Decimomannu Uçak Bileti Ara

Decimomannu Hakkında

İtalya’ya bağlı özerk bölgelerden Sardinia Adası’ndaki Cagliari İli’nde yer alan Decimomannu, kasaba niteliğinde küçük bir yerleşim merkezi olarak varlık gösteriyor. Adanın tek düzlük arazisi Campidano Ovası’nda konumlanan kasaba, 28 kilometrekarelik alana ve son nüfus sayımına göre 7042 kişilik bir nüfusa sahip. Decimomannu’nun tarihi, Roma İmparatorluğu dönemine kadar geriye gidiyor.

Decimomannu, Latince’de ‘en büyük kasaba Cagliari’ye 10 mil uzaklıkta’ anlamına geliyor. Şehir isimlendirmelerinde, Antik Roma mili hesabı kullanılması, Roma İmparatorluğu döneminde sıkça rastlanan bir yöntemdi. Bu yöntemde, sonradan kurulan küçük şehirlerin, yakındaki en büyük kente olan uzaklıkları temel alınırdı. Adanın güneyinde yer alan bu küçük yerleşim birimi, Avrupa’nın ve dünyanın askeri havacılık gündemi için önemli bir merkez konumunda bulunuyor. Çünkü Decimomannu, NATO’ya ait bir hava üssüne ev sahipliği yapıyor. Orijinal adı AWTI (Air Weapons Training Installation) olan hava üssü, NATO üyeleri olan; İtalya, Almanya, İngiltere ve Kanada ortaklığında 1960 yılında Decimomannu’da kuruldu. Tesiste ağırlıklı olarak, ülkelerin hava kuvvetlerine ait uçaklarla eğitim uçuşları ve silah tatbikatları gerçekleştiriliyor. Son yıllarda İtalyan ve Alman hava kuvvetlerine ait uçakların sürekli olarak bulunduğu üste, yılın farklı zamanlarında diğer NATO üyelerine ait uçaklar da eğitim uçuşu ve tatbikat düzenleyebiliyor. Decimomannu Airbase, yerleşim merkezine 5,2 km. uzaklıkta bulunuyor.

Havalimanından Decimomannu Şehir Merkezine Ulaşım

İtalya’nın Akdeniz’deki en büyük adalarından olan Sardinya’da bulunan Air Base Havalimanı sadece askeri uçuşlar için kullanılıyor. Sardinya’ya uçakla seyahat etmek için adanın diğer tarafında yer alan ve ismini bulunduğu bölgeden alan Cagliari Elmas Havalimanı’nı kullanabilirsiniz.

Cagliari Elmas Havalimanı’nın sadece 7 kilometre uzağında bulunan Cagliari kent merkezine ve Sardinya Adası’nın diğer noktalarına ekonomik fiyatlarıyla öne çıkan otobüslerle yolculuk yapabilirsiniz. Havalimanı ile ada içinde ulaşmak istediğiniz yer arasında seyahat ederken Cagliari Havalimanı’ndan isterseniz bir araç kiralayabilir, daha hızlı bir alternatif olarak taksiyi tercih edebilir veya 10 dakika uzaklıktaki istasyondan trene binebilirsiniz.

Otobüs 

Kuşkusuz Cagliari Elmas Havalimanı ile Sardinya’nın çeşitli noktaları arasında sefer yapan araçlar arasında en ekonomik seçeneklerden biri otobüsler. Sabah 08:40’ta seferlerine başlayan otobüsler saat 11:30’a dek devam ediyor. Cagliari Havalimanı’ndan gün boyunca her yarım saatte bir hareket eden otobüsler için biletinizi binerken alabilirsiniz. Ayrıca isterseniz biletinizi henüz terminalden çıkmadan, gazete bayiinden de alabilirsiniz. Otobüs yolculuğu Sardinya içindeki varış noktanıza bağlı olarak değişebilir ancak genel olarak adadaki pek çok yerin birbirine yakın olduğunu söylemek mümkün. 

Taksi 

Cagliari Elmas Havalimanı’nda günün 24 saati her an hazır bulabileceğiniz taksilerle merkeze seyahat oldukça konforlu. Ücretleri ise adadaki varış noktanızla bağlantılı olarak değişebiliyor. İsterseniz gideceğiniz yerle ilgili Cagliari Havalimanı’ndaki taksicilere bilgi verebilir ve tahmini toplam ücret üzerinden az bir miktarda indirim isteyebilirsiniz. Havalimanından gece saatlerinde bir taksi yardımıyla merkeze gelmeyi düşünüyorsanız, geç vakitlerde ücretin yükselebileceğini unutmayın. 

Araç Kiralama 

Sardinya’da araç kiralama hem Cagliari Elmas Havalimanı’ndan şehir merkezine hem de ada içinde pek çok turistik noktaya ulaşım için sıklıkla tercih edilen bir seçenek. Havalimanı terminalinin içinde birkaç farklı kiralama şirketi ile karşılaşabilir, aralarından birini seçerek Cagliari’nin Elmas Havalimanı’na 7 kilometre uzaklıktaki merkezine ve Sardinya’nın birçok bölgesine rahatça gelebilirsiniz.  Kiralık araçların fiyatları araç tipi ve kiralama dönemine bağlı olarak değişebilir. İsterseniz Cagliari’ye inmeden önce internetten karşılaştırma yapabilir ve uygun bir aracı Sardinya seyahatiniz için rezerve ettirebilirsiniz.

Tren

Cagliari’de havalimanı ile tren istasyonu arasında doğrudan bağlantı bulunmuyor. Elmas Havalimanı’ndan bineceğiniz bir taksiyle yaklaşık 10 dakika uzaklıkta bulunan istasyona gelebilir ve trenle adadaki diğer yerleşimlere seyahat edebilirsiniz. Cagliari’deki tren istasyonuna gelirken eğer o yöne giden bir otobüs veya servis bulursanız bu araçları da Cagliari Elmas Havalimanı’ndan istasyona transferde tercih edebilirsiniz.  

03/09/2018 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Decimomannu uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Decimomannu varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Decimomannu uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Decimomannu uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Decimomannu uçuşları Air Base Havalimanı'na düzenleniyor.

Decimomannu uçak bileti alırken HES kodu kullanmam gerekiyor mu?

Evet, Decimomannu uçak bileti satın almak için yolcu bilgileri aşamasında göreceğiniz HES kodu alanına size özel HES kodunuzu yazmanız gerekiyor. HES kodu nasıl alınır başlıklı yazımızda aradığınız cevapları bulabilirsiniz.

Decimomannu Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Pzt
11ºC
26ºC
Pzt
Sal
12ºC
26ºC
Sal
Çar
13ºC
26ºC
Çar
Per
10ºC
23ºC
Per
Cum
12ºC
25ºC
Cum
Haritada Görüntüle
Decimomannu Hakkında Daha Fazla
Decimomannu Alternatif Ulaşım
Para birimi