New York Şehir Rehberi

New York Şehir Rehberi
Şehrin Künyesi
Ülke:Amerika Birleşik Devletleri
Bilinen İsimleri:New York
Dil:İngilizce
Nüfus:8.874.527(1 Temmuz, 2008)
Din:Hristiyan
Tel Kodu:929/917/718/646/347/212
Para Birimi:Amerikan Doları
Zaman Dilimi:Doğu Zaman Dilimi (UTC-05:00)
Vize:Amerikan Konsolosluğu
Konsolosluk:Turkish Center 821 United Nations Plaza 5th floor NewYork
world

Genel Bilgiler / Rehber

1615 yılında New Amsterdam olarak Hollandalılar tarafından kurulan şehir, 1664 yılında Birleşik Krallığa geçince adı New York olarak değişti. Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık kentidir. New York, Times Square denilen meydanın da bulunduğu dünyanın ticaret, moda, müzik, eğlence ve sanat gibi birçok dalda ana merkezidir. Dünyanın en önemli simge heykellerinden biri olan Özgürlük Heykeli de buradadır. Çin Mahallesi, Küçük İtalya gibi farklı ırkların çoğunlukta olduğu bölgeleri de vardır. Ayrıca Birleşmiş Milletler genel merkezi de New York’dır. Şehir borough denilen 5 ana bölgeden oluşuyor: Staten Island, the Bronx, Brooklyn, Manhattan ve Queens. Şehirde gece olduğu zaman ışıkların şov yaptığı düşüncesine kapılabilirsiniz. 11 Eylül 2001’de saldırıya uğrayan dünyaca ünlü ticaret merkezi İkiz Kuleler de buradaydı.

world

İklim / Hava Durumu / Ne Zaman Gidilir

Genel olarak New York'un ılıman bir iklime sahip olduğunu söyleyebiliriz. En soğuk geçen ay Aralık ve Ocak aylarıdır. Sıcaklık bu aylarda -3 dereceye kadar düşüyor. Sıcaklığın en yüksek geçtiği aylar ise Temmuz ve Ağustos ayları sıcaklık zaman zaman 29 dereceyi bulabiliyor.

New York'a gezmek için gitmeyi planlıyorsanız en güzel aylar havanın 26 dereceyi aşmadığı Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarıdır. Yine de New York denilince akla yılbaşı kutlamaları gelir. Times Square'de yılbaşı kutlamaları için Aralık ayının sonunda da şehri ziyaret edebilirsiniz.

world

Nasıl Gidilir

İstanbul Atatürk Havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı'ndan direkt ve aktarmalı uçuşlarla Türk Hava Yolları, American Airlines, Emirates, Aeroflot, Delta Airlines ve Lufthansa gibi hava yolu firmalarını kullanarak 12 saatlik bir yolculuk sonrası New York'a ulaşırsınız.

world

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir

Fast food yiyeceklerin ana vatanı olarak gösterilen New York’ta sanılanın aksine çok zengin bir yemek kültürü vardır. Çin mahallesinde bulunan Royal Seafood, Lotus Blue ve Yi Lan Halal gibi mekanlarda Çin böreğinden suşiye birçok tadı bulabilirsiniz. Darbar, Panna 2 ve Vatan gibi Hint restoranlarında biryani pilavını ve baharatlı yiyecekleri tadabilirsiniz.

Pepolino, Mailano gibi İtalyan restoranlarda Akdeniz mutfağından seçmeler yiyebilirsiniz. İngilizler’in bu şehirdeki etkilerini görmek için bira ve kızartma tabakları ile ünlü the Shakespeare restoran bara uğrayabilirsiniz.

world

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

 • Times Square

  Dünyanın en ünlü caddesidir. Günde yaklaşık 350.000 kişi bu caddeden geçiyor. Times Square ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

 • Özgürlük Heykeli

  Özgürlük Adası'nda yer alan heykel, 26 Ekim 1886’da Fransız halkının bir armağanı olarak Amerika Birleşik Devletleri'ne hediye edilmiştir. Özgürlük Heykeli galerisi için tıklayın.

 • Central Park

  341 hektar büyüklüğünde olan park, şehrin tam ortasında doğal bir yaşam alanıdır. İçerisinde hem hayvanat bahçesi, hem oyun alanları hem de bir çok etkinlik alanı vardır.

 • Empire State

  Dünya Ticaret Merkezleri'nin inşaatına kadar dünyanın en büyük binası olarak anılan bina 102 katlı ve 443.2 metre uzunluğunda.

world

Ne Yapılır

New York'un kalabalık sokaklarına çıkmadan önce Central Park'ta bir doğa yürüyüşü yap, hayvanat bahçesini gez, bisiklete bin ve çimlere uzan. Özgürlük Heykeli'ni görmeden buradan kesinlikle ayrılma, Özgürlük Adası'na 9:30'dan 18:00'a kadar feribotlar bulabilirsiniz. Dünyanın en ünlü caddesi olan Times Square'de her gün çok sayıda renkli aktivite görebilirsiniz ama eğer fırsatınız olursa yıl başı topunun 100 metreden atıldığı yılın ilk günü meydanda yerinizi almaya çalışın.

world

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

New York gece hayatının ve eğlencenin yüksek dozlarda yaşandığı bir şehir. Çok sayıda gece kulübü var. 6 farklı salona sahip olan Webster Hall başarılı DJlerin performanslarıyla eğlenebileceğiniz büyük bir gece kulübü. Perşembe, Cuma ve Cumartesi akşamları açık olan mekana girmek için iyi kıyafetler giymek gerekiyor. 125 E 11th St, NY 10003, +1 212-353-1600.

Dünyanın en bilindik gece kulüplerinden olan Pacha’da dj partisi arayanlar için ideal, arada özel etkinlikler de oluyor. 618 W 46th St, NY 10036, +1 212-209-7500. Marque isimli tasarımı da elektronik müzikleri kadar güzel olan mekan da yine gece dışarı çıkmak isteyenler için ideal.

Santos Party House ve 49 Grove da alternatif mekanlar. Ben eğer dışarıya çıkacaksam daha sakin bir şeyler yaparım diyenler Soho’daki Pegu Club’a giderek güzel bir kokteyl deneyebilirler.

world

Alışveriş / Ne Alınır

Amerikan giyim sektörü Türkiye de dahil birçok Avrupa ülkesinde Levi's, Polo ve Ralph Lauren gibi markalarla yıllardır boy gösteriyor. New York'ta bu kaliteli markaları daha ucuz bir fiyata alabilirsiniz.Macy's ve Bloomingdale's isimli giyim mağazalarında çeşitli tasarımcılardan özel ürünler de bulabilirsiniz.

Daha ucuz bir şeyler istiyorsanız Century 21 Department Store sizin için ideal, çocuk kıyafetinden ayakkabıya her şey var. GAP, Banana Republic, Ugg, Timberland, Birkenstock gibi mağazalarla Türkiye'de aynı markaların fiyatlarını karşılaştıracak olursanız, bavulunuz; çanta, ayakkabı, jean pantolonla dolacaktır.

Hediye olarak I LOVE NY logolu ürünleri alabilirsiniz, şehre aşık olan azımsanmayacak sayıda bir kalabalık var.

world

Festival / Fuar

 • Times Square Ball- 31 Aralık ( Yılbaşı kutlaması )

 • New York Film Festivali: Eylül sonu Ekim başı gibi düzenlenir. Oscar'a aday olacak filmler de burada yer alır.

 • NY Türk Filmleri Festivali : Mayıs ayında yapılır.

world

Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler

 • 1 Ocak - Yeni Yıl

 • 24 Ocak - Martin Luther King, Jr. Günü

 • 17 Şubat - Başkan'ın Günü

 • 26 Mayıs - Anma Günü

 • 4 Temmuz - Bağımsızlık Günü

 • 27 Kasım - Şükran Günü

 • 25 Aralık - Noel

world

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

New York en kalabalık şehirlerden biri olduğundan dolayı ana caddelerde genelde trafik olur, metroyu kullanmak size zaman kazandıracaktır. Güvenlik önlemleri üst derecede alınmış olsa da akşam 10'dan itibaren metro dışı yolları tercih edin. Koreli, Hintli, Rus, Çinli ve diğer uluslardan çok sayıda kişi burada Amerikan vatandaşı olarak yaşıyor. Yürümek için güzel bir şehir, çok sayıda gezielcek yer olduğundan spor ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz.

world

Ulaşım

Şehir içi ulaşımda metro kullanımı yaygındır. 24 saat boyunca sürekli olarak metro seferleri bulabilirsiniz. Yine de gece değil gündüz kullanmanızı tavsiye ederiz. Metrocard denilen tek sefer için 2.5 dolat ödediğiniz bir karttan satın almanız gerekiyor. Haftalık ve aylık olarak da metrocard alabiliyorsunuz.

Metrocard’ın geçerli olduğu bir diğer ulaşım aracı ise otobüs. Şehirde otobüs ağı da popülerdir ve yoğun bir şekilde kullanılır. Hem metro hem de otobüslerde iki vasıta arasında aktarma yapabilirsiniz.

Özellikle Hudson Nehri’ni geçmek için kullanılan PATH isimli tren sistemi ile şehir içi belli yerlere ulaşabilirsiniz. LIRR isimli sistem sizi Long Island gibi şehir dışı noktalara ulaştırıyor.

Sarı taksiler özellikle Manhattan’da bulabileceğiniz 3 dolardan taksimetrenin açıldığı ve yaklaşık 1 kilometrede 1.30 $  yazdığı güvenilir ulaşım araçlarıdır.

Battery Park ile Staten Adası arasında ücretsiz vapur seferleri yapılıyor, Manhattan'ın bu bölgesinde bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.

Nihan Bayram
Nihan Bayram

Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.

Para birimi