serinleyebilirsiniz.

Singapur

8- Kara havuz Dublin

Bir diğer ada ülkesi İrlanda’nın başkenti Dublin ise son yıllarda büyük teknoloji şirketlerinden bazılarına ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Son derece sıcak ve dost canlısı insanlarıyla misafirlerini ağırlayan şehrin adı kara havuz demek. Ancak burada genellikle kapalı ve yağmurlu hava dışında her şey renkli. Eğer bir gün Dublin’e yolunuz düşerse, caddelerde dolaşırken fish&chips yani balık ve patates kızartması keyfi yapmadan ve siyah renkli meşhur biranın tadına bakmadan dönmeyin. Şehrin merkezinde bulunan geniş parklarda sevimli sincaplarla birlikte Dublin’in keyfini çıkarmak için de İrlanda’ya gelebilirsiniz.

Dublin


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN