Punta Raisi Havalimanı Uçak Bileti Ara

Harita verileri 2021 Google

Sizin İçin Seçtiğimiz Punta Raisi Havalimanı Kalkışlı Uçuşlar

Sizin için Seçtiğimiz Punta Raisi Havalimanı Varışlı Yurt Dışı Uçuşlar

Punta Raisi Havalimanı Hakkında

Falcone – Borsellino Havalimanı olarak da adlandırılan Punta Raisi Havalimanı, İtalya’nın Sicilya adasının başkenti Palermo’da bulunan bir havalimanıdır. Şehrin 19 km. güneybatısında bulunan havalimanı Sicilya’nın ikinci önemli havalimanı olarak biliniyor. 2015 yılında yolcu trafiğini iki katına çıkarmayı başaran havalimanını 5 milyonu aşkın ziyaretçi kullandı. 1985 yılından itibaren diğer ülkelere düzenli uçuşlar gerçekleştirmeye başlayan havaalanı resmi olarak 1994 yılında hizmet vermeye başladı.

Punta Raisi Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Aynı zamanda Falcone-Borsellino Havalimanı olarak da bilinen Palermo Havalimanı, Palermo’nun merkezine 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. İtalya’nın en gözde adalarından Sicilya’nın merkezi Palermo’da yolcularına hizmet veren Falcone-Borsellino Havalimanı aynı zamanda İtalya’nın güneyinde yer alan en yoğun havalimanı olarak biliniyor.

4 bölüme ayrılan havalimanından Ryaniar, Air Italy, Air Berlin ve easyJet gibi çok sayıda havayolu firmasının seferleri ile uçmak mümkün. İtalya’nın en çok yolcu taşınan havalimanlarından olan Palermo Havalimanı’nda restoran ve kafelerin yanı sıra bir banka ile para çekip gönderebileceğiniz ATM cihazlarını bulabilirsiniz. Havalimanında ayrıca biri Alitalia Havayolları’na, diğeri ise diğer havayolu firmalarına ait olmak üzere iki VIP yolcu salonu da bulunuyor.

Engelli dostu olan havalimanında hem asansörler hem de tuvaletler ve diğer ortak alanlar engellilerin kullanımına uygun. Havalimanından Palermo’nun merkezine ulaşmak için kullanabileceğiniz ulaşım alternatifleriniz ise otobüsler, taksiler, araç kiralama ve havalimanı servisleri. Bu seçenekler arasında taksiler aynı zamanda turistler tarafından en sık tercih edilen araç. Otobüs ise şehirde taksiyle karşılaştırıldığında daha ekonomik bir seçim olarak yolcularını bekliyor.

Kentte bir diğer seçeneğiniz olan araç kiralama ise hem Palermo ve çevresinde hem de Sicilya’nın diğer şehirlerine ulaşım için değerlendirebileceğiniz oldukça kullanışlı bir yöntem. Kentin merkezinde ise yürüyerek veya bisikletlerle birçok yere rahatça ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Otobüs

Kentte havalimanı ile şehir merkezi arasında hizmet veren otobüsler The Prestia e Comande adıyla da anılıyor ve terminal binasının hemen dışında yolcularını bekliyor. Otobüslerle ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz +39 0 915 804 57 numaralı telefonla da görüşebilirsiniz.

Palermo’nun merkezine yani Piazza Castelnuovo ve Central Station'a hareket eden otobüsler yine buralardan yolcularını alarak havalimanına doğru yoluna devam ediyor. Her yarım saatte bir hareket eden otobüslerin havalimanından ilk hareket saati 06:30. Şehir merkezinden havalimanına yapılan seferlerin başlangıç saati ise 05:00. Ortalama 40-50 dakika süren bu yolculuk için otobüslere ödemeniz gereken tutar her bir yolcu için ortalama 7-8 euro.

Havalimanından Agrigento ve Trapani gibi merkezlere de otobüslerle ulaşım mümkün. Ancak bu rotalar için düzenlenen seferlerin sıklığı daha düşük. Ödemenizi otobüs içinde nakit olarak yapabilirsiniz ancak yanınızda bunun için euro bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Şehirde hizmet veren ulaşım araçlarında farklı para birimleri ile ödeme genellikle kabul edilmiyor.

Taksi

Palermo’da Falcone-Borsellino Havalimanı’ndan kentin merkezine taksileri kullanarak da rahatlıkla gelebilirsiniz. Havalimanı terminalinin gelen yolcu çıkışında yolcuları karşılayan taksilerin ücretleri çok düşük olmasa da sundukları rahat ulaşım olanağı sayesinde bir miktar daha fazla ödemeyi göze alabilirsiniz. Üstelik kentte taksi sürücüleri şehir merkezi ve oteller hakkında fazlasıyla bilgi sahibi. Bu sayede otelinizi ve gideceğiniz diğer noktaları rahatlıkla bulabilirsiniz.

Taksi ile havalimanından Palermo’nun merkezine yapılan yolculuk ortalama 45 dakika sürüyor ve bu süre sonunda taksilere ödemeniz gereken tutar 35 euro civarında. Eğer yakınlarınızla birlikte seyahat ediyorsanız veya havalimanından kent merkezine gelecek başka yolcularla taksinizi paylaşırsanız ödeyeceğiniz tutarı bir miktar daha düşürme şansınız da var.

Araç Kiralama

Palermo araç kiralamak için de harika bir şehir. Kentte havalimanına iner inmez terminal binasında karşınıza çıkacak AVIS, Europcar, Hertz ve Autoeuropa gibi firmalardan aracınızı kiralayarak yolculuğunuza yön verebilirsiniz. Şehirde araç kiralama hem Palermo’nun çevresini hem de Sicilya’nın diğer bölgelerini özgürce gezmek için de son derece ideal. Aracınızı kiralamadan önce internetten rezervasyon yaptırarak hem avantajlı fiyatlardan yararlanabilir hem de seçeneklerinizi rahatlıkla görebilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Palermo’da havalimanı servislerini kullanarak şehrin merkezine ulaşım da ziyaretçilerin en çok tercih ettiği seçenekler arasında. Havalimanı servisleri genellikle otobüslerden ve bazen taksiden daha yüksek ücretli olsa da çok yoğun olmayan dönemlerde daha düşük bir ücret karşılığında bu servislerden yararlanabilirsiniz.

Palermo’da bazı otellerin ücretsiz olarak misafirlerine sundukları havalimanı servisleri de olabilir. Ancak bunun için öncelikle bilgi almalı ve gerekirse rezervasyon yaptırmalısınız. Yolculuk için hazırlığınızı yaparken otelinizle görüşebilir ve eğer varsa oteliniz tarafından sunulan bu servisleri kullanarak Palermo’nun merkezine yaklaşık 40 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Lüks Araçlar

Palermo’da çok tercih edilen bir seçenek olmasa da havalimanından şehrin merkezine yapacağınız yolculukta lüks araçlardan da yararlanabilirsiniz. Palermo’da bulunan bazı oteller ve özel şirketler tarafından sunulan bu hizmetin bedeli araca ve döneme göre değişiklik gösterse de diğer seçeneklere kıyasla daha yüksek olduğunu unutmayın.

Balayı için gelen çiftler tarafından da tercih edilen ve genelde yolcularını özel şoförü ile karşılayan lüks araçlardan yararlanmak isterseniz internette kısa bir araştırma yaparak bu araçlarla ilgili bilgi alabilirsiniz.

13/07/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Şehir Merkezinden Punta Raisi Havalimanı'na Ulaşım

İtalya’nın harika iklimi ve tarihi kalıntıları ile bilinen Sicilya Adası’nın merkezi olarak kabul edilen Palermo’da havalimanı şehir merkezinden yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta. Palermo Falcone-Borsellino Havalimanı adıyla da bilinen havalimanı aynı zamanda bölgenin en fazla yoğunluğa sahip havalimanlarından biri olarak ünlenmiş durumda.

Havalimanı özellikle yaz aylarında Avrupa’nın farklı kentlerinden gelen ziyaretçilerin buluşma noktası. Kent merkezine yakın sayılabilecek bir mesafede yer alan havalimanına Palermo’nun tarihi merkezinden yaklaşık 40 dakika süren yolculuğun sonunda ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için kullanabileceğiniz araçlar arasında ise kentte ekonomik seçeneklerin başında gelen otobüsler, rahat ve kesintisiz bir yolculuk isteyenler için ideal olan taksiler ile oteller ve özel şirketler tarafından sağlanan havalimanı servisleri sayılabilir.

Eğer kendi aracınızı kullanmaktan yanaysanız Palermo’da kolayca kiralayabileceğiniz araçlardan biri ile de yolculuk yapabilirsiniz. Kiralık araçların en büyük avantajı herhangi bir zaman ve araca bağımlı olmaksızın hem Palermo ve çevresinde hem de adanın diğer noktaları arasında rahatça ulaşım olanağı sağlaması.

Otobüs

The Prestia e Comande olarak da bilinen otobüslerle Palermo’nun merkezinden yapacağınız yolculuk oldukça hızlı. Üstelik fiyatı da cebinizi yakmayacak düzeyde. Ortalama 7-8 euro karşılığında ve 40 dakika süren yolculukla havalimanına ulaşabilirsiniz. Palermo şehir merkezinden hareket eden otobüslerin kalkış noktaları ise Castelnuovo ve Central Station.

Ayrıca dilerseniz Agrigento ve Trapani gibi farklı yerleşim yerlerinden de Palermo Havalimanı’na ulaşma şansınız var. Ancak bu yerlerden düzenlenen seferler yaz aylarında arttırılsa da Palermo kent merkezi arasında gerçekleşenler kadar sık ve fazla değil.

Eğer şehir merkezinden havalimanına otobüsle gelmeyi düşünüyorsanız otobüse binmeden önce yanınıza yeterli miktarda euro aldığınızdan emin olun. Taksi ve diğer araçlarda ödemenizi dövizle yapma şansınız olsa da otobüsler genellikle euro kabul ediyor.

Taksi

Kentte taksi ile de şehir merkezinden Palermo Havalimanı’na ulaşmak mümkün. Üstelik bu araçları kullanmak için herhangi bir zaman ve saat kısıtlaması da bulunmuyor. Sabahın erken saatlerinden gece geç vakte kadar taksilerle şehir merkezinden havalimanına gelebilirsiniz. Eğer taksi ile yolculuk yapmak isterseniz Palermo’da bunun için ödemeniz gereken tutar ise ortalama 35 euro.

Taksilerle fiyat konusunda pazarlık yapma şansınız fazla yok. Ancak eğer otelinizden veya arkadaşlarınız arasından taksinizi paylaşmak için gönüllüler bulabilirseniz ödeyeceğiniz tutarı düşürebilirsiniz. Şehirde taksi için bahşiş bırakmak isterseniz ödeyeceğiniz tutarın %10’u kadar bırakmanız yeterli olacaktır.

Araç Kiralama

Palermo’da AVIS, Hertz ve Europcar gibi çok sayıda uluslararası araç kiralama firmasının ofisi bulunuyor. Buralardan aracınızı şehre indiğinizde havalimanından kiralayabileceğiniz gibi Palermo kent merkezinden de kiralayarak yolculuğunuza kiralık bir araçla devam etme şansınız var. Şehirde kiralık araçlar genel olarak rahat ve konforlu ancak eğer yollar hakkında çok iyi bilginiz yoksa navigasyon cihazı olan bir aracı tercih etmelisiniz. Bu sayede kaybolma riskini azaltarak yolunuzu çok daha kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

Havalimanı Servisleri

Yola çıkmadan önce otelinizden bilgi alarak eğer varsa sizin için hazırlanan bir havalimanı servisinden yararlanabilirsiniz. Bu servislerle yapılan yolculuk ortalama 35-40 dakika sürüyor ve kentte en rahat seçeneklerden biri olarak anılıyor. Palermo’da havalimanı servisleri ile ulaşım sağlamak için bu alanda hizmet veren özel servislerden yararlanma şansınız da var. Öncesinde otelinizden ve özel şirketlerden bilgi alarak sizin için en uygun alternatifi seçebilir ve rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Lüks Araçlar

Kentte özellikle balayı çiftleri ve kendini özel hissetmek isteyen ziyaretçiler tarafından tercih edilen lüks araç seçenekleri de var. Genellikle özel şoförler ile hizmet veren bu araçlarla şehir merkezinden havalimanına yapılacak yolculuk aynı zamanda kentte sunulan en hızlı alternatif olarak göze çarpıyor. Bu araçlarla yola devam etmeye karar verirseniz internetten rezervasyon yaptırabilir, aracınızı yolculuk öncesinde kapınızda hazır bulabilirsiniz.

Havalimanı Bilgileri

Sicilya’nın merkezi Palermo’nun İtalya’ya ve dünya ile bağlantısını sağlayan Falcone-Borsellino Havalimanı, Palermo’nun merkezine 35 kilometre uzakta yolcularını karşılıyor. Havalimanı fazla büyük olmasa da ülkenin güneyinde yer alan en büyük ve yoğun havalimanlarından biri. Air Italy, Air Berlin, Ryanair ve easyJet gibi havayolu firmalarının seferler düzenlediği havalimanında yolcuları bekleyen alternatifler arasında ise restoran ve kafeler ile özel yolcu salonları var.

Rahat bir ortamda çayınızı ve kahvenizi yudumlayabileceğiniz bu salonlardan biri Alitalia Havayolları’nın yolcuları için ayrılmış. Eğer farklı bir firma ile uçuyorsanız havalimanında yer alan ikinci özel yolcu salonundan yararlanabilirsiniz.

Palermo Falcone-Borsellino Havalimanı’nda karşınıza çıkacak diğer alanlar arasında ise bir banka şubesi ile farklı bankalara ait ATM cihazları var. Buralarda para çekme, gönderme ile ihtiyaç duyduğunuz farklı bankacılık işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. Engellilerin de rahat seyahat edebilmeleri için düzenlenen havalimanında hem ortak alanlarda hem de asansörlerde engelliler için hazırlanan ekipmanları görebilirsiniz.

Havalimanında araç kiralamak isteyen yolcuların hizmetine sunulan araç kiralama ofislerinden ihtiyaçlarınıza uygun bir araç kiralayarak da Palermo’nun keyfini sürebilirsiniz. Araç kiralarken dikkat etmeniz gerekense ehliyetinizi hem kiralama sırasında hem de yol boyunca yanınızda bulundurmanız.

13/07/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Palermo Seyahat Rehberi
Palermo Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Max
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
Cmt
Paz
Pzt
Sal
Çar
14ºC
18ºC
17ºC
15ºC
14ºC
21ºC
25ºC
27ºC
24ºC
22ºC
Uçuş Süreleri
Şehir
Süre
Adana
2 saat 20 dk
Ankara
2 saat
Antalya
1 saat 50 dk
Bodrum
1 saat 30 dk
Gaziantep
2 saat 40 dk
İstanbul
1 saat 40 dk
İzmir
1 saat 30 dk
Trabzon
2 saat 50 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Punta Raisi Havalimanı varışlı uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Punta Raisi Havalimanı varışlı uçuşlar için arama yaptığınızda iniş yapabileceğiniz havalimanlarına uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Punta Raisi Havalimanı varışlı uçuşları bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Punta Raisi Havalimanı’na alternatif havalimanları hangileridir?

Punta Raisi Havalimanı’na alternatif olarak Birgi Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

Haritada Görüntüle
Para birimi